• შინაგან საქმეთა სამინისტროს პასუხი ომბუდსმენის მიმართვაზე
გამოვხატავთ რა პატივისცემას ომბუდსმენის, როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში წამყვანი ეროვნული ინსტიტუტისადმი და ვაფიქსირებთ მზაობას თანამშრომლობისთვის, საჭიროდ მიგვაჩნია, ანგარიშვალდებული ვიყოთ სახალხო დამცველისა და საზოგადოების წინაშე და გავცეთ პასუხები ჩვენი უწყების მისამართით გამოთქმულ შენიშვნებს.
2014 წლის 23 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ გამოქვეყნებული მიმართვა ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის მხრივ უახლეს მდგომარეობას არ ასახავს, ასევე არარეალურია მასში დაფიქსირებული მოლოდინები პრობლემის დაძლევის მიმართ. კერძოდ,
1) მინისტრს პირად კონტროლზე უკვე ჰყავს აყვანილი ოჯახში ძალადობის შემთხვევებზე კანონით განსაზღვრული მექანიზმების გამოყენების საკითხი, რასაც ადასტურებს შსს-ს მიერ ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილება ოჯახში ძალადობის შემთხვევაში სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის გამკაცრებაზე; ასევე მინისტრის N726 ბრძანება ოჯახში ძალადობის პრევენციის და მასზე რეაგირების კომისიის შექმნაზე და მინისტრის 2014 წლის 9 დეკემბრის №45 მითითება „ოჯახში ძალადობის ფაქტებზე რეაგირების ღონისძიებების გამკაცრების შესახებ“, რომლითაც მკაფიოდ განისაზღვრა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტისა და ტერიტორიული ორგანოების მიერ შემაკავებელი ორდერების გამოცემის საკითხი;
2) უფლებამოსილ თანამშრომლებს არათუ განემარტათ საკითხის სენსიტიურობა, არამედ შსს-ს ტერიტორიული ორგანოებიდან მოხდა თანამშრომლების (ქალი და მამაკაცი პოლიციელების შემადგენლობით) მომზადება და იდენტიფიცირება ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ კოორდინირებული და ეფექტური რეაგირების მიზნით. ასევე, ტარდება პოლიციელთა ტრენინგები ამ მიმართულებით, რომელიც უკვე 500-ზე მეტმა უბნის ინსპექტორმა გაიარა;
3) შემაკავებელი ორდერების გამოყენების ყოველთვიური მაჩვენებელი ბოლო 11 თვის მანძილზე 2 ერთეულიდან 145 ერთეულამდე გაიზარდა; ხოლო 2014 წელს ოჯახში ძალადობის რეგისტრირებული შემთხვევების 74% უკვე გახსნილია და დამნაშავეები პასუხისგებაში არიან მიცემულნი;
4) ძალადობის პრევენციის მიზნით მიმდინარეობს ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია და შექმნილია ცხელი ხაზი;
5) შს სამინისტრო დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობით მუშაობს ძალადობის პრევენციის ეროვნული სტრატეგიაზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო სრული დატვირთვით მუშაობს ძალადობის პრევენციის და ძალადობის შემთხვევებზე ეფექტიანი რეაგირებისათვის. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობა პრობლემას წარმოადგენს ევროკავშირის განვითარებული ქვეყნებისთვისაც, სადაც 2014 წელს ევროკავშირის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის სააგენტოს მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად (იხ.http://fra.europa.eu/sites/default/files/fra-2014-vaw-survey-main-results-apr14_en.pdf) 15 წელზე უფროსი ქალების საშუალოდ 33% სხვადასხვა სახის ძალადობის მსხვერპლია. ასევე, ნიშანდობლივია გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისის ეგიდით გენდერული ურთიერთობების სფეროში ჩატარებული კვლევის შედეგები, სადაც ჩანს პრობლემის კომპლექსური ხასიათი და მრავალი შემადგენელი, რომლის სრულად მოგვარების მოლოდინი მხოლოდ შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან, საზოგადოების შეცდომაში შეყვანა იქნებოდა.

• Response of the Ministry of Internal Affairs to the Ombudsman
The Ministry of Internal Affairs, expressing its respect to the Ombudsman, a leading national institution in the field of human rights and confirming its readiness for cooperation, considers to be accountable to the Public Defender and the civil society and give answers to some remarks addressed to our Office.
The statement of the Ombudsman of Georgia published on December 23, 2014
does not reflect the latest situation related to the domestic violence and violence against women as well as the expectations for tackling the problems provided in it are unrealistic; in particular:
1) The Minister has taken under his personal control the issue of application of the mechanism envisaged by the law for the cases of domestic violence, this is confirmed by the legislative changes initiated by the MoIA for toughening the criminal responsibility in the cases of domestic violence; also the Decree #726 of the Minister of Internal Affairs on “Prevention of Domestic Violence and Establishment of Response Commission” and the Instruction #45 of December 9, 2014 of the Minister on “Toughening the Response Measures against the Facts of Domestic Violence” clearly identified the issuance of the restrictive order by the Patrol Police Department and the territorial organs of the Ministry.
2) The authorized employees were duly explained the sensitivity of the issue, moreover, the officers of the territorial organs of the MoIA (policewomen and policemen staff) were trained and identified for coordinated and effective response to domestic violence. Besides the mentioned, already 500 district inspectors received the police training being held in this respect;
3) The monthly index of the use of restrictive orders has increased from 2 to 145 for the last 11 months; 74% of the facts of domestic violence registered in 2014 are already solved and the perpetrators given to the responsibility;
4) For prevention of violence a large-scale information campaign is conducted and a hotline established;
5) The Ministry of Internal Affairs is working over the national strategy of violence prevention with involvement of the stakeholders.
The Ministry of Internal Affairs works in its full capacity to prevent violence and render effective response to the violence-related facts. It should also be noted that the problem of domestic and women violence is the problem for the EU developed countries as well; according to the survey conducted by the European Union Agency for Fundamental Rights (see http://fra.europa.eu/sites/default/files/fra-2014-vaw-survey-main-results-apr14_en.pdf) an average 33% of women above 15 years old are the victims of harassment. Also, it is worthwhile to mention the outcomes of the survey conducted in the sphere of gender relationship under the auspices of the Georgian Office of the United Nations Fund for Population Activities (UNFPA); the survey revealed the complex character and number of components of the problem, accordingly the expectation for full resolution of the issue only by the Ministry of Internal Affairs of Georgia would be the misleading of the civil society.