საქართველოს შსს-ს მარნეულის სამმართველოს მიერ გახსნილია 2014 წლის 15 ივნისს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე, მარნეულის N22 საოლქო კომისიის 57-ე და 25-ე საარჩევნო უბნებზე მომხდარი არჩევნების გაყალბების ფაქტები. ზემოაღნიშნული დანაშაულის ჩადენისთვის ბრალდება წარედგინა 13 პირს.
ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ არჩევნების გაყალბებაში მონაწილეობდნენ 57-ე და 25-ე საარჩევნო საუბნო კომისიების შენობებში მყოფი სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები და მხარდამჭერები, რომელთა უმრავლესობასაც ერთმანეთთან აკავშირებთ ნათესაური და ახლო მეგობრული ურთიერთობები.
თავიდანვე უნდა აღინიშნოს, რომ ზემოაღნიშნული კომისიის წევრთა უმრავლესობა საარჩევნო სისტემაში მუშაობდა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე, ზოგიერთ მათგანს გააჩნია საარჩევნო კომისიებში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება.
გამოძიებით დადგენილია, რომ 57-ე საარჩევნო უბანზე, საუბნო კომისიის წევრებთან და სხვა დამკვირვებლებთან ერთად გაყალბებას აწარმოებდნენ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“ დამკვირვებელი ტალეხ ბინატოვი და „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტი ვუგარ გოჯაევი.
მათ მიერ არჩევნების გაყალბების მიზნით ბიულეტენების საარჩევნო ყუთში ჩაყრის ფაქტი ნათლად ჩანს ინტერნეტ სივრცეში გავრცელებულ ვიდეოფირზე და არ ჩანს 2014 წლის 16 ივნისს ნაციონალური მოძრაობის ლიდერ გიგი უგულავას მიერ გამართულ ბრიფინგზე ნაჩვენებ ვიდეომასალაში, რომელიც მისი განმარტებით, გადაიღო საარჩევნო უბანზე დამკვირვებლად მყოფმა არასამთავრობო ორგანიზაცია „თავისუფალი ზონის“ წარმომადგენელმა ანა გურგენიძემ.
გამოძიებამ 2014 წლის 18 ივნისს წერილობით მიმართა არასამთავრობო ორგანიზაცია „თავისუფალი ზონის“ თავმჯდომარეს და საქმის ინტერესებიდან გამომდინარე მოითხოვა 2014 წლის 15 ივნისს ჩატარებული ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მარნეულის N22 საარჩევნო ოლქის 25-ე და 57-ე საარჩევნო უბნებზე განხორციელებული სრული ვიდეოჩანაწერის დედნები, რაც დღემდე არ მოუწოდებიათ.
გამოძიებამ მოიპოვა და ექსპერტიზაზე წარადგინა ინტერნეტ სივრცეში გავრცელებული ვიდეოჩანაწერი. ექსპერტიზის დასკვნაში მითითებულია, რომ „ვიდეოჩანაწერი წარმოადგენს მონტაჟს და არ წარმოადგენს ერთ მთლიან ნაწილს, სადაც ნათლად ჩანს ციფრული დამუშავების კვალი“.
ასევე ნიშანდობლივია, რომ აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით დაიკითხა „თავისუფალი ზონის“ წარმომადგენელი ანა გურგენიძე, რომელმაც განმარტა, რომ იგი პირადად არ ესწრებოდა გაყალბების ფაქტს და მან ჩანაწერი მხოლოდ არჩევნების დასრულების შემდგომ, შემთხვევით ნახა. გამოძიებით კი დგინდება, რომ ანა გურგენიძემ არა შემთხვევით ნახა გავრცელებული კადრები, არამედ იგი გაყალბების პროცესში იმყოფებოდა საარჩევნო უბანზე და აკვირდებოდა პროცესს. აღნიშნულს მოწმეთა ჩვენებების გარდა ადასტურებს გავრცელებული ვიდეოჩანაწერი, კერძოდ, ჩანაწერის 2 წუთსა და 45 წამზე ანა გურგენიძე თანამოსაუბრესთან რუსულ ენაზე მკაფიოდ წარმოთქვამს სიტყვებს, რომ ის ჟურნალისტია თავისუფალი ზონიდან, რომლის მოსმენაც ყველა თქვენგანს დამოუკიდებლად შეუძლია ინტერნეტ სივრცეში და წარმოადგენს აღნიშნულ პერიოდში მის საარჩევნო უბანზე ყოფნის დამატებით მტიცებულებას.

Marneuli Division of the Ministry of Internal Affairs revealed the facts of falsification of local self-governance elections of June 15, 2014 in the 57-th and 25-th election precincts of Marneuli #22 district commission. 13 individuals are accused of the above mentioned crime.
The investigation showed that the representatives of different political parties and their supporters participated in the falsification of the elections in the facilities of the 57-th and 25-th election precincts; majority of them are close relatives and have friendly relations.
It should be emphasized that the majority of the above mentioned commission members worked in the election system before the Parliamentary elections of 2012; some of them have many years of working experience in the election commissions.
The investigation established that in the #57 election precinct the falsification was committed by Talekh Bitanov, the observer of the “Joint National Movement” and Vugar Gojaev, the activist of the “National Movement along with the district commission members and other observers.
The fact of dropping the ballots in the election box aiming at falsification the election is clearly shown in the videotape disseminated in the Internet space, but it is not evident in the video materials displayed in the briefing held on June 16, 2014 by Gigi Ugulava, the leader of the National Movement; according to G.Ugulava the materials was recorded by Ana Gurgenidze, the representative of the nongovernmental organization “Free Zone”, who acted in the capacity of an observer in the election precinct.
On 18.06.2014 the investigative organs applied in a written form to the chairman of the nongovernmental organization “Free Zone” and within the scopes of the subject matter inquired full original copies of the videotapes recorded in the 57-th and 25-th election precincts of Marneuli #22 district commission; though the materials are not provided yet.
The investigations obtained and submitted to the expertise the videotape disseminated in the Internet space. The expertise report states that the videotape is the montage and does not represent one entire part where the digital processing traces are vivid”.
Ana Gurgenidze, the representative of the nongovernmental organization “Free Zone” was interrogated regarding the above mentioned fact; she explained that she did not witness the fact of falsification but viewed the video recording accidently upon completion of the elections while the investigation showed that Ana Gurgenidze saw the video recording not accidently but she personally was in the election precinct during the falsification process and observed it. Besides the witnesses` testimonies the mentioned is evidenced by the disseminated video recording, in particular at the 2 minute and 45 second of the recording Ana Gurgenidze clearly admits in Russian language in her conversation with an interlocutor that she is the journalist from “Free Zone”; these words can be listened by anyone interested in the subject matter in the Internet space; thus this extract of the video recording is an additional evidence confirming her presence in the election precinct in the mentioned period.