მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს, საზოგადოებას ვაცნობოთ, რომ სხვადასხვა მედიასაშუალებაში გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, წმინდა ნინოს სახელობის ობოლ, უპატრონო და მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა პანსიონატში აღსაზრდელების მიმართ შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი პრიმა ნაწილით.
გამოძიების ფარგლებში შინაგან საქმეთა სამინისტრო ჩაატარებს ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებას, რათა შესწავლილ იქნეს ძალადობის ყველა შესაძლო ფაქტი.
აქვე, გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმოებაში არსებულ სისხლის სამართლის საქმეებთან დაკავშირებით, რომლებიც აღსაზრდელების მიმართ ჩადენილ შესაძლო დანაშაულებს უკავშირდება.
2016 წლიდან დღემდე, აღნიშნულ პანსიონატთან დაკავშირებით გამოძიება სისხლის სამართლის 4 საქმეზე მიმდინარეობს.
გამოძიების დაწყების საფუძველი ორ შემთხვევაში სახალხო დამცველის აპარატიდან შემოსული წერილი, ხოლო დანარჩენ შემთხვევაში სსიპ - სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოდან მომართვა გახდა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თითოეულ სისხლის სამართლის საქმეზე უზრუნველყო და განახორციელა საქმის გარემოების დადგენისათვის აუცილებელი ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედების ჩატარება. თითოეულ საქმეზე გამოკითხულია არაერთი მოწმე, ჩატარებულია ექსპერტიზა და სხვა მოქმედებები. თუმცა, ამ ეტაპზე საქმეში არ არის საკმარის მტკიცებულებათა ის სტანდარტი, რომლითაც დადგინდება შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ფაქტი. მიუხედავად ამისა, შინაგან საქმეთა სამინისტრო თითოეულ სისხლის სამართლის საქმეზე მუდმივ რეჟიმში აგრძელებს საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებების ჩატარებას, რათა სრულყოფილად და ობიექტურად იქნეს გამოძიებული დანაშაულის ყველა შესაძლო ჩადენის ფაქტი.

Due to the high public interest, the Ministry of Internal Affairs would like to inform citizens that based on the information spread by various media sources, an investigation has been launched on possible crimes committed against children at St. Nino Boarding School under article 126, part I1, envisaged by the Criminal Code of Georgia.
Within the frames of investigation, the Ministry of Internal Affairs will conduct all necessary investigative and procedural activities to thoroughly investigate all possible facts of violence.
Herewith, the Ministry of Internal Affairs would like to inform public regarding the ongoing investigation conducted by the Ministry of Internal Affairs, related to possible crimes committed against children.
Beginning from 2016, 4 cases are under investigation in connection with the mentioned boarding school.
In two cases, the investigation was launched on the basis of a written statement received from the Public Defender's Office, while in other cases the investigative procedures were initiated upon the request of LEPL Agency for State Care and Assistance for the (Statutory) Victims of the Human Trafficking.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia provided and carried out all necessary investigative and procedural activities within the frames of the investigation to determine the circumstances of the case. On each case, a significant number of witnesses were interviewed and relevant forensic studies held as well as other investigative activities. However, at this stage, there is a lack of sufficient evidence to establish the fact of the alleged crime. Despite the mentioned, the Ministry of Internal Affairs continues to conduct necessary investigative and procedural activities on each criminal case for thorough and unbiased investigation regarding all possible crimes committed.