საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო წარმოადგენს საზოგადოების უსაფრთხოებასა და მართლწესრიგის დაცვაზე პასუხისმგებელ უწყებას, რომლისთვისაც პრიორიტეტულია ქვეყანაში უსაფრთხო და ტოლერანტული გარემოს შექმნა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი ამოცანაა ადამიანის უფლებების და თავისუფლებების დაცვა, განურჩევლად ადამიანის სქესის, რელიგიური კუთვნილების, სექსუალური ორიენტაციის, გენდერული იდენტობის, პოლიტიკური შეხედულების ან სხვა ნიშნისა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკა სიძულვილის მოტივით დანაშაულის ჩამდენი პირების მიმართ არის მკაცრი და სამართლიანი, რაც, უპირველეს ყოვლისა, ნებისმიერი ფორმის დისკრიმინაციის აღმოფხვრასა და ნებისმიერი ფიზიკური და იურიდიული პირისთვის საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი უფლებებით თანასწორად სარგებლობის უზრუნველყოფის მიზანს ემსახურება.
სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების გამოძიების ეფექტიანობის გაზრდის პარალელურად, სამინისტროსთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტია გამოხატვის თავისუფლების უზრუნველყოფა.
გავრცელებული ინფორმაციით, 2019 წლის 8, 9 და 10 ნოემბერს, თბილისსა და ბათუმში მდებარე რამდენიმე კინოთეატრში მხატვრული ფილმის პრემიერა იმართება. ასევე, საზოგადოების გარკვეული ჯგუფების მხრიდან კეთდება განცხადებები კინოჩვენების ხელშემშლელი ღონისძიებების შესახებ.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო უზრუნველყოფს როგორც საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვას, ასევე, თითოეული ადამიანის გამოხატვის თავისუფლებას, რომელიც არ სცდება კანონით დასაშვებ ფარგლებს.
კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ ყველას, დაიცვან კანონის მოთხოვნები. წინააღმდეგ შემთხვევაში, პოლიცია იმოქმედებს საკუთარი მანდატის ფარგლებში და სამართალდარღვევის თითოეული ფაქტი დაუყოვნებლივ იქნება აღკვეთილი.

The Ministry of Internal Affairs of Georgia represents an entity responsible for ensuring public safety and order. To this end, creation of secure and tolerant environment in the country is the priority of the Ministry.
One of the objectives of the Ministry of Internal Affairs is to protect human rights and freedoms, regardless of person’s sex, religious beliefs, sexual orientation, gender identity, political views or other status.
The policy of the Ministry of Internal Affairs is rigid and fair towards the persons committing hate crimes that primarily aims at eliminating all forms of discrimination and ensuring equal rights envisaged by Georgian legislation for any natural and legal persons.
Alongside with increasing the efficiency of investigations on hate crimes, one of the priorities of the Ministry is to ensure freedom of expression.
Reportedly, on November 8, 9 and 10, 2019, the premiere of the movie will take place in several cinemas in Tbilisi and Batumi. Besides, certain groups of society announced possible actions to hinder the movie-show.
Ministry of Internal Affairs will ensure the public safety and order on the ground, as well as freedom of expression of each person will be ensured that does not go beyond limits prescribed by the legislation.
Ministry of Internal Affairs once again urges everyone to obey requirements of the law. Otherwise, the police will act within its mandate and any case of violation of the law will be precluded immediately.