• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის გაუმჯობესების...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის გაუმჯობესებისა და საერთაშორისო დაცვის მინიჭებასთან დაკავშირებული რეგულაციების დახვეწის მიზნით საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი მოამზადა
უცხოელისთვის ან მოქალაქეობის არმქონე პირისთვის საერთაშორისო დაცვის მინიჭებასთან დაკავშირებული რეგულაციების დახვეწის, არალეგალურ მიგრაციასთან ბრძოლისა და თავშესაფრის პროცედურის ბოროტად სარგებლობის პრევენციის მიზნით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ავტორობით „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი მომზადდა.
ცვლილებათა პაკეტი განსახილველად საკანონმდებლო ორგანოს წარედგინა.
აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი ევროპის პარლამენტისა და საბჭოს დირექტივების შესაბამისად მომზადდა.
ცვლილების თანახმად:
✓ სისხლის სამართლის კოდექსს ემატება სასჯელის ახალი სახე უცხოელის საქართველოდან გაძევება და განსაზღვრული ვადით საქართველოში შემოსვლის აკრძალვა;
✓ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსს ემატება ადმინისტრაციული სახდელის ახალი სახე − უცხოელის საქართველოდან გაძევება და უცხოელის საქართველოში შემოსვლის აკრძალვა;
✓ იზრდება ჯარიმები იმ უცხოელებისათვის, რომლებმაც საქართველოს ტერიტორიაზე ყოფნის წესები დაარღვიეს;
✓ მნიშვნელოვნად მარტივდება ქვეყანაში არალეგალურად მყოფ უცხოელთა გაძევების პროცედურა.
თავშესაფრის პროცედურის ბოროტად სარგებლობის პრევენციის მიზნით:
✓ ინერგება თავშესაფრის განხილვის დაჩქარებული პროცედურა იმ უცხოელებისათვის, რომლებმაც ქვეყანაში შემოსვლიდან 1 თვის ვადაში არ მოითხოვეს თავშესაფარი;
✓ ინერგება ახალი მექანიზმი, რომლის თანახმადაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე, უცხოელის საქართველოს ტერიტორიაზე შემოშვების გარეშე, მოხდება თავშესაფრის განხილვა, თუ უცხოელის ქვეყანაში შემოსვლა სახელმწიფო უსაფრთხოებას უქმნის საფრთხეს;
✓ მნიშვნელოვნად მცირდება თავშესაფრის განხილვისა და გასაჩივრების ვადები;
✓ ინერგება მიღებული გადაწყვეტილებების ჩაბარების გამარტივებული (ელექტრონული) წესი, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს გასაჩივრების ვადების კონტროლს;
✓ შეიზღუდება საქართველოში ბინადრობის ნებართვა გაცემა იმ უცხოელზე, რომლის მიმართაც დაწყებულია გაძევების საკითხის შესწავლა ან მიღებულია გადაწყვეტილება მისი საქართველოდან გაძევების შესახებ.

• The Ministry of Internal Affairs has prepared a package of legislative amendment...
The Ministry of Internal Affairs has prepared a package of legislative amendments to improve the fight against illegal migration and refine the regulations related to granting the status of international protection
In order to refine the regulations related to granting the status of international protection to a foreigner or stateless person, combat illegal migration and prevent misuse of the asylum procedure, a package of legislative amendments “On International Protection” was prepared under the authorship of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The package of amendments was submitted to the legislative body for consideration.
The aforementioned package of legislative amendments was prepared in accordance with the directives of the European Parliament and the Council.
According to the amendment:
✓ A new type of punishment is added to the Criminal Code - deportation of an alien from Georgia and a ban on entry into Georgia for a specific period of time;
✓ A new type of administrative penalty is added to the Code of Administrative Offenses - deportation of a foreigner from Georgia and prohibition of entry of a foreigner into Georgia;
✓ Fines for those foreigners who have violated the rules of stay on the territory of Georgia are increasing;
✓ The procedure for deporting foreigners illegally staying in the country is significantly simplified.
In order to prevent abuse of the asylum procedure:
✓ An accelerated asylum review procedure is being introduced for those foreigners who have not requested asylum within 1 month of entering the country;
✓ A new mechanism is being introduced, according to which the issue related to asylum will be reviewed at the state border of Georgia, without allowing the alien to enter the territory of Georgia, if the alien's entry into the country poses a threat to state security;
✓ The terms for asylum review and appeal are significantly reduced;
✓ A simplified (electronic) procedure for submitting decisions will be introduced, significantly facilitating the control of appeal deadlines;
✓ The issuance of a residence permits in Georgia to a foreigner will be limited against whom the issue of deportation has been investigated or a decision has been made to deport from Georgia.