შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, 7 მარტს, თბილისში, რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე საპროტესტო აქციაზე მომხდარ ძალადობრივ ინციდენტებთან დაკავშირებით გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე პრიმა და 187-ე მუხლებით დაიწყო.
სამართალდამცველებმა აქციაზე წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ფაქტებზე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების შესაბამისად, 66 პირი დააკავეს. აღნიშნული პირების მიერ ჩადენილი სამართალდარღვევის ფაქტები კანონით დადგენილ ვადაში წარედგინება სასამართლოს.
სამინისტროს მხრიდან შესაბამისი სამართლებრივი შეფასება მიეცემა ყველა პირის ქმედებას, რომლებმაც ხელი შეუწყეს და ორგანიზება გაუწიეს მშვიდობიანი პროტესტის ძალადობრივ ქმედებაში გადაზრდას.
გუშინ, მთელი დღის განმავლობაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფები საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მიზნით, მობილიზებული იყვნენ საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარე ტერიტორიაზე და საპროტესტო აქციის მშვიდობიანად ჩატარებას უზრუნველყოფდნენ.
მოგვიანებით, შეკრებილთა პროტესტი გასცდა გამოხატვის თავისუფლებისა და მშვიდობიანი შეკრების კანონით დადგენილ ფარგლებს და ძალადობრივი ხასიათი მიიღო.
პარლამენტის შენობასთან შეკრებილებმა სცადეს პარლამენტის შესასვლელების ბლოკირება, რის საშუალებაც მათ პოლიციამ არ მისცა. მიუხედავად შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან არაერთი მოწოდებისა დაეცვათ წესრიგი, პროტესტი მშვიდობიანი ფორმით, კანონის ფარგლებში გამოეხატათ, აქციის მონაწილეები განაგრძობდნენ ძალადობრივ ქმედებებს და არ ემორჩილებოდნენ სამართალდამცველთა კანონიერ მოთხოვნებს.
პოლიციამ, დაძაბულობის განმუხტვის და სიტუაციის დეესკალაციის მიზნით, გზა გახსნა და აქციის მონაწილეებს დაშლისკენ მოუწოდა. მიუხედავად ამისა, აქციის მონაწილეები შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიმართულებით გამიზნულად ისროდნენ სხვადასხვა საგნებს - ქვებს, აალებად საშუალებებს, ბლაგვ საგნებს, ფიზიკურად უსწორდებოდნენ და წინააღმდეგობას უწევდნენ პოლიციელებს. აქციის მონაწილეებმა დააზიანეს და ცეცხლი წაუკიდეს სამინისტროს კუთვნილ ავტომობილებს, დააზიანეს პოლიციის სპეციალური აღჭურვილობა.
პოლიცია იძულებული გახდა, საზოგადოებრივი წესრიგის აღდგენისა და სამართალდარღვევების აღსაკვეთად, შესაბამისი გაფრთხილების შემდგომ საჭიროების შესაბამისად, თანმიმდევრულად გამოეყენებინა პროპორციული ძალა და „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული იძულების სპეციალური საშუალებები.
მოგვიანებით შეკრებილებმა დაიწყეს პარლამენტის შენობაზე ორგანიზებული თავდასხმა, ე.წ. „მოლოტოვის კოქტეილების“ და პიროტექნიკის სროლა, მათ შორის, სამართალდამცველების მიმართულებით.
აქციის წევრებმა საკანონმდებლო ორგანოს შენობას ცეცხლი წაუკიდეს, ესროლეს ქვები, ჩაამსხვრიეს მინები და დააზიანეს რკინის დამცავი ჯებირები.
აქციის მონაწილეთა ნაწილის მხრიდან ადგილი ჰქონდა მართლწესრიგის მასობრივ დარღვევას, რაც რამდენიმე საათის განმავლობაში უწყვეტად გრძელდებოდა.
შეკრებილთა ძალადობრივი ქმედებების შედეგად დაშავდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს 50-მდე თანამშრომელი, მათ შორის რამდენიმეს დაჭირდა ქირურგიული ჩარევა და ამ დრომდე რჩებიან სამედიცინო დაწესებულებებში. აქციის მიმდინარეობისას, დაზიანებები მიიღეს მოქალაქეებმაც.

The Ministry of Internal Affairs launched an investigation under articles 353 and 187 of the Criminal Code of Georgia in connection with violent incidents that took place in Tbilisi, Rustaveli Avenue, near the Parliament building.
The law enforcement officers arrested 66 people in accordance with Articles 166 and 173 under the Code of Administrative Offenses, on the facts of minor hooliganism and disobedience to the legal request of the law enforcement officer. The facts of the offense committed by the mentioned individuals shall be submitted to the court within the time frame established by the law.
From the side of the Ministry, the appropriate legal assessment will be given to the actions of all individuals who facilitated and organized the development of a peaceful protest into violent action.
Yesterday, throughout the day, the relevant units of the Ministry of Internal Affairs were mobilized near the parliament building in order to ensure the public order and peaceful conduct of the manifestation.
Later, the protest of the gathered went beyond the limits established by law on freedom of expression and peaceful assembly and took a violent turn.
Participants of the rally attempted to block entrances of the Parliament, which was prevented by police. Despite numerous calls from the Ministry of Internal Affairs, to express their protest in a peaceful manner within the framework of the law, rally participants continued their violent actions and ignored the legal requirements of the law enforcement officers.
The police, in order to ease the tension and de-escalate the situation, opened the road and called on protesters to disperse. However, the rally participants threw various objects - stones, inflammables, blunt objects – to the direction of the employees of the Ministry of Internal Affairs, physically assaulted and resisted the policemen. Participants of the rally damaged and set fire to vehicles belonging to the Ministry as well as special police equipment.
In order to restore public order and foil violations of the law, the police was forced to gradually apply proportional force and special means of coercion provided by the Law of Georgia "On Police" based on the necessity and after the appropriate warning.
Later, the gathered people started an organized attack on the parliament building, throwing the so-called "Molotov cocktails" and pyrotechnics, including in the direction of law enforcement officers.
Members of the manifestation set fire to the building of the legislative body, threw stones, smashed windows and damaged the iron protective barriers.
There was a mass violation of law and order from the side of rally participants, which persisted continuously for several hours.
As a result of the violent actions of the assembled citizens, up to 50 employees of the Ministry of Internal Affairs were injured, several of them required surgical intervention and are still in medical institutions. During the manifestation, citizens were injured as well.
The Ministry will study all facts of violation that took place during the manifestation and will give an appropriate legal assessment to each one of them.