• შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში დროებითი მოთავსების იზოლატორში კომუნიკაცი...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში დროებითი მოთავსების იზოლატორში კომუნიკაციისა და კრიზისული სიტუაციების მართვის საკითხებზე მომზადებული წიგნის პრეზენტაცია გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში პენიტენციურ სისტემაში მყოფ მოწყვლად ჯგუფებთან ურთიერთობის თემაზე მომზადებული სასწავლო სახელმძღვანელოს - „კომუნიკაცია და კრიზისული სიტუაციების მართვა დროებითი მოთავსების იზოლატორში“ - პრეზენტაცია გაიმართა. ღონისძიება შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნათია მეზვრიშვილმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
აკადემიის ფსიქოლოგების მიერ მომზადებულ სახელმძღვანელოში თავმოყრილია პენიტენციურ სისტემაში ყველაზე გავრცელებული ფსიქიკური აშლილობის ნიშნები და შესაბამისი რისკები, სუიციდის რისკ-ფაქტორები და პრევენციაზე ორიენტირებული, პრაქტიკული რეკომენდაციები, სხვადასხვა მოწყვლად ჯგუფთან ურთიერთობის ძირითადი პრინციპები, პენიტენციური სტრესი და კომუნიკაციის თავისებურებები სტრესის გავლენის ქვეშ მყოფ არასრულწლოვნებთან, ასევე, კრიზისულ სიტუაციებში ფსიქოლოგიური დახმარებისა და დროებითი მოთავსების იზოლატორის თანამშრომლების თვითდახმარებისკენ მიმართული სტრატეგია და სტანდარტები.
სასწავლო სახელმძღვანელოს მიზანია პენიტენციურ სისტემაში დასაქმებული თანამშრომლებისა და სხვა დარგში მომუშავე სპეციალისტებისთვის, ეთიკის, მტკიცებულებებისა და გამოცდილებაზე დაფუძნებული საუკეთესო პრაქტიკიდან გამომდინარე, როგორც თეორიული ცოდნის, ასევე, საჭიროებებზე მორგებული პრაქტიკული რეკომენდაციების მიწოდება, რაც კიდევ უფრო ეფეტურს და შედეგიანს გახდის მათ ყოველდღიურ საქმიანობას.
პრეზენტაციას შსს-ს აკადემიის რექტორი გივი მიქანაძე, დროებითი მოთავსების იზოლატორის დირექტორი გიორგი მოსიაშვილი, ევროპის საბჭოს, სხვადასხვა სამინისტროს, საქართველოს პროკურატურის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შეიმუშავა დროებითი მოთავსების იზოლატორების განვითარების გეგმა, რომელიც მოიცავს ინფრასტრუქტურის განვითარებას, არსებული ვიდეო-მეთვალყურეობის სისტემის და ელექტრონული ბაზის დახვეწას, იზოლატორებში მოთავსებულ პირთა სამედიცინო მომსახურების ხარისხის გაზრდას, დაკავებულთა კვებისა და სხვა პირობების გაუმჯობესებას, სტრუქტურულ რეორგანიზაციას, თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლებას და სამართლებრივი ბაზის განახლებას.

• MIA Academy hosted presentation of the book on the issues of communication and c...
MIA Academy hosted presentation of the book on the issues of communication and crisis situations management in TDIs
Presentation of the textbook - "Communication and Crisis Situations Management in the Temporary Detention Isolators" - on the topic of relations with vulnerable groups in the penitentiary system was held at the Academy of the Ministry of Internal Affairs. The event was opened by the welcoming speech of the Deputy Minister of Internal Affairs Mrs. Natia Mezvrishvili.
The textbook prepared by the psychologists of the Academy includes the most common signs of mental disorder in the penitentiary system and relevant risks, suicide risk factors and practical recommendations oriented on prevention, the basic principles of relations with various vulnerable groups, the penitentiary stress and peculiarities of communication with juveniles under the stress influence, as well as of psychological assistance in crisis situations and TDI employees self-assistance oriented strategy and standards.
The purpose of the textbook is to provide employees of the penitentiary system and specialists employed in other fields with theoretical knowledge and practical recommendations based on ethic and best practices, which will make their daily activities more effective and fruitful.
The presentation was attended by Mr. Givi Miqanadze, the Rector of the Academy of MIA, Mr. Giorgi Mosiashvili, the Director of the Temporary Detention Isolator, the representatives of the Council of Europe, various ministries, Prosecutor's Office of Georgia, NGOs, Human Rights and Monitoring Main Division and other invited guests. The Ministry of Internal Affairs has elaborated the development plan of the temporary detention isolators, which foresees development of infrastructure, improvement of the video surveillance system and electronic database, improvement of the quality of medical service, food and other conditions, structural reorganization, professional development of the employees and legal base update.