• შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია მიხეილ სააკაშვილის დაკავების საპოლიციო ღო...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის და გენერალური პროკურატურის თანამშრომლებთან ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, საქართველოს მესამე პრეზიდენტი, სანდრო გირგვლიანის და ვალერი გელაშვილის სისხლის სამართლის საქმეებზე სამი ინსტანციის განაჩენით დამნაშავედ ცნობილი და ძებნილი, მიხეილ სააკაშვილი თბილისში დააკავეს.
სამართალდამცავმა უწყებებმა მიღებული ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე დაგეგმეს უკრაინის მოქალაქის, ძებნილი მიხეილ სააკაშვილის დაკავების სპეცოპერაცია. საზოგადოებაში დაპირისპირებისა და მოვლენების შესაძლო ესკალაციის თავიდან არიდების მიზნით, ღონისძიება გასაიდუმლოებულ რეჟიმში ჩატარდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლების მიერ, ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობდა მუშაობა, ხოლო მას შემდეგ, რაც მიხეილ სააკაშვილის დაკავების ღონისძიებისთვის შერჩეული იქნა ზუსტი და ეფექტური დრო, სამართალდამცველებმა იგი თბილისში, გლდანი-ნაძალადევის რაიონის ტერიტორიაზე, უსაფრთხოების ზომების მაქსიმალურად დაცვით, ერთ-ერთ საცხოვრებელ ბინაში დააკავეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიხეილ სააკაშვილის მიერ საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონო კვეთის ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლით დაიწყო. გამოძიების ფარგლებში, აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს ყველა საჭირო საპროცესო და საგამოძიებო ღონისძიება.
აგრეთვე, გამოძიების ფარგლებში, თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ, დანაშაულის დაფარვის ბრალდებით, ასევე დაკავებულია საცხოვრებელი ბინის მეპატრონე - 1958 წელს დაბადებული პირი. გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 375-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.
მსჯავრდებული მიხეილ სააკაშვილი საქართველოს სამი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებით ცნობილია დამნაშავედ და სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების მიზნით იგი გადაყვანილია შესაბამის პენიტენციურ დაწესებულებაში.

• Information of the Ministry of Internal Affairs on police measures conducted for...
Information of the Ministry of Internal Affairs on police measures conducted for the detention of Mikheil Saakashvili
Briefing of Mamuka Chelidze- Director of the Central Criminal Police Department
The officers of the Ministry of Internal Affairs along with General Prosecutor’s Office, as a result of jointly held operative and search activities, detained the third President of Georgia- Mikheil Saakashvili in Tbilisi, who was wanted in connection with criminal cases of Sandro Girgvliani and Valeri Gelashvili, on the basis of three court instances.
Law enforcement agencies, based on the provided operative information, planned a special operation to detain the wanted Ukrainian citizen- Mikheil Saakashvili. The operation was held in secret in order to avoid controversy within the society and possible escalation of events.
The Ministry of Internal Affairs and the State Security Service had been working intensively, and after selecting a precise and effective time for detention of Mikheil Saakashvili, the law enforcers arrested him in one of the residential apartments in Tbilisi, located in Gldani-Nadzaladevi district.
The Ministry of Internal Affairs has launched an investigation into the illegal crossing of the Georgian state border by Mikheil Saakashvili under Article 344 of the Criminal Code of Georgia. All relevant procedural and investigative measures are being actively carried out within the framework of the ongoing investigation.
Herewith, within the frames of the investigation, the owner of the residential apartment (DoB 1958) was also arrested by Tbilisi Police Department for concealing the crime. The investigation is in progress under Article 375, I part of the Criminal Code of Georgia.
Mikheil Saakashvili was found guilty by the decision of three court instances of Georgia and was transferred to the relevant penitentiary facility following the court decisions.