• შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია - 5 ივლისს პოლიციის მიერ გამოვლენილი კან...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია - 5 ივლისს პოლიციის მიერ გამოვლენილი კანონდარღვევის ფაქტების და მათზე მომხდარი რეაგირების შესახებ
გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია მიმდინარე წლის 5 ივლისს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გამოვლენილი კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების და მათზე პოლიციის მხრიდან განხორციელებული რეაგირების შესახებ.
გამოვლენილ სამართალდარღვევის ფაქტებზე ამ ეტაპზე ადმინისტრაციული წესით დაკავებულია 8 პირი. ჩატარებული საგამოძიებო ღონისძიებებით 55 პირის მიმართ გამოვლინდა ძალადობის ფაქტები, მათ შორის 53 არის სხვადასხვა მედიასაშუალების წარმომადგენელი.
საგამოძიებო და საპროცესო ღონისძიებები გრძელდება გამოვლენილ შემდეგ კანონდარღვევის ფაქტებზე:
რუსთაველის გამზირზე, მედიასაშუალებების წარმომადგენელთა მიმართ განხორციელებულ ძალადობრივ ქმედებებზე და პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტებზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე (ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლა) და 126-ე (ძალადობა) მუხლებით მიმდინარეობს.
თბილისში მოძრაობა "სირცხვილიას" და "თბილისი პრაიდის" ოფისზე განხორციელებულ კანონსაწინააღმდეგო ფაქტებთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლით გრძელდება გამოძიება. ახვლედიანის ქუჩა №17-ში მდებარე „თბილისი პრაიდის“ ოფისთან განვითარებულ მოვლენებზე სხვისი ნივთის დაზიანების ან განადგურების ფაქტზე გამოძიება, ასევე, სსკ-ის 187-ე მუხლით გრძელდება.
ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის შენობასთან დაფიქსირებულ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებზე, სადაც სავარაუდოდ პიროტექნიკის აფეთქებით დაზიანება მიიღო ერთ-ერთმა მოქალაქემ გამოძიება სსკ-ის 187-ე და 126-ე მუხლებით გრძელდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო კიდევ ერთხელ გმობს სიძულვილით მოტივირებულ ქმედებებს, მათ შორის მედიასაშუალებების წარმომადგენლების მიმართ გამოხატულ ძალადობას. ყველა ჩამოთვლილ ფაქტზე ტარდება შესაბამისი საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები. ძალადობრივ ქმედებებში და კანონდარღვევის ფაქტებში მონაწილე პირთა იდენტიფიცირების მიზნით მიმდინარეობს ინციდენტების ამსახველი მასალების შესწავლა.

• Information of the Ministry of Internal Affairs on violations exposed by the pol...
Information of the Ministry of Internal Affairs on violations exposed by the police on July 5 and response measures
The Ministry of Internal Affairs would like to inform the public regarding the illegal actions exposed by the agency on July 5 of the current year and the response measures held by police.
At this stage, 8 people have been administratively detained for the exposed facts of violence. As a result of investigative measures police exposed facts of violence committed against 55 people, including 53 representatives of various media sources.
Investigative and procedural measures are in progress on the following exposed violations:
On the facts of violence exercised against media representatives on Rustaveli Avenue and illegal interference in their professional activities, investigation is in progress under Articles 154 and 126envisaged by the Criminal Code of Georgia.
Investigation is underway under Article 187 of the Criminal Code of Georgia in connection with the illegal actions carried out at the office of the "Shame" movement and "Tbilisi Pride" in Tbilisi. Regarding the events that developed near the “Tbilisi Pride” office located at 17 Akhvlediani Street, investigation is in progress on the fact of damaging or destruction of other’s property under Article 187 of the Criminal Code of Georgia.
The investigation is underway under Articles 187 and 126 of the Criminal Code of Georgia regarding the illegal actions observed near the building of one of the non-governmental organizations, where one of the citizens was allegedly injured by a pyrotechnic explosion.
The Ministry of Internal Affairs once again condemns actions motivated by violence, including any form of violence against media representatives. Relevant investigative and procedural activities are being carried out on all mentioned facts. In order to identify persons involved in violent actions and violations, the video materials depicting incidents are being studied.