• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თბილისსა და რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თბილისსა და რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები ამოიღო - დაკავებულია 6 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, თბილისსა და რეგიონებში 6 პირი დააკავეს, ამოღებულია სხვადასხვა ტიპის უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები.
გურიის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 1978 წელს დაბადებული ზ.ო. ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუხუთში დააკავეს. პოლიციამ, მისი საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღო: „გეკოს“ სისტემის 3 გადაჭრილი თოფი, 3 სხვადასხვა მოდელის საფანტის პისტოლეტი, 1 კუსტარულად დამზადებული პისტოლეტი, 3 არარეგისტრირებული სანადირო თოფი, სხვადასხვა კალიბრის 28 საბრძოლო ვაზნა, „რგდ“-ის ტიპის ხელყუმბარა და 3 ფალია.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 1981 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ. ხ. თბილისში დააკავეს. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღეს: „ტტ“-ს სისტემის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, 2 მჭიდი და 10 საბრძოლო ვაზნა. ასევე, ამოღებულია უკანონოდ კულტივირებული, ნარკოტიკული საშუალების შემცველი მცენარე.
გლდანი-ნაძალადევის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1973 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი რ.ქ.-ის საცხოვრებელ სახლში მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ცეცხლსასროლი პისტოლეტი და 9 საბრძოლო ვაზნა.
რაც შეეხება კიდევ ერთ ბრალდებულს - 1991 წელს დაბადებულ ა.ბ.-ს, პოლიციამ მისი მართვის ქვეშ არსებული ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, მჭიდი და 4 საბძოლო ვაზნა.
ისანი-სამგორის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა 1961 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი თ.ძ. თბილისში დააკავეს. პოლიციამ დაკავებულის საცხოვრებელ სახლში მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი და 11 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
სამეგრელო - ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 1971 წელს დაბადებული ბ. ფ. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონოდ შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა მარტვილში, მისი საცხოვრებელი სახლის და დამხმარე შენობა-ნაგებობების ჩხრეკის შედეგად ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი და 54 ცალი ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების, ასევე, დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შემცველი მცენარის უკანონო დათესვა-მოყვანა კულტივირების ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 236-ე მუხლის მე-3, მე-4, მე-6 ნაწილებით და 265-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ა” ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

• Ministry of Internal Affairs seized illegal firearms in Tbilisi and regions of t...
Ministry of Internal Affairs seized illegal firearms in Tbilisi and regions of the country - 6 people detained
As a result of recent operative-search activities and investigative measures, the officers of the Ministry of Internal Affairs have detained 6 people in Tbilisi and regions of the country for illegal purchase and storage of firearms and ammunition. Various types of illegal firearms have been seized.
The officers of Guria Police Department arrested Z.O., (DoB 1978) in the village of Shukhuti, Lanchkhuti Municipality. During the search of detainee’s house, the police seized 3 shotguns of "Geko" system, 3 pistols of different models, 1 handmade pistol, 3 unregistered hunting rifles, 28 ammunition cartridges of different calibers and 3 RGD hand grenades.
The officers of the Central Criminal Police Department arrested formerly convicted G.Kh. (DoB 1981), in Tbilisi. During the search of the accused's apartment, the law enforcers seized- “TT” pistol, 2 magazines and 10 ammunition cartridges as well as an illegally cultivated, drug-containing plant.
The officers of Gldani-Nadzaladevi Police Main Division, on the basis of the relevant court decision confiscated a firearm and 9 ammunition cartridges as evidence as a result of a search of the residence of a formerly convicted R.K. (DoB 1973).
As for another detainee – A.B. (DoB 1991), the police seized a firearm, and 4 ammunition cartridges as evidence as a result of a search of the vehicle operated by him.
The officers of Isani-Samgori Main Division detained previously convicted T.Dz. (DoB1961) in Tbilisi. As a result of the search activities held in detainee’s house on the basis of the relevant court decision, police seized an automatic rifle, two magazines and 11 ammunition cartridges as evidence.
Samegrelo - Zemo Svaneti Police Department officers arrested B.F. (DoB 1971) for illegal purchase and storage of firearms and ammunition. During the search conducted in detainee’s house and storage facility in Martvili, law enforcement officers seized automatic firearm and 54 cartridges as evidence.
The committed crime envisions from 4 to 11 years of imprisonment.
Investigation on the facts of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition, as well as cultivation of a plant containing a large amount of narcotics is in progress under Article 236, III, IV and VI parts and Article 265, II part, sub-paragraph "A" of the criminal Code of Georgia.