გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ დეტალური ინფორმაცია 2021 წლის ორი ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნების უსაფრთხო, თავისუფალ და მშვიდ გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ.
შინაგან საქმეთა მინისტრის 31 აგვისტოს ბრძანების შესაბამისად ყველა რეგიონში შეიქმნა პოლიციის მობილური ჯგუფები, რომლებიც, საჭიროების შემთხვევაში, კანონით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში, მოახდენენ მყისიერ რეაგირებას სამართალდარღვევებზე და უზრუნველყოფენ მართლწესრიგის დაცვას. ამასთან, არჩევნების მშვიდ გარემოში წარმართვის უზრუნველსაყოფად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, საჭიროების მიხედვით ხდება საპოლიციო ძალების გადანაწილება;
შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა; 900-მდე პოლიციელმა გაიარა სწავლება საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით;
პოლიციის უფლებამოსილებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ინფორმაციის სწრაფი და კოორდინირებული გაცვლის მიზნით, საერთაშორისო და ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებთან, ასევე სახალხო დამცველის აპარატთან საკონტაქტოდ გამოყოფილია სხვადასხვა დეპარტამენტის კონკრეტული თანამშრომლები, რომელთა შესახებ ინფორმაცია უკვე მიეწოდათ შესაბამის ორგანიზაციებს.
გარდა ამისა, გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია წინასაარჩევნო პერიოდში მომხდარ, შესაძლო დანაშაულებრივ ფაქტებზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეაგირების შესახებ.
წინასაარჩევნო პროცესთან დაკავშირებით სავარაუდო დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე, რომელიც უკავშირდება ან შესაძლოა უკავშირდებოდეს მიმდინარე წინასაარჩევნო პროცესებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამის დანაყოფებში, დღეის მდგომარეობით, გამოძიება დაწყებულია სისხლის სამართლის 27 საქმეზე.
საქმეების ძირითადი ნაწილი დაკავშირებულია და გამოძიება სისხლის სამართლის 10 საქმეზე მიმდინარეობს წინაასარჩევნო პროცესში როგორც მმართველი, ასევე ოპოზიციური პარტიების საარჩევნო ბანერების დაზიანების ფაქტზე.
სისხლის სამართლის 2 საქმე მიმდინარეობს პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლების კუთვნილი ქონების შესაძლო ქურდობის ფაქტებზე.
სისხლის სამართლის 9 საქმეზეა დაწყებული გამოძიება როგორც მმართველი, ასევე ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლების მიმართ განხორციელებულ სავარაუდო ძალადობის ფაქტებზე.
ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების ბრალდებით სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყო 1 პირის მიმართ დმანისში მომხდარ დაჭრის ფაქტთან დაკავშირებით. მომხდარზე გრძელდება საგამოძიებო მოქმედებები.
გამოძიება ასევე დაწყებულია ქარელში, მედიის წარმომადგენლის მიმართ განხორციელებულ ჯანმრთელობის გაუფრთხილებლობით შესაძლო დაზიანების ფაქტზე.
აქტიურად გრძელდება გამოძიება ცაგერის მუნიციპალიტეტში პარტია „საქართველოსთვის“ წევრის ავტომანქანის მიმართულებით სროლის ფაქტთან დაკავშირებით. საქმეზე გამოკითხულია მოწმეები, დათვალიერდა შემთხვევის ადგილი, დანიშნულია შესაბამისი ექსპერტიზები.
2021 წლის 13 სექტემბერს სისხლის სამართლის კოდექსის 169 -ე მუხლით დაიწყო გამოძიება შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში პოლიტიკური პარტია „საქართველოსთვის“ მხარდამჭერების სამსახურიდან იძულებით შესაძლო გათავისუფლების ფაქტზე.
მოცემულ სისხლის სამართლის საქმეზე, დღეის მდგომარეობით, უკვე გამოკითხულია 6 პირი, უახლოეს დღეებში დაგეგმილია 23 პირის მოწმის სახით გამოკითხვა. სამწუხაროდ, 6 პირი გაურკვეველი მიზეზით თავს იკავებს ჩვენების მიცემის მიზნით პოლიციაში გამოცხადებისგან.
გარდა ამისა, მიმდინარე წლის 22 სექტემბერს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში ასევე დაიწყო გამოძიება ამავე პოლიტიკური პარტიის მხარდამჭერების შესაძლო იძულების ფაქტზე, სისხლის სამართლის კოდექსის 150-ე მუხლით. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით საქართველოს მასშტაბით დღეის მდგომარეობით, გამოძიებას ინფორმაცია უკვე მიაწოდა 30-მდე პირმა. გარდა ამისა, აქტიურად გრძელდება მოწმეთა საგამოძიებო ორგანოში გამოძახება. სამწუხაროდ, 12 პირი დღემდე გაურკვეველი მიზეზით თავს იკავებს ჩვენების მიცემის მიზნით პოლიციაში გამოცხადებისგან.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ყველა შესაძლო სამართალდარღვევის ფაქტზე ოპერატიულად ახდენს რეაგირებას და მიმდინარე საქმეებთან დაკავშირებით აქტიურად უზრუნველყოფს ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედების ჩატარებას.
დამატებით საზოგადოების ინფორმირების მიზნით, განვმარტავთ, რომ საარჩევნო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებების შედეგად აიკრძალა კენჭისყრის დღეს კენჭისყრის შენობაში ან კენჭისყრის შენობიდან 100 მეტრის მანძილზე ამომრჩევლის გადაადგილების ფიზიკურად შეფერხება, ადამიანთა შეკრება ან ამომრჩეველთა აღრიცხვა.
გარდა ამისა, დაუშვებელია კენჭისყრის შენობის შესასვლელიდან 25 მეტრის მანძილზე სააგიტაციო მასალის განთავსება. აღნიშნული მოთხოვნების დარღვევა გამოიწვევს დამრღვევი პირის ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას, კერძოდ ჯარიმას 2000 ლარის ოდენობით.
მივმართავთ საარჩევნო პროცესში ჩართულ ყველა პირს თუ ორგანიზაციას განურჩევლად მათი პოლიტიკური შეხედულებისა დაიცვან კანონი, დაემორჩილონ პოლიციელთა კანონიერ მოთხოვნებს და ხელი შეუწყონ არჩევნების მშვიდ და უსაფრთხო გარემოში ჩატარებას.
არჩევნების დღეს შინაგან საქმეთა სამინისტრო პერიოდულად მოახდენს საზოგადოების ინფორმირებას არჩევნების მიმდინარეობისას მართლწესრიგის შესაძლო დარღვევის, შესაბამისი რეაგირებისა და პოლიციის კომპეტენციას მიკუთვნებულ სხვა საკითხებზე.

We would like to provide the public with detailed information on the measures taken by the Ministry of Internal Affairs to ensure the safe, free and peaceful environment for the October 2, 2021 municipal elections.
In accordance with the Order of the Minister of Internal Affairs issued on August 31, mobile police groups were created in all regions of the country, which, if necessary, within the authority prescribed by the law, will make immediate response to violations for ensuring the rule of law. At the same time, in order to ensure the conduction of elections in a peaceful environment, police forces will be designated throughout the country in case of necessity;
Ministry of Internal Affairs and the Central Election Commission concluded the memorandum within the frames of which approximately 900 police officers were trained with regard to the election issues;
With the purpose of rapid and coordinated exchange of information on issues related to police authorization, specific staff of various MIA departments have been designated as contact points for the representatives of international and local observation missions as well as for the Public Defender (Ombudsman) of Georgia, the relevant information has already been provided to the mentioned organizations.
In addition, we would like to inform the public regarding the response measures taken by the Ministry of Internal Affairs to the possible violations of the law that took place during the pre-election period.
As of today, investigation has been launched into 27 criminal cases by the relevant units of the Ministry of Internal Affairs related to the alleged crimes committed during the pre-election process, in connection or possible links to the ongoing pre-election processes.
Investigation was launched and is in progress with regard to 10 criminal cases related to damaging the election banners of both- the ruling and opposition parties during the pre-election process.
Two criminal cases are underway on the facts of possible theft of property belonging to representatives of a political party.
Nine criminal cases have been launched into the alleged violence against the representatives of the ruling and opposition parties.
Criminal investigation has been launched against one person for inflicting grave body injuries on purpose during the incident in Dmanisi. Investigative activities are underway.
An investigation has also been initiated into the alleged damage to health by negligence committed against a media representative in Kareli.
The investigation is actively in progress with regards to the car shooting owned by one of the members of “For Georgia” political party. Witnesses of the case have already been interrogated, the scene was inspected and relevant forensic examinations scheduled.
On September 13, 2021, under Article 169 of the Criminal Code, of Georgia, the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs launched an investigation into the possible dismissal from the service of the supporters of the "For Georgia" political party.
At the moment, 6 individuals have already been interviewed within the frames of the mentioned case, 23 persons are scheduled to be interviewed as witnesses in the upcoming days. Unfortunately, 6 people refrain from being interrogated by the police for unknown reasons.
In addition, on September 22 of the current year, the Central Criminal Police Department also launched an investigation into possible coercion of supporters of the same political party under Article 150 of the Criminal Code of Georgia. As of today, approximately 30 people throughout the country have already provided information to the investigation regarding the fact. Herewith, witnesses are being actively called to the investigative body for interrogation. Unfortunately, 12 people are still refusing to give testimonies to the police for unknown reasons.
The Ministry of Internal Affairs makes prompt response to all possible violations and actively ensures that all necessary investigative and procedural activities are held in connection with the current cases.
In order to further inform the public, we would like to clarify that as a result of amendments made to the election legislation, it was prohibited to obstruct the voter movement as well as the assembly of people or registration of voters within the polling station or within 100 meter- perimeter from the polling station on the Election Day.
In addition to the mentioned, the placement of agitation materials at the distance of 25 meters from the entrance of the polling station is prohibited. Violation of the mentioned requirements will result in administrative liability, namely in the amount of 2000 GEL as fine.
We would like to call on all individuals or organizations involved in the election process, regardless of their political affiliations, to observe the requirements of the law, follow the rightful requests of police and contribute to the peaceful and safe conduction of elections.
On the Election Day, the Ministry of Internal Affairs will periodically inform the public on possible violations of the rule of law during the elections, appropriate response and other issues within the competence of the police.