მიმდინარე წლის 8 ივნისს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ყაზბეგის რაიონის დაბა გუდაურში საქართველოსა და უკრაინის რესპუბლიკის მოქალაქეებს შორის მომხდარ კონფლიქტის ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლით დაიწყო, რაც ძალადობას გულისხმობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მცხეთა-მთიანეთის პოლიციის დეპარტამენტში შემოვიდა შეტყობინება, რომ ქართველ პარაპლანით მფრინავებსა და უკრაინის მოქალაქეებს შორის, რომლებსაც დაბა გუდაურის ახლოს იჯარით აქვთ აღებული პარაპლანით დაშვების ადგილები, კონფლიქტი მოხდა, რა დროსაც ქართველმა მფრინავებმა უკრაინის მოქალაქეებს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს.
სამართალდამცველები შემთხვევის ადგილას ოპერატიულად გამოცხადდნენ. დაპირისპირება პოლიციელების მისვლის შემდეგაც გაგრძელდა, თუმცა მათ მალევე შეძლეს კონფლიქტის განმუხტვა.
გამოძიების პირველ ეტაპზე დადგინდა, რომ ქართველი პარაპლანით მფრინავები შემთხვევით უკრაინის მოქალაქეების მიერ იჯარით აღებულ ტერიტორიაზე დაეშვნენ, რასაც უკრაინელების უკმაყოფილება და მხარეთა შორის კონფლიქტი მოჰყვა.
მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, პოლიციამ შემთხვევის ადგილი დაათვალიერა და სამივე დაზარალებული გამოკითხა. ასევე, ტარდება ყველა შესაბამისი ექსპერტიზა.
აღნიშნული კონფლიქტის მეორე დღეს, ქართველმა მფრინავებმა დაბა გუდაურში პარაპლანით საფრენ ტერიტორიაზე მისასვლელ გზაზე მოძრაობა შეაფერხეს და რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეებს - პარაპლანისტებს გადაადგილების საშუალება არ მისცეს, რის გამოც მათ შორის კონფლიქტი მოხდა. დაპირისპირების შედეგად, ქართველმა პარაპლანით მფრინავებმა რუსეთის მოქალაქეებს: სერგეი დემენტიევს და ფეოდორ ჩელიშევს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს და ავტომანქანები დაუზიანეს.
კონფლიქტის დროს დაშავებული ფეოდორ ჩელიშევი ამ დროისთვის თბილისის ერთ-ერთ სამედიცინო დაწესებულებაში მკურნალობს. მის სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
გამოძიების ფარგლებში, გამოიკითხა კონფლიქტში მონაწილე რუსეთის ორივე მოქალაქე, დანიშნულია შესაბამისი ექსპერტიზები. ამ დროისთვის მიმდინარეობს ინტენსიური საგამოძიებო ღონისძიებები დანაშაულის ჩამდენი პირების იდენტიფიცირების მიზნით.
აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლით და 187-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც ძალადობას და სხვისი ნივთის დაზიანებას გულისხმობს.

On June 8 of the current year, the Ministry of Internal Affairs under the Article 126 of the Criminal Code of Georgia (violence) launched an investigation on the fact of conflict between the citizens of Georgia and Ukraine in Daba Gudauri, Kazbegi District.
The notification received by Mtskheta-Mtianeti Police Department of the Ministry of Internal Affairs reported about the conflict between Georgian paratroopers and Ukrainian citizens, who are leasing the areas for landing by paraplanes near Daba Gudauri; during the conflict the Georgian pilots verbally and physically insulted Ukrainian pilots.
The law enforcers promptly appeared at the scene. The confrontation continued even after the police arrived, but soon they were able to defuse the conflict.
At the first stage of the investigation it was established that the Georgian paraplane pilots accidentally landed on territory leased by Ukrainian citizens, which resulted in Ukraine's dissatisfaction and conflict between the parties.
Within the scope of the investigation, the police inspected the site of the accident and all three victims were interviewed. Also, relevant expertise is conducted.
On the second day of the conflict, Georgian pilots blocked the access to the territory for flying by paraplanes and did not allow the movement of the citizens of the Russian Federation - paraplanists, which resulted in a conflict between them. As a result of the confrontation, the Georgian paralane pilots attacked Russian citizens - Sergei Dementiev and Feodor Chelishev, verbally and physically insulted them and damaged their vehicles.
Feodor Chelishev - injured during the conflict - undergoes medical treatment in one of the medical institutions of Tbilisi. Currently, his life is not in danger.
Within the scope of the investigation, both citizens of the Russian Federation involved in the conflict were interviewed, relevant expertise is assigned. Currently intensive investigative activities are underway to identify persons who committed the crime.
The investigation is in progress under the Article 126 and the 1st part of the Article 187 of the Criminal Code of Georgia, which means violence and damaging of another person's property.