შინაგან საქმეთა სამინისტრო, როგორც მართლწესრიგის დაცვაზე პასუხისმგებელი უწყება, დმანისში შეკრებილ მოქალაქეებს მოუწოდებს, დაიცვან კანონის მოთხოვნები და შეინარჩუნონ სიმშვიდე. პოლიცია იმოქმედებს მისთვის მინიჭებული მანდატის ფარგლებში და რეაგირებას მოახდენს კანონდარღვევის ნებისმიერ ფაქტზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული საგამოძიებო ღონისძიებებით ამ ეტაპზე დადგენილია, რომ მიმდინარე წლის 16 მაისს, დმანისში, ყოფით ნიადაგზე ადგილობრივები დაუპირისპირდნენ ერთმანეთს, რაც გადაიზარდა ჯგუფურ ძალადობაში. პოლიციის მიერ იდენტიფიცირებულია დაპირისპირებაში მონაწილე პირების ვინაობა, გამოძიების ფარგლებში ტარდება ყველა აუცილებელი საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედება.
დმანისში დაპირისპირების განმეორების პრევენციის და მოვლენების ხელოვნურად ესკალაციის თავიდან არიდების მიზნით შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები მობილიზებული არიან და საზოგადოებრივ წესრიგს იცავენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო კიდევ ერთხელ მოუწოდებს დაპირისპირებულ მხარეებს, დაემორჩილონ პოლიციის კანონიერ მოთხოვნებს და შეინარჩუნონ სიმშვიდე, რათა ხელი არ შეეწყოს ყოფით ნიადაგზე დაწყებული კონფლიქტის ხელოვნურად ეთნიკურ დაპირისპირებაში გადაზრდას.

The Ministry of Internal Affairs, as the agency responsible for ensuring rule of law and order, calls on the citizens gathered in Dmanisi to follow the requirements of the law and stay calm. The police will act within the frames of its mandate and respond to any violation of the law.
At this stage, as a result of investigative activities carried out by the Ministry of Internal Affairs, it was established that on May 16 of the current year, locals confronted each other in Dmanisi which escalated into group violence. The police identified the persons involved in the confrontation. All necessary investigative and procedural activities are in progress within the frames of the ongoing investigation.
The employees of the Ministry of Internal Affairs are mobilized and maintain public order to prevent the recurrence of the confrontation in Dmanisi and prevent an artificial escalation of events.
The Ministry of Internal Affairs calls on confronting parties once again to adhere to the rightful demands of the police and remain calm, not to contribute to the escalation of the conflict on the ground.