შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებების მიხედვით მოპედის, მსუბუქი კვადროციკლის და მსუბუქი მოტოციკლის პირველადი რეგისტრაციისთვის გამარტივებული წესი ამოქმედდა.
განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებების თანახმად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოში დაინტერესებულ პირს მოპედის, მსუბუქი კვადროციკლის და იმ მსუბუქი მოტოციკლის, რომლის ძრავის მუშა მოცულობა არ აღემატება 50 კუბურ სმ -ს, ხოლო მაქსიმალური სიმძლავრე - 4 კვტ-ს, პირველადი რეგისტრაციის დროს აღარ დასჭირდება საბაჟო ვალდებულების შესრულების დამადასტურებელი დოკუმენტის წარმოდგენა.
ამასთანავე, თუ დაინტერესებული პირი ვერ უზრუნველყოფს სააგენტოში სატრანსპორტო საშუალების საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტის წარმოდგენას, პირველადი რეგისტრაცია განხორციელდება მისი წერილობითი განცხადების საფუძველზე, რომლითაც იგი დაადასტურებს წარმოდგენილ სატრანსპორტო საშუალებაზე საკუთრების უფლებას.

• Statement of Service Agency of the Ministry of Internal Affairs
According to the legislative changes initiated by the Ministry of Internal Affairs, a simplified rule for the initial registration of mopeds, light ATVs and light motorcycles has been introduced.
According to the implemented legislative changes, interested person in the Service Agency of the Ministry of Internal Affairs will no longer need to fulfill a customs obligation of moped, light quadricycle and light motorcycle with an engine capacity not exceeding 50 cubic cm and a maximum capacity of 4 kW.
In addition to the mentioned, in case if interested person fails to provide proof for the vehicle ownership, the initial registration will be made on the basis of his / her written statement, which will prove the ownership of the presented vehicle.