• შინაგან საქმეთა სამინისტროს კამპანიის - „ნუ წაართმევ ბავშვობას“ დასკვნითი ღონისძ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ბავშვობის ასაკში ქორწინების წინააღმდეგ მიმართული კამპანიის - „ნუ წაართმევ ბავშვობას“ დასკვნითი ღონისძიება გამართა.
ღონისძიებაზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტმა წარადგინა პრეზენტაცია, რომლითაც მოწვეულ სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის, ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს მიეწოდათ ინფორმაცია კამპანიის ფარგლებში განხორციელებული ღონისძიებების თაობაზე.
საინფორმაციო კამპანია, ტრადიციულად, 1 ივნისს, ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღეს დაიწყო, რომლის ფარგლებშიც
• შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ადგილობრივი საპოლიციო დანაყოფების წარმომადგენლებთან ერთად, საქართველოს ექვს რეგიონში - კახეთში, შიდა ქართლში, სამცხე-ჯავახეთში, აჭარაში, მცხეთა-მთიანეთში, თბილისსა და ქვემო ქართლში თემატური შეხვედრები გამართეს 300-მდე სკოლის დირექტორთან, 500-მდე მოსწავლესთან, 200-მდე ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენელთან და მოსახლეობასთან.
შეხვედრების მიზანს წარმოადგენდა ცნობიერების ამაღლება ბავშვთა ქორწინების საზიანო შედეგების, ამ მიმართულებით არსებული სამართლებრივი რეგულაციების და ბავშვობის ასაკში ქორწინების აღმოსაფხვრელად შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ. შეხვედრის მონაწილეებს ბრენდირებული მაისურები, ჩანთები და კალმები გადაეცათ;
• დაიბეჭდა საინფორმაციო პოსტერები, რომლითაც სკოლის მოსწავლეებს და მასწავლებლებს მიეწოდათ ინფორმაცია ბავშვობის ასაკში ქორწინების მძიმე შედეგებზე, რეაგირების განმახორციელებელ სახელმწიფო უწყებებსა და მსგავსი ინფორმაციის ფლობის შემთხვევაში პოლიციისათვის მიმართვის გზებზე.
განათლების და მეცნიერების სამინისტროსთან კოორდინაციით, პოსტერების განთავსდა საქართველოში მოქმედ ყველა საჯარო და კერძო სკოლაში (სულ 2 302 სკოლაში);
• ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის facebook გვერდზე განთავსდა საინფორმაციო ბარათები, რომელთა მეშვეობით, მოსახლეობას მიეწოდა ინფორმაცია ადრეულ ასაკში ქორწინებასთან დაკავშირებულ რიგ საკითხებზე, მათ შორის, ისეთ დანაშაულებზე, როგორიცაა ქორწინების იძულება, თავისუფლების უკანონო აღკვეთა;
• მომზადდა პოლიციის ფაილების სერია ქორწინების იძულების სისხლის სამართლის ორ საქმეზე, რომელსაც სოციალურ ქსელებსა და ტელევიზიაში 238 000-ზე მეტი ნახვა ჰქონდა. აღნიშნული სერია, ასევე, ითარგმნება სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე;
• მომზადდა საინფორმაციო ვიდეო რგოლი, რომელშიც გადმოცემულია ქორწინების იძულების მსხვერპლი გოგონას ისტორია და პოლიციის ჩართულობის მნიშვნელობა მსგავსი შინაარსის დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში;
• ბავშვობის ასაკში ქორწინების თანმდევ დანაშაულებთან დაკავშირებით ინფორმაციის ფლობისა და პოლიციისათვის შეტყობინების გზების შესახებ მოსახლეობის მასობრივი ინფორმირება განხორციელდა SMS სისტემის გამოყენებით, კერძოდ, 1-2 ივნისს, 2 000 000 აბონენტს გაეგზავნა ინფორმაციული მოკლეტექსტური შეტყობინება;
• გაიმართა სამუშაო შეხვედრა ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის თანამშრომლებსა და საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებს შორის, რომლის ფარგლებშიც განხილულ იქნა ბავშვობის ასაკში ქორწინება და მისი საზიანო პრაქტიკები, აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევები, მათი გადაჭრის გზები. სამუშაო შეხვედრაზე ხაზი გაესვა საკითხზე მომუშავე უწყებების მჭიდრო თანამშრომლობის და კოორდინირებული მოქმედებების აუცილებლობას;
• გაიმართა სამუშაო შეხვედრა მედიის წარმომადგენლებთან ბავშვთა საკითხების გაშუქების თემაზე. შეხვედრას სხვადასხვა მედიასაშუალების 20-ზე მეტი წარმომადგენელი, ასევე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არასრულწლოვანთა საკითხებზე მომუშავე და მორეაგირე ყველა შესაბამისი დანაყოფის თანამშრომელი ესწრებოდა. შეხვედრის მონაწილეებმა მოწვეულ ექსპერტთან ერთად განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა: არასრულწლოვნების საუკეთესო ინტერესების დაცვის მიზნით ბავშვთა საკითხების ეთიკური გაშუქება, მსხვერპლზე ორიენტირებული კომუნიკაციის სტანდარტები, მედიის როლი გენდერული ნიშნით ჩადენილ დანაშაულებთან ბრძოლაში;
• გამოცხადდა ნახატების კონკურსი, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო 20-ზე მეტმა, 12-დან 18 წლამდე ასაკის ბავშვმა. დასკვნით ღონისძიებაზე შესაბამისი ჯილდოები გადაეცათ ნახატების კონკურსში გამოვლენილ გამარჯვებულებს.
კამპანია "ნუ წაართმევ ბავშვობას" გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისთან თანამშრომლობით, გაეროს ერთობლივი პროგრამის - „გენდერული თანასწორობისთვის“ - ფარგლებში შვედეთის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება და ბავშვობის ასაკში ქორწინების აღმოფხვრის, ამ საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისა და სამართალდამცავებისთვის დროული შეტყობინების მიზანს ემსახურება.

• Closing ceremony of the campaign of the Ministry of Internal Affairs – “Do Not...
Closing ceremony of the campaign of the Ministry of Internal Affairs – “Do Not Deprive Childhood” – was held
Ministry of Internal Affairs held a closing ceremony of the Campaign against Child Marriage – “Do Not Deprive Childhood”.
At the closing ceremony, the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs made the presentation through which the representatives of governmental and non-governmental sector, local and international organizations were informed about the activities implemented within the campaign.
Traditionally, the information campaign has been launched on June 1, on the International Children’s Rights Day, within the framework of which:
• The representatives of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs, together with the local police units, held thematic meetings with up to 300 school directors, up to 500 pupils, up to 200 local self-government employees and with the population in six regions of Georgia – Kakheti, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Adjara, Mtskheta-Mtianeti and Kvemo Kartli.
The purpose of the meetings was to raise awareness on the harmful consequences of early marriage, the existing legal regulations and the activities implemented by the Ministry of Internal Affairs to eliminate child marriage. Meeting participants were given branded T-shirts, bags and pens;
• Information posters were printed through which pupils and teachers were informed about the harmful consequences of child marriage, responding state agencies and the ways of police reporting.
In coordination with the Ministry of Education and Science of Georgia, posters were placed in all public and private schools in Georgia (2302 schools in total);
• Information cards were posted on the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department’s Facebook page, through which the population was informed about the issues related to early marriage, such as forced marriage and deprivation of liberty;
• Series of Police Files was produced on two cases of forced marriage, which received more than 238 000 views on social networks and TV. The series will also be translated into Armenian and Azerbaijani languages;
• Information video was produced in which the story of a forced marriage victim and the importance of the police involvement in the fight against similar crimes, was presented;
• Using the SMS system, on June 1-2, 2 000 000 people were informed about the ways to inform police about the crimes on early marriage;
• A working meeting was held between the representatives of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department and the Office of the Public Defender of Georgia, within the framework of which the child marriage and its harmful practices, challenges and the ways of solution were discussed. The necessity of close cooperation and coordinated actions of the state agencies who fight against child marriage, was emphasized during the meeting;
• A working meeting was held with media representatives on the media coverage of child-related topics. The meeting was attended by more than 20 representatives of various media outlets, as well as employees of all relevant units of the Ministry of Internal Affairs, working and responding to juvenile-related issues. The participants of the meeting, together with the invited expert, discussed such important issues as: ethical coverage of child-related issues in order to protect the best interests of under-aged individuals, victim-oriented communication standards, the role of media in the fight against gender-based crimes;
• A drawing contest was announced, in which more than 20 children aged 12-18 took part. At the final event, the winners of the contest were named who were awarded prizes.
The campaign – “Do Not Deprive Childhood” - was carried out in partnership with the United Nations Population Fund (UNFPA) Georgia Office, under the auspices of the United Nations Joint Program on Gender Equality, funded by Sweden. It aims to eliminate child marriage, raise public awareness and provide timely police reporting.