• შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფები „დიდგორი 2021”-ის საშტაბო და საველე კომპო...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფები „დიდგორი 2021”-ის საშტაბო და საველე კომპონენტებში მონაწილეობენ
უწყებათშორისი სწავლება „დიდგორი 2021", რომელიც საომარ და კრიზისულ სიტუაციაში სამთავრობო უწყებებს შორის კოორდინაციის გაღრმავებისა და ურთიერთქმედების დახვეწას ემსახურება, აქტიურ ფაზაშია. სწავლებაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს 200-მდე წარმომადგენელი, როგორც საშტაბო, ასევე, საველე კომპონენტებში მონაწილეობს.
სწავლების აქტიურ ფაზაში, საველე კომპონენტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის ავიაციისა და სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა თავდაცვის სამინისტროს სპეციალური ოპერაციების ძალებთან კოორდინაციით გაათამაშეს. ოპერაციას სწავლების იმიტირებული გენერალური შტაბი საჯარისო ცენტრში განთავსებული მართვის პუნქტიდან აკვირდებოდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს კიდევ ერთი დანაყოფის - საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომლებს, სწავლების ფარგლებში, საშტაბო ნაწილში, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი როლი აკისრიათ. სამსახურის სამოქალაქო უსაფრთხოებისა და სახანძრო-სამაშველო ძალების დეპარტამენტების წარმომადგენლები კრიზისების მართვის უწყებათშორისი ოპერატიული ცენტრის ორგანიზებისა და მუშაობის პროცესში არიან ჩართული. სწავლებაში საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის 10 თანამშრომელი მონაწილეობს, რომლებიც 5 დღის განმავლობაში სამხედრო ბაზაზე თანამედროვე, ნატოს სტანდარტების შესაბამისად აღჭურვილ სივრცეში იმუშავებენ.
სწავლება წელს პრემიერ-მინისტრის განკარგულებით ტარდება, რომლის დაგეგმვისა და აღსრულების პროცესს თავდაცვის ძალები ხელმძღვანელობს. სწავლების განმავლობაში სასწავლო აუდიტორიას მოუწევს ჰიბრიდულ გამოწვევებთან, მოწინააღმდეგის საინფორმაციო ზეგავლენის ოპერაციებსა და დეზინფორმაციასთან გამკლავება. წელს სწავლებაში პირველად იქნება გამოყენებული ახალი სიმულაციური სისტემები - VBS3 (ვირტუალური ბრძოლის ველი), რომლებიც საშუალებას აძლევს საწვრთნელ ქვედანაყოფსა და სწავლების მაკონტროლებელ ჯგუფს, სწავლებაში მიმდინარე მოვლენები რეალურ დროში აკონტროლონ და საერთო ოპერატიულ სურათზე გამოსახონ.

• Structural Units of the Ministry of Internal Affairs Participate in Staff and Fi...
Structural Units of the Ministry of Internal Affairs Participate in Staff and Field Components of ”Didgori 2021” Exercise
The inter-agency exercise "Didgori 2021" which serves to enhance coordination and interoperability between government agencies in war and crisis situations, is in its active phase. Up to 200 representatives of the Ministry of Internal Affairs participate in the exercise both, in staff and field components.
During the active phase of the exercise, the field component was held with the involvement of the representatives of the Border Police aviation and Strategic Pipeline Protection Department of the Ministry of Internal Affairs in coordination with the Special Operations Forces of the Ministry of Defense. The operation was monitored by the simulated training headquarters from the command point located in the combined arms military center.
Within the frames of the training, employees of another structural unit of the Ministry of Internal Affairs - the Emergency Situations Management Service, play an important role in the staff component. Representatives of the Civil Security and Fire - Rescue Departments of the Service are actively involved in the organization and operation of the Interagency Crisis Management Operations Center. In total, 10 employees of the Emergency Situations Management Service participate in the exercise, who will be working for 5 days in a military base, equipped in accordance with contemporary, NATO standards.
This year, the exercise is being held under the Order of the Prime Minister, planning and execution of which is headed by the Defense Forces. In the course of the exercise, the participants will have to deal with hybrid challenges, adversarial information influence operations, and disinformation. It is also notable that the first time in the training, new simulation systems VBS3 (Virtual Battlefield) will be included, enabling the training participants and the training control group to monitor the ongoing events in real time and display the overall operational picture.