• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ცაგერის მუნიციპალიტეტში შვილზე მოძალადე მამას ელექტრ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ცაგერის მუნიციპალიტეტში შვილზე მოძალადე მამას ელექტრონული ზედამხედველობა დაუწესა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ცაგერის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1948 წელს დაბადებული ზ.გ., ოჯახის წევრის მიმართ განხორციელებული ძალადობის ბრალდებით, საქართველოს სსკ-ის 126-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა 2020 წლის 22 დეკემბერს, ცაგერის მუნიციპალიტეტში, ოჯახური კონფლიქტის დროს, საკუთარ საცხოვრებელ სახლში, შვილს - 1994 წელს დაბადებულ გ.გ.-ს ნაჯახით ხელზე დაზიანება მიაყენა. დაშავებულ ახალგაზრდა მამაკაცს ექიმებმა სამედიცინო დახმარება აღმოუჩინეს და მის ჯანმრთელობას საფრთხე არ ემუქრება.
დაკავებულ ზ.გ.-ს, მიმდინარე წლის 25 დეკემბერს, ცაგერის რაიონულმა სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაო შეუფარდა - 4 000 ლარის ოდენობით და იმავე დღეს მის მიმართ შემაკავებელი ორდერი გამოიცა.
ასევე, მოძალადის მიერ განმეორებით ძალადობის ჩადენის თავიდან აცილების მიზნით, მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება ზ.გ.-ის მიმართ, შემაკავებელი ორდერის გამოცემასთან ერთად, ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესებაზე. მას დაუმაგრდა ელექტრონული სამაჯური, რომლის მეშვეობითაც განხორციელდება მსხვერპლსა და წინასწარ განსაზღვრულ ტერიტორიებთან მიახლოების მონიტორინგი.
მოძალადის მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შესრულება სავალდებულოა. ელექტრონული ზედამხედველობისთვის თავის არიდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით განსაზღვრულ პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს.

• The Ministry of Internal Affairs has imposed electronic surveillance to a father...
The Ministry of Internal Affairs has imposed electronic surveillance to a father who abused his son in Tsageri Municipality
The officers of Tsageri police division under Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative and investigative activities detained Z.G.(DoB 1948) for violence against family member, article 1261 I part of the Criminal Code of Georgia.
Investigation established that on December 22, 2020 on the basis of domestic conflict which took place in Tsageri municipality, detainee inflicted injury with an axe in arm area to his son – G.G. (DoB 1994. The wounded person was rendered respective medical aid; his life is not in danger. On December 25, court ordered his release on bail in the amount of 4000 GEL as a restraining measure and issued the restraining order against the offender on the same day.
In order to further prevent the repeated act of violence from the side of the offender, it was decided to impose electronic surveillance against Z.G. Electronic bracelet was attached to Z.G. in order to monitor the approach to pre-defined areas and the victim.
Fulfillment of obligations imposed against the abuser is mandatory. Avoidance of electronic surveillance implies criminal liability under the Criminal Code of Georgia.