12 მაისს, პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე 22:00 საათიდან დაწყებული აქციის პარალელურად რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე, სამართალდამცველები საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მიზნით არიან მობილიზებულები.
აღსანიშნავია, რომ აქციის მონაწილეები განთავსდნენ პარლამენტის მიმდებარე ქუჩებზე, მათ შორის ზ. ჟვანიას, შ. ჩიტაძისა და ბ. ჭიჭინაძის ქუჩებზე არსებულ საკანონმდებლო ორგანოს შესასვლელებთან.
ვინაიდან აქციის ორგანიზატორები და მონაწილეები საჯაროდ აცხადებდნენ, რომ ისინი არ მისცემდნენ დეპუტატებს 13 მაისს, 09:00-ზე დაგეგმილ პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის სხდომაზე დასწრების და მასში მონაწილეობის საშუალებას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა მათ არაერთხელ მოუწოდეს გაეთავისუფლებინათ საკანონმდებლო ორგანოს შესასვლელები, რათა დეპუტატებსა და აპარატის თანამშრომლებს მისცემოდა პარლამენტის შენობაში შესვლისა და სადეპუტატო უფლებამოსილების განხორციელების საშუალება.
მიუხედავად აქციის ორგანიზატორებისა და მონაწილეების მიმართ პოლიციის მხრიდან გაკეთებული არაერთი მოწოდებისა, ასევე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული განცხადებისა, რომ ისინი დამორჩილებოდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლების კანონიერ მოთხოვნას, არ გასცდენოდნენ შეკრების და გამოხატვის თავისუფლების კანონით დასაშვებ ფარგლებს, აქციის მონაწილეთა ნაწილმა არ გაითვალისწინა პოლიციის კანონიერი მოთხოვნა, დაარღვია საზოგადოებრივი წესრიგი, სამართალდამცველებს გაუწია წინააღმდეგობა და მიაყენა შეურაცხყოფა. პოლიციის მიერ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების შესაბამისად ამ ეტაპზე 20 პირია დაკავებული.
დაკავებულთაგან სამი პირი უცხო ქვეყნის მოქალაქეა, კერძოდ, 2002 წელს დაბადებული რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე გ.ბ., ასევე, ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქე 1995 წელს დაბადებული პ.ჰ. და ამავე ქვეყნის კიდევ ერთი მოქალაქე, რომელმაც უარი განაცხადა საკუთარი ვინაობის დასახელებაზე და მოითხოვა საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოსთან დაკავშირება.
აღნიშნული პირების დაკავების თაობაზე უკვე ეცნობათ ამერიკის შეერთებული შტატებისა და შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოებს.

In the vicinity of the Georgian Parliament, law enforcement officers are mobilized to ensure public order in parallel with the manifestation on Rustaveli Avenue which started on May 12, 22:00 pm.
It should be noted that the participants of the rally were located on the streets surrounding the Parliament, including Z. Zhvania, Sh. Chitadze and B. Chichinadze streets where entrances of the legislative body are located.
Since the organizers and participants of the rally publicly declared that they would not allow the parliament members to attend and participate in the Legal Committee session of the Parliament scheduled for May 13 at 09:00 am, the employees of the Ministry of Internal Affairs repeatedly called on the organizers and participants of manifestation to clear the entrances of the legislative body, to allow the parliament members and staff enter the parliament building and exercise their parliamentary powers.
Despite numerous appeals made by the police to the organizers and participants of the rally, as well as the statement published by the Ministry of Internal Affairs to follow legal requests of the representatives of the Ministry of Internal Affairs, not to exceed the limits defined by the law on assembly and manifestation, some of the demonstrators ignored the legal request of the police. They violated public order, resisted and insulted law enforcement officers. At this stage, 20 persons have been detained by police according to the Articles 166 and 173 under the Code of Administrative Offenses.
Three of the arrested persons are citizens of foreign countries, namely: the citizen of the Russian Federation, G.B. (DoB 2002), as well as the citizen of the United States of America P.H. (DoB 1995) and another citizen of the same country, who refused to reveal his identity and requested to contact the United States Embassy in Georgia.
The embassies of the United States and the Swiss Confederation have already been informed about the arrest.