შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ, ბათუმში, 26 მაისის ქუჩაზე მდებარე საცხოვრებელ კორპუსში მომხდარი ნგრევის შესახებ შეტყობინების მიღებისთანავე, მოხდა სამაშველო და საპოლიციო ძალების მობილიზება, ასევე, ადგილზე იმყოფებიან სასწრაფო სამედიცინო დახმარების თანამშრომლები.
პირველადი ინფორმაციით, საცხოვრებელი კორპუსის სადარბაზო ჩამოინგრა. ადგილზე მისვლისთანავე, მეხანძრე-მაშველებმა ჩამონგრეული სადარბაზოს მეზობელი ბინებიდან, ასევე, ნანგრევებში მოყოლილი ავტომობილებიდან მოსახლეობის ევაკუაცია განახორციელეს.
ამ დროისთვის, მიმდინარეობს ტერიტორიის ნანგრევებისგან გაწმენდა და აქტიური საძიებო-სამაშველო ღონისძიებები. ნგრევის ფაქტზე დაწყებულია გამოძიება, დაშავებულების შესახებ ინფორმაცია ზუსტდება.
მეხანძრე-მაშველებთან ერთად, ადგილზე უკვე მობილიზებულია სპეციალური ტექნიკა, მათ შორის ავტოკიბე. დამატებით, ასევე, მობილიზებული არიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის და საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის თანამშრომლები. მიმდინარეობს აჭარის მეზობელი რეგიონებიდან დამატებითი ცოცხალი ძალის მობილიზება.
შემთხვევის მიმდებარე ტერიტორიაზე, უსაფრთხოების ზომებიდან გამომდინარე, შემოსაზღვრულია ტერიტორია. შინაგან საქმეთა სამინისტრო მოუწოდებს მოქალაქეებს, ასევე, ადგილზე მყოფ ყველა მედიასაშუალების წარმომადგენელს, დაემორჩილონ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მითითებებს და დაიცვან უსაფრთხოების ნორმები.

As soon as the notification on the collapse of the residential building located on 26 May Street in Batumi was received at the Ministry of Internal Affairs, rescue and police forces were mobilized at the site, as well as ambulance crews.
According to initial reports, the entrance of the residential building collapsed. Upon arrival at the scene, firefighters evacuated the population from the neighboring flats of the collapsed residential building, as well as from vehicles caught in the debris.
At the moment, the area is being cleared of rubble and active search and rescue operations are underway. The Ministry of Internal Affairs has launched an investigation on the fact of building collapse; the information regarding the number of injured persons is being clarified at the moment.
Along with firefighters, special equipment has already been mobilized at the site, including aerial ladder fire truck. In addition, the staff of the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs and the Forensic-Criminalistics Department have also been mobilized. The additional live force is being deployed from the neighboring regions of Adjara as well.
The territory adjacent to the accident is condoned off due to security measures. The Ministry of Internal Affairs calls on the citizens, as well as the representatives of all media sources on the ground, to follow the instructions of the employees of the Ministry of Internal Affairs and to observe the safety norms.