• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ტრეფიკინგის და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყო...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ტრეფიკინგის და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტზე 4 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგი) და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობის ბრალდებით 4 პირი დააკავეს.
ადამიანით ვაჭრობის ბრალდებით დაკავებულები არიან წარსულში ნასამართლევი პირები: 1972 წელს დაბადებული მ.ე., 1990 წელს დაბადებული ლ.ა. და 1959 წელს დაბადებული ე.ლ. ხოლო, განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობის ბრალდებით დაკავებულია წარსულში ნასამართლევი 1972 წელს დაბადებული ი.კ.
დანაშაულები 14 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
კომპლექსურად ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა ადამიანით ვაჭრობის გეგმა შეიმუშავეს. გეგმის სისრულეში მოყვანის მიზნით გადაიბირეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოქალაქე და სექსუალურ ექსპლუატაციას უწევდნენ. კერძოდ, დაზარალებულს, ფსიქოლოგიური ძალადობის გამოყენებით, სხვა პირებისთვის, გარკვეული ანაზღაურების სანაცვლოდ, სექსუალური მომსახურების გაწევას აიძულებდნენ. ბრალდებულები ამ გზით მიღებულ თანხას კი პირადად ისაკუთრებდნენ.
გამოძიებით, ასევე, დადგინდა, რომ აღნიშნული დანაშაულებრივი გეგმის შესახებ ცნობილი იყო ბრალდებული ი.კ.-სთვის, თუმცა მან სამართალდამცავ ორგანოებს დანაშაულის თაობაზე არ შეატყობინა.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით და 376-ე მუხლით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 4 people for the fact of non-reporting...
The Ministry of Internal Affairs arrested 4 people for the fact of non-reporting a particularly grave crime and trafficking
As a result of operational measures and investigative activities, the employees of the main division for the fight against organized crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs arrested 4 people on charges of human trafficking (trafficking) and failure to report a particularly grave crime.
The following persons were detained for human trafficking, namely previously convicted - M.E. (DoB 1972), L.A. (DoB 1990) and E.L. (DoB 1959) while, previously convicted I.K. (DoB 1972) was detained for failure to report a particularly grave crime.
The committed Crimes envision up to 14 years of imprisonment.
As a result of complex investigative actions, it was established that the defendants developed a human trafficking scheme. In order to accomplish the plan, a disabled citizen was recruited and sexually exploited. In particular, the victim, under the psychological violence, was forced to provide sexual services for other persons in exchange for certain amount of cash. The defendants appropriated the money received.
The investigation also established that the accused I.K. was aware of the mentioned criminal scheme, although did not report the crime to the law enforcement authorities.
The investigation is being conducted under Article 143, part II and Article 376 of the Criminal Code of Georgia.