შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1978 წელს დაბადებული კ.შ., განზრახ მკვლელობის ბრალდებით, ცხელ კვალზე დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ალკოჰოლური თრობის მდგომარეობაში მყოფმა ბრალდებულმა თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ ერთ-ერთ საცხოვრებელ ვაგონში, ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე, ნაცნობს - 1982 წელს დაბადებულ გ.წ.-ს ცივი იარაღის გამოყენებით სხეულზე ჭრილობა მიაყენა და მიიმალა. დაჭრილი მამაკაცი შემთხვევის ადგილზე გარდაიცვალა.
სამართალდამცველებმა დანაშაულის ჩადენის იარაღი - დანა ნივთმტკიცებად ამოიღეს, კ.შ. კი მომხდარიდან რამდენიმე საათში დააკავეს.

• Ministry of Internal Affairs solved the murder case in Tbilisi as a result of im...
Ministry of Internal Affairs solved the murder case in Tbilisi as a result of immediate activities- one person detained
The officers of Investigative Main Division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative-search and investigative activities, detained K.Sh. (DoB 1978) for the premeditated murder.
The investigation established that being under the alcohol influence and on the basis of conflict, the detainee inflicted body injury to his acquaintance – G.Ts. 9DoB 1982) in one of the residential wagons located in vicinities of Tbilisi Sea and fled from the place of crime. The wounded person died at the place of crime.
The weapon of crime – knife has been seized by the law enforcers as evidence. K.Sh. was taken under arrest several hours later after the crime took place.
The investigation is in progress on the fact of premeditated murder, Article 108 of the Criminal Code of Georgia.