2017 წლის 5 ივნისს შსს-ს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის გლდანი-ნაძალადევის სამმართველოს მე-10 განყოფილებაში, შეტყობინების საფუძველზე დაიწყო გამოძიება სისხლის სამართლის საქმეზე, მოქალაქე ი.ქ.-ს მიმართ განხორციელებული ყაჩაღური თავდასხმის ფაქტზე, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ 2017 წლის 5 ივნისს შუაღამისას, დაახლოებით, 03:40 საათზე ი.ქ., კუთვნილი ავტომანქანით, თანმხლებ პირთან ერთად, სოფელი გლდანის სასაფლაოების მიმდებარე ტერიტორიაზე იყოფებოდა, რა დროსაც მათთან მივიდა ამჟამად ბრალდებულის სახით დაკავებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი, 1980 წელს დაბადებული დ.გ., რომელმაც პისტოლეტის დემონსტრირებითა და მუქარით სცადა ი.ქ.-სთვის თანხისა და ოქროს სამკაულების წართმევა.
აქვე აღვნიშნავთ, რომ ი.ქ. 2015 წლიდან აღარ არის პოლიციის მოქმედი თანამშრომელი. აღნიშნული პირი 18 წლის განმავლობაში შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის სპეციალურ და ოპერატიულ ცენტრში მუშაობდა და შესაბამისი ფიზიკური მომზადება აქვს გავლილი.
ი.ქ.-მ თავდამსხმელს ფიზიკური წინააღმდეგობა გაუწია და მის განიარაღებას შეეცადა, რა დროსაც დ.გ.-ს სხეულზე დაზიანებები მიაყენა, თუმცა მისგან თავადაც მიიღო სხეულზე არაერთი დაზიანება.
საბოლოოდ, ი.ქ.-მ შეძლო დ.გ.-ს განიარაღება, რის შემდეგაც მომხდარის შესახებ პოლიციას შეატყობინა და დახმარება სთხოვა.
პოლიცია დაუყოვნებლივ მივიდა შემთხვევის ადგილზე. დაზარალებულმა და მისმა თანმხლებმა პირმა განმარტეს, რომ დ.გ. იარაღის გამოყენებითა და სიცოცხლის მოსპობის მუქარით მათ დაყაჩაღებას ცდილობდა. სამართალდამცველებმა დ.გ.-ს პირადი ჩხრეკა ჩაატარეს და ადგილზევე დააკავეს.
დ.გ.-მ გამოძიებისათვის ჩვენების მიცემაზე უარი განაცხადა, რის შემდეგაც იგი მოთავსებულ იქნა შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორში. შესახლებამდე დ. გ.-ს ჩაუტარდა სამედიცინო შემოწმება და ექიმის რეკომენდაციით, შემდგომი გამოკვლევებისთვის, გადაყვანილ იქნა საავადმყოფოში.
საავადმყოფოში დ.გ.-ს ჩაუტარდა შესაბამისი გამოკვლევები. დაკავებულის სტაციონარში დატოვება, მისივე ჯანმრთელობის მდგომარეობიდან გამომდინარე, საჭირო არ გახდა, რის შემდეგაც იგი, ე.წ. „ფორმა 100“-ის საფუძველზე, სტაციონარიდან კვლავ შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორში გადაიყვანეს.
იზოლატორში შესახლების დროს დ.გ.-ს ჩაუტარდა პირველადი სამედიცინო შემოწმება. ექიმთან გასაუბრებისას დ.გ.-მ განაცხადა, რომ დაზიანებები მიიღო დაკავებამდე, ჩხუბის დროს და პოლიციის მიმართ პრეტენზია არ გააჩნდა. აღნიშნულ დოკუმენტს დაკავებულმა თავად მოაწერა ხელი.
შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორში ბრალდებულის მიღების დროს ადგილზე იმყოფებოდა საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენელი.
2017 წლის 6 ივნისს დ.გ.-ს ბრალი წარედგინა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისათვის. 2017 წლის 7 ივნისს მას თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის კოლეგიის მოსამართლის მიერ აღკვეთის ღონისძიების სახით შეეფარდა პატიმრობა და გადაყვანილ იქნა მერვე პენიტენციურ დაწესებულებაში.
დ.გ. წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის მრავალჯერ არის ნასამართლევი, კერძოდ: სსკ-ს 236-ე, 179-ე, 181-ე, 184 -ე, 224-ე, 353-ე, 343-ე, 19-144-ე, 144-ე და 19-109-ე მუხლებით. ამჟამად მის წინააღმდეგ სასამართლოში, ასევე, მიმდინარეობს საქმის არსებითი განხილვა, სსკ-ს 260-ე მუხლით.
ბრალდებულ დ.გ.-ს პოლიციის თანამშრომლების მიმართ პრეტენზია არ დაუფიქსირებია, რაც დაადასტურა შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორში შესახლებისას.
გამოძიება სსკ-ს 179-ე მუხლით მიმდინარეობს. დანიშნულია ბალისტიკური და სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზები.

On June 5, 2017 based on the report, Gldani-Nadzaladevi police division launched investigation regarding the armed assault committed against I.Q. – article 179 of the Criminal Code.
Investigation established that late night of June 5, 2017 approximately at 03:40 citizen I.Q. was nearby to the Gldani cemetery, when he was approached by the citizen D.G. (DoB 1980) who attempted to appropriate cash and jewelry by demonstrating the firearm.
Herewith we would like to note that citizen I.Q. left the Ministry of Internal Affairs in 2015. The mentioned person was employed at Special Tasks Department and has undergone proper physical training.
I.Q. offered resistance to the offender and attempted to disarm him as a result of which both of them received multiple body injuries.
Eventually I.Q. managed to disarm D.G. and reported to the police.
Police arrived at the site immediately. The victim and his accompanying persons noted that D.G. attempted to assault them with firearm with threats of liquidation.
Law enforcers conducted the personal search of D.G. and took him under arrest.
D.G. refused to give testimony to the police. He was eventually taken to the temporary detention isolator. Before displacing him in one of the cells D.G. was examined by the doctor who gave recommendation to place transfer him to the hospital for further examination.
At the hospital D.G. underwent appropriate medical examination according to the results of which he was not in need to be admitted to the hospital and thus, he was transferred to the temporary detention isolator based on the relevant medical conclusion.
In the moment of placing D.G. in isolator he repeatedly underwent medical examination during which he stated to the doctor that he sustained body injuries before detention and had no complaints against policemen. The mentioned document was signed by the detainee himself.
D.G. was placed in detention cell in presence of the representative from the Public Defender’s Office.
On June 6, 2017 D.G. was accused for the armed assault, crime envisaged by the article 179, I part of the criminal Code. He was left in imprisonment by the decision judge and transferred to Gldani prison.
D.G. was several times convicted in past under the articles 236, 179, 181, 184, 224, 353, 343, 19-144, 144 and 19-109 of the criminal Code. At this moment the court is also discussing the case against D.G. under the article 260 of the Criminal Code.
D.G. had no complaints against policemen at temporary detention isolator which he confirmed by his signature on the relevant document.
Investigation is in progress on the fact of armed assault-article 179 of the Criminal Code. Relevant expertises are scheduled to be held regarding the mentioned criminal case.