მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე ოგუზ ინსასთან დაკავშირებით.
2022 წლის 12 ივნისს რუსეთის ფედერაციის სასაზღვრო გამტარი პუნქტიდან საქართველოს საზღვარზე შემოვიდა რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე ოგუზ ინსა (OGUZ INSA), რაც დაფიქსირდა რუსეთის ფედერაციის მიერ მის პასპორტში გაკეთებული შტამპით. აღნიშნულ პიროვნებას „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11 მუხლის საფუძველზე უარი ეთქვა საქართველოში შემოსვლაზე, ვინაიდან იგი იძლეოდა აშკარად ცრუ და ურთიერთსაწინააღმდეგო ინფორმაციას თავისი ვიზიტის მიზნების შესახებ, რაზეც შედგა შესაბამისი სამართლებრივი დოკუმენტი და ჩაბარდა კანონით დადგენილი წესით.
მეორე დღეს, 13 ივნისს, აღნიშნული მოქალაქე კვლავ გამოცხადდა დარიალის სასაზღვრო გამშვებ პუნქტზე და მოითხოვა საერთაშორისო დაცვა.
მისი განმარტებით, ის ბრალდებულია რუსეთის ფედერაციაში ტერორისტულ ორგანიზაციასთან თანამშრომლობის გამო და სასამართლოს მიერ შეფარდებული აქვს შინაპატიმრობა საქმის არსებით განხილვამდე.
მისივე განმარტებით, მან დაარღვია შინაპატიმრობის წესები, მოიხსნა ე.წ. ,,სამაჯური" და საპასპორტო კონტროლის გავლის შემდგომ აპირებდა საქართველოში შემოსვლას.
აღსანიშნავია, რომ მასობრივი ინფორმაციის წყაროებიდან ნამდვილად იკვეთება, რომ აღნიშნული პიროვნება არის ბრალდებული ისეთ მძიმე საერთაშორისო დანაშულში, როგორიც არის ტერორისტულ ორგანიზაციასთან თანამშრომლობა.
საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, უცხოელის საქართველოს ტერიტორიაზე შემოსვლის საკითხი თანხვედრაში უნდა იყოს საზღვრის კვეთის შესაბამის მოთხოვნებთან. თუკი პირი ვერ აკმაყოფილებს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ კრიტერიუმებს, მათ შორის, თუკი პირის საქართველოში ყოფნა საფრთხეს შეუქმნის საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოებას ან/და საზოგადოებრივ წესრიგს ან თუ პირის მიმართ მიმდინარეობს სისხლისსამართლებრივი დევნა ისეთ საერთაშორისო დანაშაულებთან დაკავშირებით, როგორებიცაა: ტერორიზმი, ნარკოტიკების კონტრაბანდა, ადამიანით ვაჭრობა (ტრეფიკინგი), ასეთ პირს საქართველოში შემოსვლაზე შეიძლება უარი ეთქვას სახელმწიფო ინტერესის გათვალისწინებით.
„ლტოლვილთა შესახებ კონვენციის“ (1951 წელი) 33-ე მუხლის მე-2 პუნქტი და „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც სრულ თანხვედრაშია ამ კონვენციის დებულებებთან, სახელმწიფოს ანიჭებს უფლებას შეზღუდოს უცხოელის ქვეყანაში შესვლა, როდესაც საკითხი ეხება სახელმწიფო უსაფრთხოებას.

Due to the high public interest, the Ministry of Internal Affairs would like to inform the public regarding the citizen of the Russian Federation - Oguz Insa.
On June 12, 2022, OGUZ INSA, a citizen of the Russian Federation, entered the neutral zone of the Georgian state border from the border crossing point of the Russian Federation, with a stamp made by the Russian Federation in her passport. The mentioned individual was denied the entry to Georgia under Article 11 of the “Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons”, as she provided false and inconsistent information regarding the purpose of her visit, on which a relevant legal document was filled and handed over to her in accordance with the existing legislation.
The next day, on June 13, the mentioned citizen showed up again at the “Dariali” border crossing point and demanded international protection.
According to her, she is accused of collaborating with a terrorist organization in the Russian Federation and has been placed under house arrest before the case trial.
According to Oguz Insa, she violated the rules of house arrest, removed the so-called "Bracelet" and was planning to cross Georgian state border after undergoing passport control procedures.
It is notable that from open media sources it is clearly evident that the mentioned person is indeed accused of a serious international crime, such as cooperation with a terrorist organization.
According to the legislation of Georgia, the issue of entry of a foreign citizen on the territory of Georgia must be in line with the relevant border crossing requirements. In case if a person does not meet the criterias established by the legislation of Georgia and his/her presence in Georgia endangers the state security and / or public order of the country or if the person is being prosecuted for international crimes such as terrorism, drug smuggling, human trafficking - such person may be refused entry into Georgia taking into consideration the interests of the State.
Article 33, paragraph II of the 1951 Refugee Convention and the Law of Georgia on International Protection, which is in full compliance with the Convention regulations, empower the State with the right to restrict the entry to the foreign citizen into a country when it comes to national security.