შინაგან საქმეთა სამინისტრო ინტენსიურ რეჟიმში აგრძელებს გამოძიებას წმინდა ნინოს სახელობის ობოლ, უპატრონო და მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა პანსიონატში აღსაზრდელების მიმართ შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ფაქტებზე.
უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები, მათ შორის საქმესთან შემხებლობაში მყოფი პირების გამოკითხვები. საპროცესო ღონისძიებებში არასრულწლოვანთა მონაწილეობა ხდება კანონმდებლობის სრული დაცვით და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებით. გამოძიების პროცესში ჩართული არის შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტი და მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორები. უკვე გამოკითხულია რამდენიმე არასრულწლოვანი.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს სსიპ - სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოსთან.
საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ გამოძიების დაწყების საფუძველი სხვადასხვა მედიასაშუალების მიერ გავრცელებული ინფორმაცია გახდა. შესაბამისად, შინაგან საქმეთა სამინისტრო მიმართავს აღნიშნული პანსიონატის თემით დაინტერესებულ ყველა მედიასაშუალებას, რომელიც შესაძლოა ფლობდეს გამოძიებისთვის საინტერესო და საჭირო ინფორმაციას, ითანამშრომლონ გამოძიებასთან და მიაწოდონ მათ ხელთ არსებული ინფორმაცია, რომელიც ხელს შეუწყობს გამოძიების სწრაფად და ობიექტურად წარმართვას.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ნინოწმინდაში მდებარე ობოლ, უპატრონო და მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა პანსიონატში აღსაზრდელების მიმართ შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ფაქტებზე გამოძიებას საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი პრიმა ნაწილით აწარმოებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო პანსიონატთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების შესახებ, საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე, პერიოდულად აცნობებს საზოგადოებას.

The Ministry of Internal Affairs continues intensive investigation on the alleged crimes committed against the children at St. Nino Boarding House for Orphans, Waifs and Children in Need of Care.
Investigative and procedural activities are held intensively, including interrogation of persons involved in the case. Minors are involved in procedural activities in full compliance of the law and best interests of children. The Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs and witness and victim coordinators are involved in the ongoing investigation. Several minors have already been interviewed.
The Ministry of Internal Affairs actively cooperates with the LEPL - Agency of State Care and assistance for the (Statutory) Victims of Human Trafficking.
Public is already aware of the fact that investigation was initiated on the basis of the information spread by various media sources. Thus, the Ministry of Internal Affairs would like to appeal to all media sources interested in the topic of the boarding school, which may possess interesting and necessary information for the investigation, to cooperate with the investigation and provide the Ministry of Internal Affairs with information that will facilitate the process of prompt and unbiased investigation.
The Ministry of Internal Affairs conducts investigation on the alleged crimes committed against children at St. Nino Boarding School for Orphans, Waifs and Children in Need of Care under the first part of the Article 126 envisaged by the Criminal Code of Georgia.
Considering the public interest, the Ministry of Internal Affairs will periodically inform the public regarding the ongoing investigation.