• შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს განცხადება
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტო პირველი თებერვლიდან, „COVID-19“-ის გავრცელების პრევენციული ღონისძიებების გამო შეჩერებული სერვისების ეტაპობრივ განახლებას იწყებს და მოქალაქეებს ორშაბათიდან შაბათის ჩათვლით, ყოველდღიურ სამუშაო რეჟიმში მოემსახურება.
პირველი თებერვლიდან ყოველდღიურ რეჟიმში განაგრძობს ფუნქციონირებას სატრანსპორტო საშუალების რეგისტრაციასთან, განბაჟებასთან, რეექსპორტსა და ექსპორტთან დაკავშირებული პროცედურები. ასევე, სრულად აღდგება იარაღის რეგისტრაცია იმ პირთათვის, ვისაც უკვე ჩაბარებული აქვს შესაბამისი ნებართვის გამოცდა, ან არ საჭიროებს გამოცდის ჩაბარებას.
პირველი თებერვლიდან, მართვის უფლების მისაღებ პრაქტიკულ გამოცდაზე გასვლას შეძლებენ ის პირები, ვისაც უკვე ჩაბარებული აქვს თეორიული გამოცდა.
აღსანიშნავია, რომ მართვის უფლების მიღების მსურველები B კატეგორიის პრაქტიკულ გამოცდას ჩააბარებენ თანამედროვე GPS სისტემით აღჭურვილი, „SKODA RAPID“-ის მოდელის სატრანსპორტო საშუალებებით, რუსთავისა და გორის საგამოცდო მოედნებზე, ხოლო დანარჩენ სტრუქტურულ ერთეულებში ეტაპობრივად ჩანაცვლდება ძველი საგამოცდო მანქანები ახალი მოდელებით.
პირველი თებერვლიდან, ასევე, შესაძლებელი იქნება მომსახურების სააგენტოს სტრუქტურული ერთეულის ფარგლებს გარეთ მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების დათვალიერება.
რაც შეეხება მომსახურების სააგენტოს მიერ გასაცემ ცნობებს, განაცხადის მიღება შესაძლებელია მხოლოდ ელექტრონული წესით, მონაცემთა სუბიექტის მიერ, მომსახურების სააგენტოს ვებგვერდის საშუალებით (sa.gov.ge). მომსახურების ცენტრებში მზა დოკუმენტი გაიცემა განაცხადის შევსებისას მითითებულ სტრუქტურულ ერთეულში ყოველდღე, ორშაბათიდან შაბათის ჩათვლით.
პირველი თებერვლიდან მომხმარებლებისთვის კვლავ შეზღუდული იქნება მართვის უფლების მისაღებ თეორიულ გამოცდაზე გასვლა.
დროებით კვლავ შეჩერებული იქნება სერვისების მიწოდება თბილისში, ჯ. ბალანჩინის ქუჩაზე მდებარე მომსახურების ცენტრში (გარდა სააგენტოს სტრუქტურული ერთეულის ფარგლებს გარეთ მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების დათვალიერების სერვისისა), ახალქალაქისა და ამბროლაურის სტრუქტურულ ერთეულებში.
მომსახურების სააგენტო, მოქალაქეთა უსაფრთხოების მიზნით, სრულად ითვალისწინებს საქართველოს მთავრობის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს რეკომენდაციებს. სააგენტო მოქალაქეებს მოუწოდებს, რომ ადგილზე სერვისების მისაღებად გამოცხადდნენ პირბადით.

From February 1, the Service Agency of the Ministry of Internal Affairs will start the gradual renewal of the services suspended due to the preventive measures against the spread of COVID-19 and will provide citizens on a daily basis from Monday to Saturday.
From February 1, the procedures related to vehicle registration, customs clearance, re-export and export will continue to operate on a daily basis. Also, arms registration will be fully restored for those who have already passed the relevant permit test, or do not require the test.
From February 1, those who have already passed the theoretical exam will be able to take the practical test for driving license.
It is notable that those willing to obtain a driving license will pass the B category practical test with SKODA RAPID vehicles equipped with a modern GPS system at the test sites in Rustavi and Gori, while in other structural units old vehicles will be gradually replaced by new models.
From the first of February, examination of mechanical vehicles outside the structural units of the Service Agency will also be available.
As for the references provided by the Service Agency, the application can only be received electronically, through the website of the Service Agency (www.sa.gov.ge). The finished document will be issued from the structural unit indicated in the application only on Monday, Wednesday, Friday and Saturday.
From February 1, consumers will still be restricted from taking the theoretical test for driving license.
Services will be temporarily unavailable in Tbilisi service center, located on G. Balanchine Street (except for the service of inspecting motor vehicles outside the structural unit of the Agency), as well as in the structural units of Akhalkalaki and Ambrolauri.
For the safety of citizens, the Service Agency operation is fully in line with the recommendations of the Interagency Coordination Council of the Government of Georgia. The agency urges citizens to wear face masks at the Service Agency.