უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვის მიზნით, უკვე მეორე დღეა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები, ნამახვანჰესის წინამოსამზადებელი სამუშაო პროცესის განახლებასთან დაკავშირებით, რიონის ხეობაში არიან მობილიზებულნი. გარდა ამისა, ადგილზე განთავსებულია შესაბამისი საპოლიციო ინფრასტრუქტურაც.
კიდევ ერთხელ განვმარტავთ, რომ გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს პოლიციის მიერ რიონის ხეობაში საკომუნიკაციო სიგნალის ჩამხშობი აპარატურის გამოყენება მოხდა, არ შეესაბამება სიმართლეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მიმდინარე წლის 3 აპრილს გავრცელებულ განცხადებაშიც განმარტებულია, რომ რიონის ხეობაში განთავსებული სპეციალური სატრანსპორტო საშუალება რადიოკავშირის გამართულ მუშაობას უზრუნველყოფს.
კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ საპოლიციო ინფრასტრუქტურა წარმოადგენს შიდა რადიოკავშირის გამაძლიერებელ მექანიზმს, რომელსაც არანაირი შემხებლობა არ აქვს ფიჭურ და სატელეფონო კავშირგაბმულობასთან, ის გამოიყენება საპოლიციო დანაყოფებს შორის რადიოკავშირის (რაციით კავშირის) გამართული მუშაობის მიზნით. რიონის ხეობაში აღნიშნული საპოლიციო ინფრასტრუქტურა რთული რელიეფური მდებარეობის და გართულებული კავშირგაბმულობის მიზეზით განთავსდა.
რაც შეეხება რიონის ხეობაში მოქალაქეთა გადაადგილების შეზღუდვას, კიდევ ერთხელ განვმარტავთ, რომ უსაფრთხოების ზომებიდან გამომდინარე, პოლიციის შესახებ საქართველოს კანონის 25-ე და 26-ე მუხლების შესაბამისად, გარკვეულ მიმართულებებზე გადაადგილების შეზღუდვა დროებით ძალაში რჩება, რათა თავიდან იქნას აცილებული მოსალოდნელი საფრთხეები და სიტუაციის შემდგომი ესკალაცია.
აქვე, ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო, როგორც საზოგადოების უსაფრთხოებასა და მართლწესრიგის დაცვაზე პასუხისმგებელ უწყება, უზრუნველყოფს თითოეული მოქალაქის გამოხატვის თავისუფლებას, რომელიც არ გასცდება კანონით დასაშვებ ფარგლებს.

It has been two days since the employees of various units of the Ministry of Internal Affairs have been mobilized in Rioni gorge to resume the preparatory work process for Namakhvani Hydro Power Plant to ensure safety and and rule of law. In addition to the mentioned, relevant police infrastructure is on site as well.
The Ministry of Internal Affairs clarifies once again that the rumor alleging that the police applied special equipment to suppress the communication signal in the Rioni gorge, is a complete falsehood.
Statement issued by the Ministry of Internal Affairs on April 3 of the current year also clarified that a special vehicle located in the Rioni Valley will ensure the proper operation of the radio communication.
The agency would like to note once again that the police infrastructure on site is an internal radio communication amplifier mechanism that has nothing to do with cellular and telephone communication, it is used for the proper operation of radio communication between police sub-units. The mentioned police infrastructure was located in Rioni gorge due to difficult terrain location and complicated communication.
As for the restriction of movement of citizens in the Rioni Gorge, we clarify once again that due to security measures taken on site, (in accordance with Articles 25 and 26 of the Law of Georgia on Police) restrictions on movement in certain directions remain in force to avoid impending threats and further escalation of the situation.
Herewith, Ministry of Internal Affairs would like to emphasize that as the agency responsible for public safety, rule of law and order,will ensure the freedom of expression of every citizen, not exceeding the limits allowed by law.