საზოგადოების ინფორმირების მიზნით, გვსურს განვმარტოთ, თუ რას ითვალისწინებს „პოლიციის შესახებ“ კანონში დაგეგმილი ცვლილებების პროექტი.
როგორც მოგეხსენებათ, პოლიცია შედგება სხვადასხვა დანაყოფისგან, მათ შორის გასამხედროებული დანაყოფებისგან, მათ აქვთ განსხვავებული ფუნქციები, რაც ცხადია, სხვადასხვა დანაყოფში მიღების განსხვავებულ წესსა და სპეციფიკას მოითხოვს.
განვმარტავთ, რომ პოლიციის გასამხედროებულ დანაყოფებში, სადაც სამსახურის გავლის განსხვავებული რეჟიმი მოქმედებს, მსახურობენ სამხედრო წოდების მქონე პირები. ამასთან, სამხედრო მოსამსახურე მიიღება კონკურსის გარეშე.
თუმცა, აღსანიშნავია, რომ 2025 წლის 1-ელი იანვრიდან სამხედრო სამსახური იარსებებს მხოლოდ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროში, შესაბამისად, შინაგან საქმეთა სამინისტროში 2025 წლის 1-ელი იანვრიდან სამხედრო წოდებით ვერ დაინიშნებიან, რაც განაპირობებს გასამხედროებული დანაყოფების საპოლიციო წესებზე გადასვლას და საპოლიციო კონკურსზე დაქვემდებარებას.
შესაბამისად, „პოლიციის შესახებ“ კანონში დაგეგმილი ცვლილებები ითვალისწინებს, პოლიციაში სამსახურის მიღების გარკვეული წესების მოდიფიცირებასა და იმ პოზიციებზე, რომელიც გასამხედროებულ რეჟიმს უკავშირდება, მიღების განსხვავებული წესის დადგენას.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიღება/დანიშვნა, რა თქმა უნდა, ითვალისწინებს დადგენილი კრიტერიუმის დაკმაყოფილებას. კერძოდ, სამინისტროს მოსამსახურის შტატით გათვალისწინებულ თანამდებობაზე მიიღება/დაინიშნება 18 წლის ასაკიდან საქართველოს მოქალაქე, რომელიც ფლობს სახელმწიფო ენას, აკმაყოფილებს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნებს და რომელსაც თავისი პიროვნული და საქმიანი თვისებების, განათლების, ჯანმრთელობის მდგომარეობისა და ფიზიკური მომზადების შესაბამისად შეუძლია შეასრულოს დაკისრებული ფუნქციები.
ყველა ეს გარემოება შემოწმდება სამსახურში მიღების პროცესში. კანდიდატი, რომელიც არ აკმაყოფილებს შესაბამისი პოზიციისთვის დადგენილ განათლების, ფიზიკური მომზადების, ჯანმრთელობის მდგომარეობის მოთხოვნებს, სამსახურში არ მიიღება.
დამატებით განვმარტავთ, რომ აღნიშნული ცვლილება არ შეეხება საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებს, გამომძიებლებს, მართლწესრიგის ოფიცრებსა და ადმინისტრაციული ფუნქციების შემსრულებელ მოსამსახურეებს.

In order to inform the public, we would like to clarify what is defined by the draft amendments to the law "On Police".
As you are aware, the police consist of different units, including militarized units, with different functions, which obviously require different rules and specifics of admission for each different unit.
We would like to clarity that people with military rank serve in militarized units of the police, where a different regime of service is in effect. In addition to the mentioned, militarized personnel are accepted without competition.
However, it should be noted that from January 1, 2025, military service will exist only in the Ministry of Defense of Georgia, therefore, starting from January 1, 2025, the appointments with a military ranks will not be possible at the Ministry of Internal Affairs, which leads to the transition of militarized units to police rules and subjecting them to a police competition.
Therefore, the planned amendments to the Law "On Police" envision the modification of certain rules for accepting service in the police and establishing a different rule for accepting the positions related to the militarized regime.
Acceptance/appointment in the Ministry of Internal Affairs, of course, assumes the fulfillment of the established criteria. In particular, a citizen of Georgia from the age of 18, who speaks the state language, meets the requirements established by the legislation of Georgia, and who is able to perform the assigned functions in accordance with his personal and work-related qualities, education, health condition and physical training, will be accepted/appointed on the position provided for by the Ministry.
All these circumstances will be checked during the recruitment process. A candidate failing to meet the requirements of education, physical training, and health status established for the relevant position will not be considered eligible.
Additionally, we clarify that the mentioned change will not affect the employees of the patrol police department, investigators, law enforcement officers and employees performing administrative functions.