შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღო
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღეს, 6 პირი დააკავეს, ერთი კი ამხილეს.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა 1972 წელს დაბადებული გ.მ. ასაფეთქებელი მოწყობილობის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ფაქტზე დააკავეს. პოლიციამ, ბრალდებულის პირადი ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო „ეფ-1“-ის ტიპის ხელყუმბარა.
შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 1963 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი ბ.ნ. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ, ბ.ნ.-ის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო ცეცხლსასროლი იარაღები, 128 ვაზნა და 4 მჭიდი.
ამავე დეპარტამენტის გორის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა კი, 1941 წელს დაბადებული ო.ო. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ფაქტზე ამხილეს.
სამართალდამცველებმა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ო.ო.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, 680 ვაზნა, 3 ხელყუმბარა და 5 სხვადასხვა მოდელის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს.
ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის დმანისის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1967 წელს დაბადებული ა.მ. ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს.
პოლიციამ, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო ცეცხლსასროლი იარაღი.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის საგარეჯოს რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1996 წელს დაბადებული ე.ა. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო ტარების ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ, ბრალდებულის ავტომობილის ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღო რევოლვერი და 28 ვაზნა.
გურიის პოლიციის დეპარტამენტის ოზურგეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა 1952 წელს დაბადებული გ.წ. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს.
პოლიციამ, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო: სხვადასხვა სისტემის 2 პისტოლეტი, შაშხანა, ფეთქებადი ნივთიერება, 2 ხელყუმბარა, 12 მჭიდი და სხვადასხვა ტიპის ცეცხლსასროლი იარაღისთვის განკუთვნილი 293 ვაზნა.
იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ონის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა 1991 წელს დაბადებული დ.ჯ. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა- შენახვის ბრალდებით დააკავეს.
პოლიციამ, დაკავებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო "ნაგანის" ტიპის ცეცხლსასროლი იარაღი, 16 ვაზნა, გადაჭრილი სანადირო თოფი და მცირეკალიბრიანი შაშხანა - ე.წ. გეკო.
ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების, ასევე, ასაფეთქებელი მოწყობილობის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs seized illegal firearms and ammunition
Employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the immediate operative-search measures and investigative activities, seized firearms and ammunition, arrested 6 persons, and exposed one.
Employees of the Vake-Saburtalo police main division of Tbilisi Police Department, detained G.M. (DoB 1972) for illegal purchase-storage-carrying of an explosive device. As a result of the personal search of the accused person, the police seized an "EF-1" hand grenade as evidence.
The employees of Shida Kartli Police Department detained several times convicted in past B.N (DoB 1963) for illegal purchase and storage of firearms and ammunition. As a result of the search of B.N's residential house, police seized firearms, 128 cartridges and 4 magazines as evidence.
The employees of Gori Police Division of the same department, exposed O.O (DoB 1941) for illegal purchase and storage of firearms and ammunition.
As a result of the search of O.O.'s residence, law enforcement officers, based on the judge's ruling, seized 680 cartridges, 3 hand grenades and 5 different models of firems as evidence.
The employees of Dmanisi police division of Kvemo Kartli Police Department detained A.M. born (DoB 1967) on charges of illegal purchase and possession of firearms. As a result of the search of the house of the accused person, the police seized a firearm as evidence.
Employees of Sagarejo Police Division of Kakheti Police Department detained E.A. (DoB 1996) for illegal possession of firearms and ammunition. The police, during the search of the defendant's vehicle, seized a revolver and 28 cartridges as evidence.
The employees of Ozurgeti regional police division of Guria Police Department detained G.Ts. (DoB1952) on charges of illegal purchase and storage of firearms and ammunition.
As a result of the search of the defendant's house, the police seized as evidence: different types of 2 pistols, rifle, explosive material, 2 hand grenades, 12 magazines and 293 cartridges for different types of firearms.
D.J. He was arrested by Oni police division under Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department on charges of illegal purchase and storage of firearms and ammunition.
As a result of search activities held in detainee’s house, the police seized "Nagan" type firearm, 16 cartridges, a the so-called cut gun, small-caliber rifle - Gecko.
The committed crime envision from 3 to 7 years of imprisonment.
The investigation into the fact of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition, as well as the illegal purchase, storage and carrying of explosive devices, is being conducted under Article 236 III and IV parts of the Criminal Code of Georgia.