მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია, შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიმდინარე გამოძიების შესახებ.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, პოლიციამ 8-9 მაისს, ბოლო პერიოდში გამართული აქციების დროს ჩადენილი დანაშაულების, კერძოდ პოლიციელზე თავდასხმისა და ნივთის დაზიანების ფაქტებზე 6 პირი დააკავა.
ექვსივე დაკავებულს პროკურატურის მიერ ბრალი აქვს წარდგენილი და სასამართლოს გადაწყვეტილების შესაბამისად, წინასწარ პატიმრობაში იმყოფებიან.
პერსონალური მონაცემების დაცვის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრო არ დაასახელებს იმ პირის სახელსა და გვარს, რომლის ჩვენებასაც ახლა გავაცნობთ საზოგადოებას.
დაკავებულთა შორის, ერთ-ერთი პირი, სამართალდამცველებთან მიცემულ ჩვენებაში აცხადებს, რომ ის 16 აპრილს, იმყოფებოდა საპროტესტო აქციაზე, რა დროსაც მან გაიგო პოლიტიკური ლიდერების, კერძოდ ნიკანორ მელიას, ალეკო ელისაშვილის, ნიკა გვარამიას, გიორგი ვაშაძის, ზურაბ ჯაფარიძისა და კიდევ ერთი, მისთვის უცნობი მამაკაცის საუბარი, იმის შესახებ, რომ ისინი ახალგაზრდებს გარკვეული დავალებების შესრულების სანაცვლოდ გადაუხდიდნენ გარკვეულ თანხას.
დაკავებული აცხადებს, რომ ის, თავისი ნებით მივიდა აღნიშნულ პოლიტიკურ ლიდერებთან ერთად მყოფ მამაკაცთან და გამოთქვა მზაობა, თანხის მიღების სანაცვლოდ, შეესრულებინა მათ მიერ მითითებული დავალება.
ბრალდებულის თქმით, მან დავალების მიმცემი პირებისგან მაშინვე მიიღო თანხა, 1200 ლარი.
ბრალდებული ასევე აცხადებს, რომ მთავარი დავალება იყო პოლიციელებისთვის შეურაცხყოფის მიყენება, მათი გაღიზიანება, გამოწვევა, სამართალდამცველების ყურადღების მიქცევა და ასევე, სხვადასხვა საპოლიციო ინფრასტრუქტურის დაზიანება.
დაკავებული აღიარებს, რომ მან მიღებული დავალება შეასრულა, რაზეც მეტყველებს კადრებიც და მან დააზიანა საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის ბალანსზე არსებული ავტომობილი.
მისი განმარტებით, ავტომობილის დაზიანების შემდეგ, მან ძალადობრივი ქმედების ამსახველი ვიდეომასალა ატვირთა, ერთ-ერთ სოციალურ ქსელში, კონკრეტულად „ინსტაგრამ“-ზე. აღსანიშნავია, რომ ესეც დავალების ნაწილს წარმოადგენდა.
ვაქვეყნებთ დაკავებულის თანხმობით ჩაწერილ ვიდეოჩანაწერს, ჩვენების ნაწილს, სადაც ბრალდებული ყველაფერს თავად აფიქსირებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აგრძელებს გამოძიებას და კიდევ ერთხელ ვაცხადებთ, რომ სამართალდამცველები შესაბამის რეაგირებას მოახდენენ თითოეულ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებაზე.

Based on the high public interest, we would like to provide society with information on the ongoing investigation at the Ministry of Internal Affairs.
As it is known to the public, police arrested 6 people for the crimes committed during the recent protests on May 8-9, namely for the assault on a police officer and property damage.
All six detainees have been charged by the prosecutor's office, and according to the court decision, they were placed in pretrial detention.
In order to ensure the protection of personal information, the Ministry of Internal Affairs will not disclose the identity of the person whose testimony will now be made public.
One of the detained individuals, in his testimony given to the law enforcement officers, notes that he attended the manifestation on April 16, when he heard the conversation between certain political leaders, namely, Nikanor Melia, Aleko Elisashvili, Nika Gvaramia, Giorgi Vashadze, Zurab Japaridze and an individual unknown to him, on the fact that they would pay a certain amount of cash to the young protesters for fulfilling certain tasks.
The detainee noted that he voluntarily approached political leaders and expressed his willingness to perform the task indicated by them in exchange for money.
According to the detainee, he was immediately paid 1200 GEL from the task initiators.
Detainee also claims that the main task was to insult police officers, irritate and provoke them, attract the attention of the law enforcers and damage various police infrastructure as well.
The detainee admits that he fulfilled the given task, which is confirmed by the footage, and damaged the vehicle of the patrol police department.
According to him, after damaging the vehicle, he uploaded a video depicting the violent act on one of the online platforms, specifically on "Instagram". It should also be noted that uploading a video was part of his task.
We are publishing the video recorded with the consent of the detainee, a part of the testimony, where he recalls the developed events.
The Ministry of Internal Affairs continues the investigation and reiterates that the law enforcement officers will relevantly respond to each illegal action.