როგორც საზოგადოებამ იხილა, პარლამენტის წინ შეკრებილი აქციის მონაწილეთა პროტესტი გასცდა გამოხატვის თავისუფლების და მშვიდობიანი შეკრების კანონით დადგენილ ფარგლებს და მიიღო ძალადობრივი ხასიათი.
მიუხედავად სამინისტროს მხრიდან მოწოდებისა, აქციის მონაწილეები განაგრძობდნენ პარლამენტში შეჭრის მცდელობას, პოლიციელთა მიმართ წინააღმდეგობას, ძალადობას და მათი კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას.
შესაბამისად, პარლამენტის შენობაში შეჭრის, მოქალაქეთა და სამართალდამცველთა ჯანმრთელობის დაზიანების და ფიზიკური დაპირისპირების თავიდან ასაცილებლად, პოლიციამ გამოიყენა კანონით გათვალისწინებული, იძულების პროპორციული სპეციალური საშუალებები.
ამასთან, შინაგან საქმეთა სამინისტრო შესაბამის სამართლებრივ შეფასებას მისცემს მასობრივი არეულობის მოწყობისა და პარალამენტის შენობაში შეჭრის მცდელობას. სამართალდარღვევის და დანაშაულის თითოეულ ფაქტზე სამინისტრო მოახდენს რეაგირებას.

As the society has witnessed, the protest of the participants gathered in front of the Parliament went beyond the freedom of expression and peaceful assembly prescribed by the law and has turned into violence.
Despite the requests of the Ministry of Internal Affairs, attempts to storm the Parliament building, resistance to the Police, acts of violence as well as disobedience of lawful demands by the protesters continued.
Accordingly, in order to prevent breaking into the Parliament premises, injuring of citizens and police, as well as physical confrontation, Police used special means of proportional force in compliance with the law.
The Ministry of Internal Affairs will make legal assessment of the attempts to organize the mass unrest and break into the premises of the Parliament. The Ministry will respond to each case of offense and crime.