თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიმდინარე წლის 17 თებერვალს ნიკანორ მელიას მიმართ პატიმრობის შესახებ გამოტანილი გადაწყვეტილება შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღასრულა - ნიკანორ მელია დაკავებულია.
სამართალდამცველებმა თბილისში, კახეთის გზატკეცილზე მდებარე "ნაციონალური მოძრაობის" ოფისში და მიმდებარე ტერიტორიაზე შეკრებილი მოქალაქეები გააფრთხილეს, ხელი არ შეეშალათ სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებაში და ამისთვის გონივრული ვადა მისცეს მათ.
სამინისტროს მხრიდან ადგილზე გაკეთებული არაერთი გაფრთხილების მიუხედავად, პარტიის ოფისთან შეკრებილები არ დაემორჩილნენ პოლიციელთა კანონიერ მოთხოვნას და სამართალდამცველებს გაუწიეს წინააღმდეგობა.
შესაბამისად, სასამართლოს მიერ შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის დაკისრებული მოვალეობის აღსრულებისას პოლიციამ გამოიყენა იძულების, კანონით გათვალისწინებული პროპორციული ძალა და სპეციალური საშუალებები.

The decision of Tbilisi City Court Judge - Nino Chakhnashvili announced on February 17 of the current year, to use the norm of detention against Nikanor Melia has been executed by the Ministry of Internal Affairs – Nikanor Melia is detained.
The law enforcers warned the citizens gathered in front and inside the office of the “United National Movement" located on the Kakheti Highway, Tbilisi, not to obstruct the representatives of the police in the execution of the court decision and gave a reasonable time.
Despite numerous warnings from the side of the Ministry on the spot, the gathered demonstrators at the party office did not obey the lawful request of the police and offered resistance to the law enforcement officers.
Thus, the police applied coercive measures and special means provided by law to enforce their official duties entrusted to the Ministry of Internal Affairs by the court.