• შინაგან საქმეთა სამინისტროს გამომძიებლებმა არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების საკით...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გამომძიებლებმა არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების საკითხებზე დამატებითი გადამზადების კურსი გაიარეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვის დეპარტამენტის ინიციატივით და გაეროს ბავშვთა ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით, სამინისტროს არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების მიმართულებით სპეციალიზებულმა 50-მდე გამომძიებელმა დამატებითი გადამზადების 5-დღიანი კურსი გაიარა.
პირველ ეტაპზე, განგრძობითი სპეციალიზაციის ტრენინგისთვის გამომძიებლები იმ ქალაქებიდან და რაიონებიდან შეირჩა, სადაც ყველაზე მაღალია არასრულწლოვანთა მიერ და მათ მიმართ ჩადენილი დანაშაულების მაჩვენებელი.
გადამზადების კურსი ორიენტირებული იყო როგორც კანონთან კონფლიქტში მყოფ, ასევე, დანაშაულის მსხვერპლ და მოწმე ბავშვებზე. სწავლება მოიცავდა როგორც შიდა და საერთაშორისო სამართლებრივ საკითხებს, ასევე, ბავშვებთან ურთიერთობის ფსიქოლოგიურ ასპექტებს.
არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულებაში ჩართულ უწყებებს შორის კოორდინაციის გაზრდის მიზნით, ტრენინგში, ასევე, მონაწილეობდნენ სასამართლოს, პროკურატურის, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს, სოციალური მომსახურების სააგენტოს, მანდატურის სამსახურის, იურიდიული დახმარების სამსახურისა და სოციალურ მუშაკთა ასოციაციის წარმომადგენლები, რომლებმას ერთად განიხილეს ამ მიმართულებით პრაქტიკაში არსებული გამოწვევები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია უწყებაში სპეციალიზაციის მაღალი სტანდარტის დანერგვა. არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების საკითხებზე სპეციალიზებული გამომძიებლების კვალიფიკაციის ამაღლების პროცესი მომავალშიც გაგრძელდება.

• Investigators of the Ministry of Internal Affairs Passed Additional Training Cou...
Investigators of the Ministry of Internal Affairs Passed Additional Training Course on Juvenile Justice
Under the initiative of the Human Rights Department of the Ministry of Internal Affairs and with the financial support of the United Nations Children's Fund, up to 50 investigators of the Ministry specialized in juvenile justice completed 5 day additional retraining courses.
In the first stage, investigators for continuing specialized training have been selected from the towns and districts with the highest rate of crimes committed by and against the juveniles.
The retraining course was oriented both on the juveniles being in conflict with the law, as well as the victim and witness children. The training included internal and international legal issues, as well as the psychological aspects of the relationship with children.
Representatives of the Court, Prosecutor's Office, Ministry of Corrections and Legal Assistance, Social Service Agency, Resource Officers, Legal Aid Service and Social Workers Association participated in the training to increase coordination between ministries involved in juvenile justice. They jointly discussed the challenges faced in practice in this direction.
One of the priorities of the Ministry of Internal Affairs is the introduction of a high standard of specialization in the department. The process of qualification raising of the investigators specialized in juvenile justice issues will continue in the future.