მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს გავაკეთოთ განმარტება მედიასაშუალებებით გავრცელებულ ინფორმაციაზე, რომელიც ბუნებრივი აირის სისტემაზე მომუშავე სატრანსპორტო საშუალებებთან დაკავშირებით კანონმდებლობის შეცვლას შეეხება. გავრცელებული ინფორმაცია იმის თაობაზე, თითქოს მიმდინარე წლის 1 ივლისიდან აღნიშნულ სატრანსპორტო საშუალებებთან დაკავშირებით შემოწმება გამკაცრდება და შედეგად, ქულების შემცირება გავრცელდება, სიმართლეს არ შეესაბამება.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 119-ე მუხლის მე-7 ნაწილში, რომელიც ამ საკითხს არეგულირებს, არანაირი საკანონმდებლო ცვლილება არ განხორციელებულა.
ასევე, არ შეცვლილა საპატრულო პოლიციის აქამდე არსებული მიდგომა ბუნებრივი აირის სისტემის მქონე სატრანსპორტო საშუალებებთან დაკავშირებით.
ვიდრე არ ამოქმედდება ტექდათვალიერების სისტემა და არ დადგინდება სტანდარტები ამ სფეროში, ბუნებრივ აირზე მომუშავე სატრანსპორტო საშუალებების მძღოლები ისარგებლებენ ისეთივე სამართლებრივი რეჟიმით, როგორც ეს იყო 2017 წლის 1 ივლისამდე და მათ ქულების შემცირება არ შეეხებათ.
გამონაკლისია იმ სატრანსპორტო საშუალებების მძღოლები, რომელთა ავტომობილები ექვემდებარებიან სავალდებულო ტექდათვალიერებას. შესაბამისად, მათ შემოწმება და ქულათა შემცირება შეეხებათ.

Due to the high interest from the society Ministry of Internal Affairs would like to make clarify information spread by the media sources, asserting that legislative changes have been made in connection with the vehicles working on gas. The information alleging that from July 1 inspection of such vehicles will become rough is a complete falsehood.
It’s worth to mention that no legislative amendment has been implemented in article 119 part VII of the Code of Administrative Offenses, which regulates this issue.
Also, it should be pointed out that previous approach of the Patrol Police has not changed in relation to the means of transportation working on natural gas system.
As the technical inspection system is not activated yet, standards will not be established in this field, drivers of vehicles working on natural gas system will benefit from the same legal regime as it was till July 1, 2017, and their scores will not be affected.
The exception is the drivers of the vehicles whose vehicles are subject to compulsory technical care. Accordingly, they will be subject of examination and will be involved in the score system.