• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თბილისსა და ბათუმში კიბერდანაშაულისთვის 4 პირი დააკა...
კიბერდანაშაულთან ბრძოლა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია. სწორედ ამიტომ, უწყება ამ მიმართულებით უწყვეტ რეჟიმში მუშაობას განაგრძობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო და დეტექტივების სამმართველოების თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და ბათუმში, კიბერდანაშაულისთვის 4 პირი დააკავეს.
ბრალდებულებმა 13 სხვადასხვა მოქალაქის პერსონალური მონაცემების უკანონო გამოყენებით, უნებართვოდ შეაღწიეს მათ კუთვნილ ინტერნეტ-ბანკისა და ონლაინ-აზარტული თამაშების ელექტრონულ ანგარიშებზე, რის შემდეგაც, ამ სისტემის მეშვეობით, სხვადასხვა ხერხით დაეუფლნენ, ჯამში, 42 000 ლარს.
სამართალდამცველებმა 1989 წელს დაბადებული ორი პირი - ე.ვ. და დ.ჭ., მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა 2 მოქალაქეს მოტყუებით გამოართვეს პერსონალური მონაცემები და საბანკო პლასტიკური ბარათების ნომრები, რომელთა გამოყენებითაც მათ სახელზე ერთ-ერთი ბანკიდან სესხები აიღეს, შემდეგ აღნიშნული თანხები სხვა ანგარიშებზე გადარიცხეს და ფულს უკანონოდ დაეუფლნენ.
დაკავებულების მიერ თაღლითური გზით, მართლსაწინააღმდეგოდ მოპოვებული თანხა, ჯამში, 20 000 ლარს შეადგენს.
გარდა ამისა, თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ქურდობისა და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის ბრალდებით, კიდევ ორი პირი - 1999 წელს დაბადებული - გ.ბ. მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ხოლო 1996 წელს დაბადებული რ.კ. - ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დააკავეს.
გამოძიების ამ ეტაპზე დადგენილია, რომ ერთ-ერთმა ბრალდებულმა - რ.კ-მ, 2019 წლის 4 დეკემბრიდან 2020 წლის 21 იანვრის ჩათვლით, ბათუმში მდებარე ინტერნეტ-კაფეებში არსებული კომპიუტერული ტექნიკით ისარგებლა, სხვადასხვა დროს მოპოვებული, 11 მოქალაქის კუთვნილი, ონლაინ ტოტალიზატორების მომხმარებლის სახელებისა და პაროლების გამოყენებით, ონლაინ-ტოტალიზატორების ანგარიშებზე დაფიქსირებული პლასტიკური ბარათების ანგარიშებიდან ფული აზარტული თამაშების ინტერნეტსაიტების ანგარიშებზე გადმოიტანა, შემდეგ აღნიშნული თანხები გ.ბ.-ს მიერ მიწოდებული პლასტიკური ბარათების ანგარიშებზე ჩარიცხა. ბრალდებულებმა ჩარიცხული თანხები ბანკომატებიდან გაანაღდეს და ნაქურდალი ფული გაინაწილეს.
დაკავებულებმა დანაშაულებრივი გზით, ჯამში, 22 000 ლარს დაეუფლნენ.
სამართალდამცველებმა რ.კ.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, მის მიერ უკანონოდ მოპოვებული ონლაინ ტოტალიზატორების 1000-მდე მომხმარებლის სახელი და პაროლი, ასევე, სხვადასხვა სახის პერსონალური მონაცემები ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გრძელდება ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებები ბრალდებულების მიერ ჩადენილი დანაშაულებრივი ქმედებების შედეგად სხვა შესაძლო დაზარალებული პირების გამოკვეთა-დადგენის მიზნით.
გამოძიება ანგარებით ჩადენილ პერსონალური მონაცემების ხელყოფის, ქურდობის, თაღლითობისა და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევის ფაქტებზე, საქართველოს სსკ-ის 284-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "დ" ქვეპუნქტით, 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "ა" და "ბ" ქვეპუნქტებით, ასევე, ამავე მუხლის მე-3 ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტით და 157-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.
სამინისტრო მომავალშიც აქტიურად განაგრძობს ბრძოლას მსგავსი სახის დანაშაულების წინააღმდეგ, რათა მოქალაქეების კუთვნილი სხვადასხვა სახის პერსონალური მონაცემები, ასევე, ქვეყნის საბანკო სექტორი და მისი მომხმარებელ მაქსიმალურად იყოს დაცული.

• Four persons detained in Batumi for cybercrime
Combating cybercrime is among top priorities of the Ministry of Internal Affairs. Therefore, agency is working in this direction in round-the-clock regime.
The officers of Investigative and Detectives Division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities, detained four persons in Batumi for cybercrime.
The defendants illegally accessed online bank and gambling accounts by misusing the personal data of 13 different citizens, after which they managed to obtain a total of GEL 42,000 through this system.
Law enforcers detained two persons –E.V. (DoB 1989) and D.Tch. 9DoB 1989) on the basis of the respective Court decision.
The investigation restablished that detainees fraudulently obtained the personal data and bank card numbers of two citizens, and took bank loans on their names. Later on, detainees transferred the obtained funds to other accounts and illegally seized the money.
The amount of money illegally obtained by the detainees amounted to 20,000 GEL.
The officers of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs also arrested two persons – G.B. (DoB 1999) on the basis of the court decision and R.K. (DoB 1996) as a result of the operative-search and investigative activities for theft and illegal access to computer systems.
At this stage of investigation it was ascertained that, beginning from December 4, till January 21, 2020 one of the detainees- R.K. transacted money to online gambling accounts from the credit cards registered by the 11 customers on their online totalizator accounts. The stolen money was then transacted to the accounts provided by G.B and later cashed by means of the ATM machines.
Detainees appropriated 22 000 GEL in total as a result of the criminal scheme.
As a result of the search activities held in R.K.’s house law enforcers detected up to 1000 usernames and passwords of online totalizator customers and seized other personal data as evidence.
Intensive investigation is being carried out to locate and identify other possible victims of the committed crime.
Investigation is in progress on the fact of illegal usage of personal data, theft, swindle and illegal access to computer systems, article 284, II part, sub-paragraph “D” article 177, II part, sub-paragraph “A”, article 180, II part, sub-paragraph “A” and “B” and part III, sub-paragraph “B” and article 157, III part, sub-paragraph A envisaged by the Criminal Code of Georgia.
Ministry will actively continue the fight against similar crimes in order to provide respective protection of the the citizens’ personal data, as well as the country's banking sector and its consumers.