შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის გარდაბნის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციასთან კოორდინაციით, ერთობლივად ჩატარებული ინტენსიური სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თავდაცვის სამინისტროს საკონტრაქტო სამხედრო მოსამსახურე თ.გ. თბილისში იპოვეს.
სამხედრო მოსამსახურე თ.გ. 21 დეკემბერს 09:00 სთ-მდე იმყოფებოდა განწესში და ასრულებდა დაკისრებულ მოვალეობას, ხოლო განწესის შეცვლის შემდეგ ისარგებლა კონტრაქტით გათვალისწინებული დათხოვნის უფლებით და დატოვა სამხედრო ნაწილის ტერიტორია.

Officers of Gardabani police Division under Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs, in coordination with the Military Police of the Ministry of Defense of Georgia, found the contract military serviceman of the Ministry of Defense - T.G. in Tbilisi as a result of jointly held intensive search and investigative activities.
On December 21, Military serviceman T.G. was present at his place of employment till 09:00 and was performing his official duties. After the change of the shift, he exercised his right to be dismissed under the contract and left the territory of the military unit.
The fact is being investigated under Article 143 of the Criminal Code of Georgia.
The military serviceman is feeling well and has been transferred to the police station for questioning.