• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს დარბაზში ე.წ. „ბიო“ ამ...
შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს პოლიციის მეოთხე განყოფილებაში დაიწყო გამოძიება ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით დაკავებულია 1985 წელს დაბადებული როსტომ ნ.
ბრალდებული თბილისის საქალაქო სასამართლოს დარბაზში იმ დროს დააკავეს, როცა სასამართლოდან ბადრაგირების წინ ჩატარებული დათვალიერებისას პოლიეთილენის პარკში მოთავსებული ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერება აღმოაჩნდა.
როსტომ ნ-ს მიმართ საქმის არსებითად განხილვამდე აღკვეთის ღონისძიების სახით გამოყენებული იყო გირაო. თბილისის საქალაქო სასამართლოში მის მიმართ ნარკოდანაშაულისთვის აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეზე ჩატარდა საქმის არსებითად განხილვის პროცესი, სადაც როსტომ ნ. დამნაშავედ სცნეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულის – დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისთვის. ბრალდებულს სასჯელის სახით თავისუფლების აღკვეთა შეეფარდა. ბადრაგირების დროს, კანონით გათვალისწინებული პროცედურების ჩატარებისას, როსტომ ნ-სგან ამოიღეს ე.წ. „ბიო“, რაც ექსპერტიზის დასკვნით 0,16 გრ ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებას წარმოადგენს. დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის 1-ლი პრიმა ნაწილით, რაც 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს). გამოძიებას ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს მეოთხე განყოფილება აწარმოებს.

• Law enforcers seized the so called `bio` drug during the process at Tbilisi City...
The officers of Vake-saburtalo police division investigation was launched on the fact of illegal purchase and keeping of psychotropic substances. In connection with the mentioned law enforcers detained Rostom N. (DoB 1985).
The accused person was detained during the court process, when guards seized psychotropic drug during his personal search at the court which was places in plastic bag.
Rostom N. was released before the court on bail. At Tbilisi city court his case was being discussed. He was announced as guilty according to the article 260 II part sub-paragraph A (illegal purchase and keeping of drugs in large quantities). According to the verdict the accused person was sentenced to 2 months of imprisonment. Before his transportation to penitentiary facility law enforcers seized the so called “bio” drug during searching procedures defined by the law, which according to expertise the seized drug contains 0,16 gr of psychotropic substance. Detainee has already pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase and keeping of psychotropic substance (article 260, I1 part, envisaging up to 5 years of imprisonment. Investigation is conducted by Vake-saburtalo police division of MIA.