საქართველოს მთავრობის უწყებათაშორისო საკოორდინაციო საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შესაბამისად, ქვეყანაში ახალი კორონავირუსის შესაძლო გავრცელების პრევენციის მიზნით, საქართველოს მასშტაბით, სახმელეთო სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტებსა და სამივე აეროპორტში, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი საველე კარვები დამონტაჟდა, სადაც ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ მაღალი რისკის ზონებად განსაზღვრული ქვეყნებიდან შემოსული მგზავრები სპეციალურ დაწესებულებაში გადაყვანამდე განთავსდებიან.
ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ მაღალი რისკის ზონებად განსაზღვრული ქვეყნებიდან შემოსული მგზავრები თერმოსკრინინგისა თუ სხვა შესაბამისი პროცედურების გავლის შემდეგ, მოსაცდელი დარბაზის ნაცვლად, ნახევრად თერმულ, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის კარვებში განთავსდებიან. კარავში მუდმივად იმორიგევებს სამედიცინო პერსონალი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის საზღვრების მართვისა და კოორდინირების მთავარი სამმართველოს თანამშრომლები, ქვეყანაში კორონავირუსის შესაძლო გავრცელების აღკვეთის მიზნით, სასაზღვრო გამტარ პუნქტებში, ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ მაღალი რისკის ზონებად განსაზღვრული ქვეყნებიდან შემოსული მგზავრების შემოწმებას 24 საათის განმავლობაში ახდენენ.
მგზავრის გადაადგილების შესახებ წინასწარი ინფორმაციის და მონცემების დამუშავების გარდა, მესაზღვრეების მიერ, მოგზაურობის ისტორიიდან გამომდინარე, ადგილზე ხდება მოქალაქის გადამოწმება და პირველადი რისკის განსაზღვრა. დამატებითი რეაგირების მიზნით, რისკის მატარებელი მგზავრის შესახებ ინფორმაცია მიეწოდება ადგილზე მყოფ ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის და საგანგებო სამსახურის წარმომადგენლებს.

According to the decision of the Inter-agency Coordination Council of the Georgian government, in order to prevent the spreading of the new coronavirus disease and to offer prompt response on the cases of possible infection, contemporary field tents were installed at every land border checkpoint and all three airports across the country, to accommodate passengers arriving from WHO-designated high-risk zones before their referral to special facilities.
After thermo-screening and other respective procedures, passengers arriving from WHO-designated high-risk zones will be accommodated in semi-thermal, modern-standard field tents instead of waiting in open areas, where ambulance crew will be present in round-the-clock regime.
Main Division of the Border Management and Coordination under the Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs, in order to prevent the spreading of the new coronavirus disease and to offer prompt response on the cases of possible infection, conduct inspection of passengers arriving from the countries defined as high risk zones by the World Health at the state border crossing checkpoints in round-the-clock regime.
At the state border crossing checkpoints, border guards are previously informed regarding the travel history of passengers based on which, travelers are being inspected and preliminary risk assessment conducted. Information on high risk travelers is provided to the representatives of the Customs Department of the Ministry of Finance and Emergency Services for the respective further actions.