გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია, რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობასთან განვითარებული მოვლენების შესახებ. აქციის მონაწილეების მხრიდან განხორციელებული კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივი ქმედებების შედეგად დაშავებულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს 32 თანამშრომელი. დაშავებულების ნაწილს აღენიშნება მძიმე ხარისხის დაზიანებები თავის, თვალის და სხეულის სხვადასხვა მიდამოებში. მათგან 13 პირს ქირურგიული ჩარევა დაჭირდა. ამ დრომდე სამედიცინო დაწესებულებაში რჩება 1 სამართალდამცველი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები აქციის დაწყებისთანავე იყვნენ მობილიზებულები რუსთაველის გამზირზე და იცავდნენ საზოგადოებრივ წესრიგს.
აქციის მიმდინარეობის დროს, აქციის მონაწილეთა ნაწილის მხრიდან არაერთხელ ჰქონდა ადგილი პროვოკაციულ ქმედებებს. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ რამდენჯერმე მოუწოდა შეკრების ორგანიზატორებსა და აგრესიულ ჯგუფებს, რომ პროტესტი კანონით დადგენილ ჩარჩოებში გამოეხატათ, თუმცა ისინი არ დაემორჩილნენ პოლიციელთა მითითებებს, მიაყენეს მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა და დაუპირისპირდნენ ფიზიკურად.
სხვადასხვა მედიასაშუალების პირდაპირ ეთერებში ნათლად ჩანდა, როგორ აზიანებდნენ აქციის მონაწილეები ინფრასტრუქტურას, გზის საფარს, ვიდეო-სამეთვალყურეო კამერებს. აქციის მონაწილეებმა ღამის განმავლობაში რუსთაველის გამზირზე გაურკვეველ ნივთებს წაუკიდეს ცეცხლი, აღმართეს ბარიკადები, დააზიანეს როგორც თბილისის მუნიციპალიტეტის ასევე კერძო პირთა ქონება, პოლიციის მიმართულებით ისროდნენ შუშის ბოთლებს, ქვებს, რკინის საგნებსა და პიროტექნიკას.
აღნიშნული ძალადობრივი ქმედებების აღკვეთის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გასული ღამის განმავლობაში არაერთხელ გამოიყენა კანონით დაშვებული სპეციალური საშუალებები. სპეციალური საშუალებების გამოყენებამდე ადგილზე ხდებოდა შეკრების მონაწილეების წინასწარი გაფრთხილება.

We would like to provide public with information on the developments on Rustaveli Avenue, near the Parliament building. As a result of illegal and violent actions carried out by the participants of the rally, 32 employees of the Ministry of Internal Affairs were injured. Some of the injured persons sustained traumas in head, eye and body. 13 of them required surgical intervention. At this stage, 1 law enforcement officer remains in the medical facility.
The employees of different units of the Ministry of Internal Affairs were mobilized on Rustaveli Avenue after the manifestation started and protected the public order.
In the course of the manifestation, some of the participants were involved in provocative actions. The Ministry of Internal Affairs called several times on the organizers of the gathering and the aggressive groups to express their protest within the frames defined by the law, however, they ignored instructions of the policemen, verbally insulting them and getting involved in physical altercations.
During the live broadcasts of various media sources, it was clearly seen how participants of the protest were damaging the infrastructure, road surface, video-surveillance cameras. Throughout the night, rally participants set fire to various objects on Rustaveli Avenue, erected barricades, damaged property of Tbilisi Municipality and private individuals, threw glass bottles, stones, iron objects and pyrotechnics at the police.
In order to prevent the aforementioned violent actions, the Ministry of Internal Affairs repeatedly applied special means under by law during the night. Prior to the use of special means, participants of the rally were warned on the spot.
During the manifestation, law enforcement officers arrested 43 persons in accordance with Articles 166 and 173 of the Code of Administrative Offenses for offering resistance to the legal request of the police officer and petty hooliganism.