• შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია მეტროსადგურ „თავისუფლების მოედანთან“ მომხ...
მიმდინარე წლის 1 მაისს თბილისში, მეტროსადგურ „თავისუფლების მოედანთან“, ჯერჯერობით დაუდგენელმა პირმა 1989 წელს დაბადებულ გ.ს.-ს და 1998 წელს დაბადებულ ა.ხ.-ს, სავარაუდოდ, ცივი იარაღით სხეულზე დაზიანებები მიაყენა. ორივე პირი სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადამ კლინიკაში გადაიყვანა. პირველადი ინფორმაციით, მათ სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება განზრახ მკვლელობის მცდელობის ფაქტზე, საქართველოს სსკ-ის 19-108-ე მუხლით დაიწყო, რაც 7-დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. დამნაშავე პირის დადგენისა და დაკავების მიზნით, აქტიური ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებები მიმდინარეობს.

• Information of the Ministry of Internal Affairs of Georgia on the fact occurred ...
Information of the Ministry of Internal Affairs of Georgia on the fact occurred near metro station “Liberty Square”
On May 1 of the current year, an unidentified person in the vicinity of the metro station "Liberty Square", Tbilisi, inflicted body injuries allegedly with a cold arm to G.S. (DoB: 1989) and A.Kh. (DoB: 1998). Both injured individuals were taken to the hospital by the emergency brigade. According to the primary information, their lives are not in danger currently.
The Ministry of Internal Affairs launched investigation on the fact of attempted murder under the Article 19-108 of the Criminal Code of Georgia, which envisages imprisonment from 7 to 15 years in length. With the purpose of identification and detention of an offender active operative and investigative activities are in progress.