• შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია არჩევნების მე-2 ტურის მიმდინარეობის დროს ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია არჩევნების მე-2 ტურის მიმდინარეობის დროს გამოვლენილი კანონდარღვევებისა და მათზე პოლიციის მიერ მომხდარი რეაგირების შესახებ
შინაგან საქმეთა სამინისტრო განაგრძობს აქტიურ ღონისძიებებს და მოქმედებებს არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად. პოლიციის მობილური ჯგუფები მთელი ქვეყნის მასშტაბით გადაადგილდებიან. მყისიერი რეაგირება ხდება პოლიციის კომპეტენციას მიკუთვნებულ ყველა ფაქტზე, რის შესახებაც პერიოდულად გაწვდით ინფორმაციას, ასევე, სამინისტრო მჭიდრო კოორდინაციაშია საერთაშორისო და ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებთან.
დავიწყებთ თბილისში, ვაზისუბანში მდებარე ერთ-ერთ საარჩევნო უბანთან მომხდარი ბოლო ინციდენტის შესახებ ინფორმაციით - პოლიცია შემთხვევის ადგილზე მობილიზებულია. შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ტარდება ყველა შესაბამისი ღონისძიება, რათა მოხდეს სიტუაციის განმუხტვა და მშვიდ გარემოში გაგრძელდეს საარჩევნო პროცესი.
ამ დროისთვის, შინაგან საქმეთა სამინისტროს გამოძიება დაწყებული აქვს სავარაუდო დანაშაულის 8 ფაქტზე, ბრალდებულის სახით დაკავებულია 1 პირი.
ქარელის N2 საარჩევნო უბანში "ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა ტელეკომპანია "მონიტორინგის“ ჟურნალისტს. მომხდარ ფაქტზე შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის ქარელის რაიონულ სამმართველოში დაიწყო გამოძიება ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის და კენჭისყრის შენობაში ძალადობის ფაქტზე, სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის მე-2 ნაწილით და 162-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით. პოლიციის მიერ ბრალდებულის სახით დაკავებულია 1972 წელს დაბადებული გ.კ.;
ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტზე გამოძიება მიმდინარეობს ასევე სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტში. გამოძიებით დადგინდა, რომ ქალაქ ფოთში, N12-ე საარჩევნო უბანში, ტელეკომპანია "პირველის" ჟურნალისტს წაართვეს მიკროფონის ატრიბუტი, რომელიც მოგვიანებით დაუბრუნდა. ჟურნალისტის გადმოცემით, აღნიშნული დაპირისპირებისას მან მსუბუქი დაზიანებები მიიღო. მომხდარ ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით მიმდინარეობს;
სენაკის რაიონულ სამმართველოში, "ნაციონალური მოძრაობის" მაჟორიტარობის კანდიდატის შეტყობინების საფუძველზე, გამოძიება დაიწყო მუქარის ფაქტზე. კანდიდატის განმარტებით, მას მოქალაქემ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრა. გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 151-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით მიმდინარეობს;
აჭარის პოლიციამ სხვისი ნივთის დაზიანების ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლით დაიწყო. გამოძიებისთვის ამ ეტაპზე ჟურნალისტების მიერ მიწოდებული ინფორმაციით ირკვევა, რომ გონიოში, საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე, ტელეკომპანიების - "მთავარისა" და "ფორმულას" ჟურნალისტებთან სიტყვიერი შელაპარაკების შემდეგ, აქტივისტებმა ტელეკომპანია "ფორმულას" კუთვნილი ავტომანქანა დააზიანეს. მიმდინარეობს საგამოძიებო ღონისძიებები, მათ შორის გაგრძელდება ინციდენტში მონაწილე პირების გამოკითხვები;
ძალადობის ფაქტზე გამოძიება დაიწყო თბილისში მომხდარ დაპირისპირებასთან დაკავშირებით. გამოძიებით დგინდება, რომ სკვერში მყოფმა ერთ-ერთმა მოქალაქემ შენიშნა, სავარაუდოდ, საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტი. მოქალაქის განმარტებით, მას აგიტატორის კუთვნილი სიები ჩაუვარდა ხელში, რის შემდეგაც რამდენიმე ახალგაზრდამ აღნიშნულ მოქალაქეს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. ძველი თბილისის მთავარ სამმართველოში გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის 1-ლი პრიმა ნაწილის ,,ბ" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს;
ქალაქ თბილისში, დიდი დიღმის N40 საარჩევნო უბანში ძალადობის ფაქტის შესახებ "ნაციონალური მოძრაობის" დამკვირვებლების შეტყობინების საფუძველზე გამოძიება დაიწყო სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი ნაწილით. დამკვირვებლების გადმოცემით, ისინი საარჩევნო უბნის მიმდებარედ, საცხოვრებელი კორპუსის ერთ-ერთი მკვიდრის კუთვნილ ავტოფარეხში მსხდომი პირების ვიდეოგადაღებას აწარმოებდნენ, რა დროსაც დაიწყო სიტყვიერი და ფიზიკური დაპირისპირება. ერთ-ერთი დამკვირვებლის განმარტებით, მან დაპირისპირების დროს მიიღო დაზიანებები და დასჭირდა კლინიკაში გადაყვანა. დამკვირვებლები ამ ეტაპზე უარს აცხადებენ პოლიციაში გამოკითხვის მიზნით გამოცხადებაზე.
ძალადობის შესაძლო ფაქტებზე საზოგადოებისთვის უკვე ცნობილ სისხლის სამართლის ორ საქმეზე გრძელდება გამოძიება.
გარდა აღნიშნულისა, პოლიციამ ზუგდიდსა და რუსთავში, ადმინისტრაციული წესით, ჯამში 6 პირი დააკავა. აღნიშნული პირები არ დაემორჩილნენ პოლიციელთა კანონიერ მოთხოვნას, რის გამოც დაკავებული არიან ადმინისტრაციული წესით. ზუგდიდში ადმინისტრაციული საქმისწარმოება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) და 173-ე (პოლიციის მიმართ წინააღმდეგობა) მუხლებით მიმდინარეობს, ხოლო რუსთავში - ამავე კოდექსის 173-ე მუხლით.
ზემოაღნიშნულ ფაქტებზე სამართალდამრღვევის ჩამდენი პირები არიან როგორც მმართველი, ასევე, ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები.
ამასთანავე, საარჩევნო კანონმდებლობის, კერძოდ, კენჭისყრის შენობიდან 100 მეტრის მანძილზე ადამიანთა შეკრების ან ამომრჩეველთა აღრიცხვის ფაქტებზე, ასევე, 25 მეტრის მანძილზე სააგიტაციო მასალის განთავსების ფაქტებზე, ამ ეტაპისთვის, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიღებული შეტყობინებებისა და მედიაში გავრცელებული ინფორმაციების საფუძველზე, ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში რეაგირება განახორციელა 18 შემთხვევაზე. იქ, სადაც გამოიკვეთა კანონით დადგენილი დისტანციის დარღვევის პირველადი ფაქტი, შეკრებილ მოქალაქეებს პოლიციის მიერ მიეცათ გაფრთხილება. აღნიშნულის თაობაზე, ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში შედგენილია შესაბამისი ოქმები.
გამოვლენილ ინციდენტებზე ტარდება შესაბამისი საპროცესო და საგამოძიებო მოქმედებები, შედეგების შესახებ საზოგადოებას დამატებით მიეწოდება ინფორმაცია.
მივმართავთ საარჩევნო პროცესში ჩართულ ყველა პირს თუ ორგანიზაციას, განურჩევლად პოლიტიკური შეხედულებისა, სამართალდარღვევის სავარაუდო ფაქტის აღმოჩენის შემთხვევაში, გთხოვთ დააფიქსიროთ აღნიშნული კანონდარღვევა და დაუყოვნებლივ შეატყობინოთ პოლიციას. ასევე, მოვუწოდებთ მოქალაქეებს, საარჩევნო პროცესში ჩართულ პირებს, თავი შეიკავონ ნებისმიერი ფორმით კონფრონტაციაში შესვლისგან და სიტუაციის ხელოვნური ესკალაციისგან, დაიცვან კანონი, დაემორჩილონ პოლიციის კანონიერ მოთხოვნებს და ხელი შეუწყონ არჩევნების მშვიდ გარემოში დასრულებას.

• Information of the Ministry of Internal Affairs on the facts of violations of la...
Information of the Ministry of Internal Affairs on the facts of violations of law and police actions on them during the second round of elections
Press briefing of the MIA Strategic Communications Department Director – Ketevan Kovziashvili
The Ministry of Internal Affairs continues to take active measures and actions to ensure the elections are conducted in safe environment. Police mobile groups patrol throughout the country.
All facts within the mandate of police are imminently responded, upon which we periodically inform the society, additionally Ministry is in close coordination with international and local observing organizations.
We will start with the information regarding one of the of last incidents occurred in Tbilisi, Vazisubani at one of the polling stations, police is mobilized at spot. Ministry of Internal Affairs in undertaking all the relevant measures to deescalate the situation and to enable the peaceful continuation of the election process.
For the current time, MIA has launched investigation on the alleged 8 facts of crime, one person has been accused and detained.
Member of the “National Movement” physically assaulted journalist of TV Company “Monitoring” at Kareli N2 polling station. On the fact Kareli regional division of the Shida Kartli Police Department launched investigation on Unlawful interference with the journalist's professional activities and for violence at a polling station under Art. 154 part 2 and 162 1 part 1, of the Criminal Code of Georgia. Police has detained G.K. born on 1972 as an accused.
Investigation was launched as well in Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department on the fact of unlawful interference with journalist’s professional activity. The investigation established, that in Poti, at the polling station N12, TV “Pirveli” journalist was illegally appropriated the microphone attribute, that was lately returned. As per the journalist, as a result of mentioned confrontation she got minor health injury. Investigation on this fact is in progress under the part 1 of the Article 154 of the Criminal Code of Georgia.
Based on the report of the majoritarian candidate of “National Movement”, investigation has been launched into the fact of threat. As per the candidate, he was verbally abused and threatened with loss of life by a citizen. Investigation is in progress under the part 1 of the Article of 151 of the Criminal Code of Georgia.
Adjara Police launched an investigation on the fact of damaging other’s property under the Article 187 of the Criminal Code. Based on the information provided by the journalists to the investigation, in Gonio, on the territory adjacent to polling station, activists damaged the vehicle owned by TV “Formula” after verbal confrontation with the journalists of TVs “Mtavari” and “Formula”. Investigative actions are underway, including interviewing of the participants of the incident.
The investigation has been launched into the fact of confrontation in Tbilisi, in “London Square” . The investigation determined that one of the citizens in the square noticed an alleged violation of the election law. According to the citizen, he received the lists belonging to the agitator, after which several young people physically and verbally abused the citizen. Old Tbilisi Main Division is conducting the investigation under Article 126, Part 1, Subparagraph "b" of the Criminal Code.
Based on the report of the observers of “National Movement”, the investigation has been launched under Article 126, part 1 of the Criminal Code on the alleged fact of violence in Tbilisi, in Didi Digomi, at the polling station N40. According to the observers, the people sitting in the garage owned by the resident of the building near the polling station were being videotaped, when verbal and physical confrontation started. According to one of the observers, he/she received injuries during the confrontation and required to be taken to the hospital. At this stage observers refused to attend the police station for an interview.
The criminal investigation is in progress regarding two cases of the alleged violence, already known to the public.
- On the fact of the physical assault, that took place near the polling station N20 in Zugdidi, the investigation was launched by Zugdidi Police Division under Article 126 envisioned by the Criminal Code of Georgia, which stipulates violence;
- Based on the report of the journalist of “Mtavari TV” made from Senaki N14 polling station, an investigation was launched under Article 126 of the Criminal Code of Georgia;
In addition the mentioned, the police detained a total of 6 individuals in Zugdidi and Rustavi. The mentioned persons did not comply with lawful order of the police, owning to which they have been detained under the Code of Administrative Offences. The case of administrative violation in Zugdidi is being conducted under Article 166 (petty hooliganism) and Article 173 (resistance to the police), while with regards to the Rustavi case, the investigation is in progress under article 173.
The perpetrators of the above-mentioned facts turned out to be the representatives of both, the ruling party and various opposition parties as well.
At this stage, the Ministry of Internal Affairs, based on the received messages and media reports, responded to 18 facts of gathering of people or voter registration within 100 meter radius of the polling station, as well as the placement of agitation material within 25 meters, within the frames of administrative proceedings. In cases where the initial facts of breaching the distance established by law were revealed, the group of citizens have been warned by police. Regarding the mentioned facts respective protocols have been drawn up within the frames of administrative proceedings.
Relevant procedural and investigative activities are being carried out on the revealed incidents; the public will be additionally informed regarding the results of investigation.
We would like to appeal to all persons or organizations involved in the election process regardless of their political views, to report the violation and notify the police immediately in case of finding one. We also call on citizens, persons involved in the election process, to refrain from being engaged in any form of confrontation and artificial escalation of the situation, to observe the requirements of the law, comply with the rightful requests of the police and contribute to ensuring the peaceful conduct of the elections.