• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შშმ პირის მიმართ ჯგუფურად განხორციელებული ტრეფიკინგ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შშმ პირის მიმართ ჯგუფურად განხორციელებული ტრეფიკინგის ფაქტზე ორი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, უმწეო მდგომარეობაში მყოფი პირის მიმართ განხორციელებულ ადამიანით ვაჭრობის ბრალდებით 2 პირი: 1986 წელს დაბადებული ლ.ა. და 1977 წელს დაბადებული ხ.ა. დააკავეს.
ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული გამოძიებით, მათ შორის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად მოპოვებული მტკიცებულებებით დადგინდა, რომ ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, ბრალდებულები სისტემატურად, ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ძალადობის გამოყენებით, 1986 წელს დაბადებულ შშმ პირს თბილისში, მტკვრის მარცხენა სანაპიროს ტერიტორიაზე დადგომას და სხვადასხვა პირთან სქესობრივი კავშირის დამყარებას აიძულებდნენ.
გამოძიებით ასევე, დადგინდა, რომ ბრალდებულები ამ გზით მოპოვებულ თანხას სრულად ისაკუთრებდნენ. იმ შემთხვევაში თუ დაზარალებულის მიერ გამომუშავებული თანხის რაოდენობა არ დააკმაყოფილებდათ, მის მიმართ ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ ძალადობასა და მუქარას ახორციელებდნენ.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე პრიმა მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით მიმდინარეობს, რაც უმწეო მდგომარეობაში მყოფი პირის მიმართ განხორციელებულ ადამიანით ვაჭრობას გულისხმობს.

• Ministry of Internal Affairs Arrested Two Persons for Group Trafficking of a per...
Ministry of Internal Affairs Arrested Two Persons for Group Trafficking of a person with disabilities
The employees of the Main Division for Combating Organized Crime of the Central Criminal Police Department under the Ministry of Internal Affairs, based on a judge's ruling, arrested two persons: L.A. (DoB 1986) and Kh.A. (DoB 1977) for human trafficking of a person with disabilities.
An intensive investigation, including evidence obtained as a result of covert investigative actions carried out on the basis of a judge's ruling, revealed that in order to obtain financial profit, the defendants systematically, using physical and psychological violence, forced a disabled person born in 1986 in Tbilisi, to have sexual intercourse with various people.
The investigation also revealed that the defendants appropriated the entire amount obtained by prostitution. If the amount earned by the victim turned out to insufficient, detainees would use physical and psychological violence and threats against the victim.
As a result of the investigative actions carried out by law enforcement officers, both persons were arrested in Tbilisi.
The investigation is underway under Article 143 II and III parts of the Criminal Code of Georgia, which refers to human trafficking committed against a person in a helpless situation.