შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფის წარმომადგენლებმა, თბილისის სხვადასხვა მეტროსადგურში საპოლიციო ღონისძიება - მოქალაქეების ზედაპირული შემოწმება და დათვალიერება, „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 22-ე მუხლის შესაბამისად ჩაატარეს.
განვმარტავთ, რომ პირის ზედაპირული შემოწმება გულისხმობს მისი ტანსაცმლის მხოლოდ გარე ზედაპირზე ხელით, სპეციალური ხელსაწყოთი ან საშუალებით შეხებას. პოლიციელი უფლებამოსილია პრევენციული ღონისძიების განხორციელების ფარგლებში ზედაპირული შემოწმების მიზნით შეაჩეროს პირი, თუ არსებობს საკმარისი საფუძველი ვარაუდისთვის, რომ პირს თან აქვს ნივთი, რომლის გადატანა შეზღუდულია ან რომელიც საფრთხეს უქმნის მის ან სხვის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.
მოვუწოდებთ მოქალაქეებს, დაემორჩილონ პოლიციელების კანონიერ მოთხოვნას და არ შეუშალონ ხელი სამსახურებრივი საქმიანობის განხორციელებაში. წინააღმდეგ შემთხვევაში მათ მიმართ გატარდება კანონით განსაზღვრული შესაბამისი ზომები.
ასევე, აღვნიშნავთ, რომ მეტროსადგურ "თავისუფლების მოედნის" ზედა ვესტიბიულში წვრილმანი ხულიგნობის, პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევისა და პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ფაქტზე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით დაკავებულია 2 მოქალაქე.

The representatives of the relevant unit of the Ministry of Internal Affairs conducted a police activities - surface inspection and examination of citizens in various metro stations of Tbilisi, in accordance with Article 22 of the Law of Georgia "On Police".
We would like to clarify that the surface inspection of a person involves touching only the outer surface of ones clothes by hand, with a special tool or means. Police officer has the right to stop a person for the purpose of a surface check as part of the implementation of a preventive measure, if there is sufficient reason for the suspicion that the person has an item, the transportation of which is restricted or that poses a threat to his life and health.
We call on the citizens to follow the legal demands of the policemen and refrain from interfering with the implementation of official police duties. Otherwise, appropriate measures defined by law will be taken against them.
Herewith, we note that 2 citizens have been arrested under Articles 166 and 173 of the Code of Administrative Offenses for petty hooliganism, resistance to the police and disobedience to the legal request of the police in the upper vestibule of the "Freedom Square" metro station.