გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია "გირჩის" მიერ მარიხუანას ე.წ. ფესტივალის ორგანიზების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ.
„გირჩის“ მიერ გავრცელებული განცხადებების საფუძველზე, ე.წ. მარიხუანას ფესტივალის ორგანიზების ფაქტთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში გამოძიება 2018 წლის 13 ოქტომბერს, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 273 პრიმა მუხლის მე-2 და მე-8 ნაწილებით დაიწყო, რაც მცენარე კანაფის/მარიხუანას უკანონო შეძენა-შენახვა-გასაღებას გულისხმობს.
ამასთან, ე.წ. ფესტივალის დაანონსების შემდეგ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა არაერთი განცხადება, რომლითაც საზოგადოებას მიაწოდა ინფორმაცია ფესტივალის მართლსაწინააღმდეგო ხასიათის და საქართველოს კანონმდებლობით დასჯადი მთელი რიგი ქმედებების შესახებ.
იხილეთ განცხადებები:
https://police.ge/ge/shinagan-saqmeta-saministros-gantskhadeba/12063
https://police.ge/ge/shinagan-saqmeta-saministros-gantskhadeba-girchis-aqtsiaze/12076
ფესტივალის ორგანიზატორებს მოვუწოდეთ, თავი შეეკავებინათ ნარკოტიკული საშუალებების პოპულარიზაციის, სამართალდარღვევების ჩადენის წახალისების და ღონისძიების ორგანიზებისგან, წინააღმდეგ შემთხვევაში, სამართალდარღვევის ჩამდენი ნებისმიერი პირის (მათ შორის გირჩის წარმომადგენლების თუ პრეზიდენტობის კანდიდატის) მიმართ გამოყენებული იქნებოდა საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული ზომები.
აღნიშნული გაფრთხილებების მიუხედავად, 2018 წლის 20 ოქტომბერს, საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილას, დედა ენის ბაღში, (მათ მიერ გავრცელებული განცხადების შესაბამისად) ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანას გასაღების და მოხმარების მიზნით, შეიკრიბნენ გირჩის წარმომადგენლები და მათი მხარდამჭერები, თუმცა, დედა ენის ბაღში შეკრებილებმა ვერ შეძლეს ე.წ. ფესტივალის გამართვა.
სამართალდამცველებმა მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, საგამოძიებო მოქმედება - ჩხრეკის ჩასატარებლად პოლიციის დაწესებულებაში გადაიყვანეს ფესტივალის მონაწილე 8 პირი. აღნიშნულ პირებს, გადაუდებელი აუცილებლობის საფუძველზე, ჩაუტარდათ ჩხრეკა და გამოკითხვის შემდეგ დატოვეს პოლიციის დაწესებულება. ჩხრეკის შედეგად ორი პირისგან ამოღებული იქნა მცირე ოდენობით სავარაუდოდ ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანა, რომელსაც უტარდება შესაბამისი ექსპერტიზა.
სამართალდამცველებმა, ასევე წვრილმანი ხულიგნობის და პოლიციის მიმართ წინააღმდეგობისთვის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით, დააკავეს 6 პირი.
რაც შეეხება ზურაბ ჯაფარიძეს, ე.წ. ფესტივალის ორგანიზების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, მის მიმართ ჩატარდა შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები. კერძოდ, ზურაბ ჯაფარიძემ ფესტივალის მიმდინარეობისას სხვადასხვა პირზე გაასაღა სავარაუდოდ ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანა.
ვინაიდან ზურაბ ჯაფარიძე პრეზიდენტობის კანდიდატია, სამართალდამცველებმა მას შესთავაზეს საგამოძიებო მოქმედებებში მონაწილეობის მისაღებად, პოლიციის განყოფილებაში გაყოლა. ზურაბ ჯაფარიძე პოლიციას განყოფილებაში გაჰყვა ნებაყოფლობით, სადაც მას ჩაუტარდა ჩხრეკა გადაუდებელი აუცილებლობით და გამოკითხვის შემდეგ დატოვა პოლიციის დაწესებულება. მის მიმართ ჩატარებული ჩხრეკის შესახებ საარჩევნო კოდექსის 103-ე მუხლის საფუძველზე, ცესკო-ს ინფორმირების მიზნით, ეცნობა საქართველოს პროკურატურას.
ნარკოტიკული საშუალებების (მათ შორის მარიხუანას) პოპულარიზაციის, მოხმარების წახალისების და გასაღების წინააღმდეგ ბრძოლა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია.
საჯარო სივრცეში ნარკოტიკული საშუალების მოხმარების, პოპულარიზაციის და გასაღების ნებისმიერი მსგავსი მცდელობა დაუყოვნებლივ იქნება აღკვეთილი სამართალდამცველების მიერ. სწორედ, ამ მიზანს ემსახურება სამინისტროს მიერ ინიცირებული კანონპროექტი, რომელიც ამჟამად საქართველოს პარლამენტში განიხილება და რომელიც მარიხუანას მოხმარებას მკაცრ სამართლებრივ ჩარჩოებში აქცევს.

We would like to inform you about the investigative activities implemented in the framework of ongoing investigation regarding the organization of the so-called “festival” by political organization Girchi.
On October 13, 2018, based on the announcements made by Girchi regarding the organization of the so-called Marijuana Festival, Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA) has started an investigation according to the Criminal
Code of Georgia, article 273’ paragraphs 2 and 8, which imply unlawful purchase, possession and selling of cannabis or marijuana.
Moreover, after the announcement of the so-called festival, MIA made several statements to inform public about unlawful nature of the “festival” as well as set of actions punishable by the Georgian legislation (please see the following links:
https://police.ge/en/shinagan-saqmeta-saministros-gantskhadeba/12063;
https://police.ge/en/shinagan-saqmeta-saministros-gantskhadeba-girchis-aqtsiaze/12076)
MIA has also publicly addressed the organizers of the festival to refrain from popularization of narcotic substances and encouragement of unlawful activities, otherwise, measures prescribed by Georgian legislation would be applied against any person ( including representatives of Girchi or the candidate for the presidency) committing unlawful action.
Despite these statements by MIA, on October 20, 2018, representatives of Girchi and their supporters gathered in Dedaena park, a public space for the purpose of selling and consumption of marijuana. However, they failed to conduct so-called festival.
In the framework of the ongoing investigation, for the purpose of conducting investigative activities, namely search, police took 8 participants of the festival to police office. Police officers conducted a search on these persons and interviewed them. Afterwards, these people left the police office. During a search, small amount of marijuana was discovered in possession of 2 persons. Respective expertise will be conducted. Besides, 6 persons were arrested according to articles 166 and 173 of the Administrative Offenses Code of Georgia for public disorder and resistance to police.
As for Mr. Zurab Japaridze, in the framework of the ongoing investigation, respective investigative activities were conducted in his case. In particular, during the festival, Zurab Japaridze has allegedly disseminated marijuana among the participants of the festival. As Mr. Japaridze is the candidate for presidency, police asked him to participate in the investigative activities. For this purpose, Mr. Japaridze voluntarily followed police officers to the police office, where he was searched and interviewed and later left the police office. According to article 103 of the Elections Code of Georgia, State Prosecutors Office was informed about the search in order to inform the Central Elections Commission.
Fight against popularization, encouragement of consumption or realization of all kind of drugs including marijuana is one of the top priorities for MIA. Police will immediately prevent any similar attempt of consumption, popularization or selling of drugs in public space. The draft law initiated by MIA serves this very purpose. This draft law is currently under discussion in the Parliament of Georgia and implies strict legislative framework for consumption of marijuana.