თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიამ განიხილა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლის გ.ღ.-ს სარჩელი, ტელეკომპანია „ფორმულას“ მიმართ.
სასამართლო დავა ეხება 2021 წლის იანვრისა და მარტის თვეში ტელეკომპანია ფორმულას ეთერში გასულ სიუჟეტებს, სადაც აღნიშნული იყო, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელი, გ.ღ. ე.წ. კომენდანტის საათის დროს, ოპერატიული ნომრის მქონე ავტოსატრანსპორტო საშუალებით ახორციელებდა პროსტიტუციაში ჩაბმული პირების სატრანსპორტო საშუალებების გაცილებას და უზრუნველყოფდა მათ უსაფრთხო გადაადგილებას.
სასამართლომ დაადასტურა ის ფაქტი, რომ ავტომანქანა „შკოდას“ გ.ღ. არ მართავდა და კომენდანტის საათის დროს სექს-მუშაკების ტრანსპორტირებას არ ახორციელებდა. უფრო მეტიც, სიუჟეტში მითითებულ დროს გ.ღ. კონკრეტულ ადგილზე საერთოდ არ იმყოფებოდა. ამის მიუხედავად თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2024 წლის 10 დეკემბრის გადაწყვეტილების შესაბამისად, გ.ღ.-ს სარჩელი არ დაკმაყოფილდა.
სასამართლომ მიუთითა, რომ თანამდებობის პირებს თმენის ვალდებულება გააჩნიათ, სადავო სიუჟეტი არასასიამოვნოა მოსარჩელისთვის, თუმცა ზიანის მომტანი არ არის, რის გამოც გ.ღ.-ს უარი ეთქვა სარჩელის დაკმაყოფილებაზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოსამსახურე, არ ეთანხმება პირველი ინსტანციის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას და დავა გაგრძელდება ზემდგომ ინსტანციებში.

The Civil Affairs Board of Tbilisi City Court considered the lawsuit of G.G. - an employee of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, against the TV company "Formula".
The court dispute refers to the reports aired by Formula TV in January and March 2021, where it was mentioned that the employee of the Ministry of Internal Affairs, G.G. during the curfew, used a vehicle with a service registration plate to escort the vehicles of people involved in prostitution and ensure their safe movement.
The court confirmed that the "Skoda" vehicle was never operated by G.G. and did not transport sex workers during the curfew. Moreover, at the time indicated in the story, G.G. was not in a specific place at all. Despite the mentioned, according to the decision of Tbilisi City Court as of December 10, 2024, the claim of G.G. was not satisfied.
The court pointed out that the officials have an obligation to be patient, the controversial story is uncomfortable for the plaintiff, although it is not harmful, which is why the court refused to satisfy the claim.
The employee of the Ministry of Internal Affairs disagrees with the decision made by the court and the dispute will continue in the higher instances.