„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის პარლამენტში მესამე მოსმენით განხილვის გაპროტესტების მიზნით, აქციის მონაწილეებმა მიმდინარე წლის 14 მაისს, 09:00 საათიდან დაიწყეს შეკრება საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარე ტერიტორიაზე.
აქციის პარალელურად, საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ ადგილზე და იცავდნენ თითოეული მოქალაქის უსაფრთხოებას.
იმისთვის, რომ დეპუტატებსა და პარლამენტის აპარატის თანამშრომლებს საპარლამენტო ორგანოში უსაფრთხო გადაადგილების შესაძლებლობა ჰქონოდათ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ გაეთავისუფლებინა პარლამენტის შესასვლელები. პარალელურად, აქციის მონაწილეებს, რუსთაველის გამზირსა და ბ. ჭიჭინაძის ქუჩაზე, ჰქონდათ შესაძლებლობა მშვიდ ვითარებაში გამოეხატათ პროტესტი.
პარლამენტში მიმდინარე კენჭისყრის დასრულების შემდეგ, აქციის მონაწილეებმა დაიწყეს, რუსთაველის გამზირზე მდებარე საკანონმდებლო ორგანოს შესასვლელში მოწყობილი რკინის დამცავი ღობის მიზანმიმართული დაზიანება და შედეგად მოახერხეს პარლამენტის ტერიტორიაზე შეღწევა. გარდა ამისა, პარლამენტის შენობაზე საღებავებით გააკეთეს სხვადასხვა სახის წარწერები.
შესაბამისად, საკანონმდებლო ორგანოს წინ შეკრებილი აქციის მონაწილეების პროტესტი, სრულად გასცდა შეკრებისა და მანიფესტაციის კანონით დადგენილ ფარგლებს და მიიღო ძალადობრივი ხასიათი.
მიუხედავად პოლიციის მხრიდან გაკეთებული არაერთი მოწოდებისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული არაერთი გამაფრთხილებელი განცხადებისა, რომ აქცია ჩაეტარებინათ მშვიდ ვითარებაში, აქციის მონაწილეები არ დაემორჩილნენ კანონიერ მოწოდებებს სიტყვიერად და ფიზიკურად უპირისპირდებოდნენ სამართალდამცველებს, პოლიციის მიმართულებით ისროდნენ სხვადასხვა ბლაგვ საგნებსა და საღებავებს.
ასევე, სხვადასხვა რკინის კონსტრუქციები განათავსეს საავტომობილო გზაზე.
პარლამენტის შენობაში უნებართვო შეჭრის აღკვეთის და საზოგადოებრივი მართლწესრიგის აღდგენის მიზნით, სამართალდამცველებმა გამოიყენეს, კანონით დადგენილი პროპორციული ძალა და სპეციალური საშუალებები.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პოლიციელთა კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისა და წვრილმანი ხულიგნობისთვის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების შესაბამისად 13 პირი დააკავა.
ამ დროისთვის აქციის მონაწილეების მიერ დაზიანებული დამცავი რკინის ღობე აღდგენილია და აქციის მონაწილეებს აქვთ საშუალება პროტესტი გამოხატონ პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე კანონით დადგენილი წესით.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო კიდევ ერთხელ მოუწოდებს აქციის ორგანიზატორებს და მონაწილეებს, დაემორჩილონ სამართალდამცველების კანონიერ მოთხოვნებს.
სამინისტრო შეისწავლის აქციის მსვლელობისას მომხდარ ყველა კანონსაწინააღმდეგო ფაქტს და თითოეულ ქმედებას მკაცრი სამართლებრივი რეაგირება მოჰყვება.

With the purpose to express protest over the third reading of the draft law "On transparency of foreign influence" in the parliament, on May 14 of the current year, at 09:00, participants of the manifestation started to assemble in the area adjacent to the building of the legislative body.
In parallel with the manifestation, in order to protect public order, the representatives of different departments of the Ministry of Internal Affairs were deployed on the ground to ensure the safety of each citizen.
In order to ensure free movement of parliament members, the Ministry of Internal Affairs made a decision to clear the entrances to the legislative body. In parallel, the rally participants on Rustaveli Avenue and B. Chichinadze Street, had the opportunity to express their protest in a peaceful environment.
After the end of voting held in Parliament, the participants of the rally started to damage the iron protective barriers installed at the entrance of the legislative body located on Rustaveli Avenue on purpose and as a result managed to break into the territory of the Parliament. They also made various inscriptions on walls of parliament building with paint.
Therefore, the protest of the demonstrators gathered in front of the legislative body completely exceeded the limits defined by the law on assembly and demonstration and took on a violent character.
Despite multiple calls made by the police and numerous cautionary statements published by the Ministry of Internal Affairs to hold the rally peacefully, the participants of the rally ignored the legal calls and verbally confronted the law enforcement officers, throwing various blunt objects and paints in the direction of police.
It is also notable that various iron constructions were placed by demonstrators on the road.
In order to prevent an unauthorized breaking into the parliament building and to restore public order, the law enforcers administered proportional force and special means defined by law.
The Ministry of Internal Affairs arrested 13 people in accordance with Articles 166 and 173 of the Code of Administrative Offenses for disobedience to the legal requests of the police and petty hooliganism.
At the moment, the protective iron barriers damaged by demonstrators were restored, and the participants of the rally have the opportunity to express their protest on the territory adjacent to the Parliament in accordance with the law.
The Ministry of Internal Affairs once again calls on the organizers and participants of the rally to observe the legal requests of the law enforcement officers.
The Ministry will study all the illegal facts that occurred during the rally, each violation will be followed by a strict legal response.