• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დაარსებ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დაარსების 100 წლისთავი სამეგრელოში აღნიშნა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დამოუკიდებლობის დღე, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის 100 წლის იუბილესთან დაკავშირებული ერთიანი საზეიმო ღონისძიებების ფარგლებში, ქალაქ ზუგდიდში, თავისუფლების მოედანზე აღნიშნა.
მოედანი 3 ფუნქციურ ზონად იყო დაყოფილი. ადგილობრივ მოქალაქეებსა და ქალაქის სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ, ერთ-ერთ ზონაში გაცოცხლებულ, საქართველოს ბოლო 100 წლის ისტორიას გასცნობოდნენ. აქვე მოწყობილი იყო 1918 წლის რეპროდუქციული კაფე, სადაც სტუმრებს სამეგრელოს უკანასკნელი მთავრის, ლევან დადიანის და ეკატერინე ჭავჭავაძის შთამომავალი - ალენ მიურატი მასპინძლობდა. ამავე ტერიტორიაზე განთავსებული იყო საგაზეთო ჯიხური - ე.წ. „კიოსკი“, სადაც ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას სპეციალურად ამ დღისთვის შექმნილი გაზეთი - „დამოუკიდებელი საქართველო“ დაურიგდა. მთელ ტერიტორიაზე სტუმრებს კოსტიუმირებული ადგილობრივი მსახიობები მასპინძლობდნენ.
ისტორიულ ზონაში მოეწყო მუზეუმი, სადაც 1918-1921წლებში, ასევე, 1991 წელს ქვეყანაში განვითარებული მნიშვნელოვანი მოვლენების ამსახველი დოკუმენტები და სახელმწიფო ატრიბუტიკა, საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტი, სამეგრელოს შესახებ ისტორიული დოკუმენტები და სხვა მნიშვნელოვანი ექსპონატები იყო გამოფენილი. მუზეუმის ერთი ნაწილი თანამედროვე შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმებს დაეთმო, სადაც სტუმრები ადამიანის უფლებათა დაცვის დეპარტამენტის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტსა და „112“-ში განხორციელებულ ცვლილებებს და დანერგილ სიახლეებს ეცნობოდნენ.
თავისუფლების მოედანზე, ასევე, იყო ღია კინოთეატრი, სადაც სტუმრებს საარქივო მასალებზე დაყრდნობით მომზადებული, მოკლემეტრაჟიანი ისტორიული ფილმები უჩვენეს. ადგილობრივმა სტუდენტებმა, რომლებიც ჩართული არიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს პროექტში - „შეისწავლე ისტორია, გახდი მკვლევარი“, ისტორიულ თემებზე პრეზენტაცია წარმოადგინეს.
აქვე, 100 წლიანი ისტორიის გასაცოცხლებლად, მოეწყო რეტრო ფოტოგამოფენა და წარმოდგენილი იყო იმ პირველი ავტომანქანის მაკეტი, რომელიც, ისტორიული ცნობების თანახმად, 1901 წელს სენაკში ჩამოიყვანეს. ასევე, წარმოდგენილი იყო იმდროინდელი პოლიციის პირველი ეტლი და რარიტეტული ავტომობილი, ისტორიული ტრანსფორმაციის სადემონსტრაციოდ კი - თანამედროვე ავტომანქანა.
მეორე ფუნქციური ზონა ტექნიკის გამოფენას დაეთმო, სადაც შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ახალი საპატრულო ჰიბრიდულ მანქანები, მოტოციკლეტები, სეგვეი, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ჯავშანტექნიკა - „კობრა“, „მგელი“ და „დეფენდერი“, სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო და საზღვაო აღჭურვილობა წარმოადგინა.
რაც შეეხება მესამე ფუნქციურ ზონას, აქ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სტუმრებს სხვადასხვა შემეცნებითი და გასართობი აქტივობები შესთავაზა: მართვის მოწმობის იმიტირებულ საგამოცდო მოედანი, ბავშვებისთვის საინტერესო თამაშები და ვირტუალური ტირი, სადაც მოქალაქეებს საშუალება ჰქონდათ, ინსტრუქტორის დახმარებით პოლიციელის როლი მოერგოთ.
ღონისძიებაზე მოეწყო დაჯილდოებებიც - „112“-მა სიმბოლური პრიზები გადასცა იმ ადამიანებს, რომლებმაც მაღალი სამოქალაქო პასუხისმგებლობა გამოიჩინეს და საგანგებო სიტუაციების დროს ადამიანების სიცოცხლე გადაარჩინეს. დაცვის პოლიციამ კი ისინი დააჯილდოვა, ვინც პრეკამპანიის ფარგლებში, ზუგდიდში წინასწარ დამალული ციფრები იპოვა და „100“ ააწყო.
თავისუფლების მოედანზე, ასევე, წარმოდგენილი იყო ტექნოპარკის ექსპოზიცია, სადაც ადგილობრივი სტარტაპების პრეზენტაცია და გამოფენა-გაყიდვა მოეწყო.
საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დაარსების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიების ფარგლებში, გაიმართა კონცერტი, რომელშიც მონაწილეობას მიღებდნენ ქართველი მომღერლები: ნატო მეტონიძე, ანი კეკუა, რობი კუხიანიძე, ელენე ფოჩხუა, მეგი გოგიტიძე, ქეთი ორჯონიკიძე, რუსა მორჩილაძე და სხვა შემსრულებლები.
ზუგდიდში, ისევე, როგორც მთელ საქართველოში, დამოუკიდებლობის დღის კულმინაცია 17:10 საათზე დაიწყო, ზუსტად იმ დროს, როდესაც 100 წლის წინ ნოე ჟორდანიამ საქართველოს დამოუკიდებლობა გამოაცხადა: ადგილობრივმა ანსამბლმა „ოდოიამ“ საქართველოს ჰიმნი შეასრულა, ბავშვებმა ცაში ჰელიუმის ბუშტები აუშვეს, საჰაერო ბურთიდან კი ფერადი „კონფეტი“ გადმოიყარა.

• Ministry of Internal Affairs celebrates the 100th Anniversary of foundation of t...
Ministry of Internal Affairs celebrates the 100th Anniversary of foundation of the First Democratic Republic of Georgia in Samegrelo
The Ministry of Internal Affairs of Georgia celebrates the 100th anniversary of the Democratic Republic of Georgia within the framework of the unified ceremonial event on the Liberty Square in Zugdidi.
The Square was divided into 3 functional zones. The locals and the guests of the city had the opportunity to get acquainted with the last 100 years history of Georgia in one of the revived zones. The zone featured the reproductive caf of 1918 where the guests were hosted by Allen Murat, the descendant of Levan Dadiani and Ekaterine Chavchavadze, the last Governor of Samegrelo. In the same area accommodated the newspaper booth - so called "Kiosk", where the visitors could collect the newspaper "Independent Georgia" specially created for this day. The guests were hosted by the local actors in costumes throughout the whole area.
The historical zone featured the museum exhibiting the documents depicting important developments in the country in 1918-1921, as well as in 1991, state attributes, the Independence Act of Georgia, historical documents about Samegrelo and other important exhibits. One part of the museum was dedicated to the reform of the modern Ministry of Internal Affairs, where the guests could get familiarized with the innovations and reforms introduced to the Human Rights Department, Patrol Police Department and the "112".
The Freedom Square also accommodated the open-air cinema where the short-lived historical film based on archival materials was shown to the guests. Local students, involved in the project of the Ministry of Internal Affairs – “Learn History, Become a Researcher” - made the presentation on historical topics.
In addition, to revive the 100 years of history, the retro photo exhibition was arranged; the exhibition presented the model of the first vehicle, which, according to historical records, was brought to Senaki in 1901. Also, the first police chariot and the rarity car were presented, while the modern vehicle demonstrated the historical transformation.
The second functional zone was dedicated to the exhibition of the equipment, where the Ministry of Internal Affairs presented new patrol hybrid cars, motorbikes, segway, armored vehicles of the Special Tasks Department- “Cobra", “MGELI” (“Wolf”) and “Defender” – the land and marine equipment of the Border Police.
As for the third functional zone, the Ministry of Internal Affairs offered a variety of cognitive and entertaining activities to the guests: simulated examination ground for driving license, interesting games for children and a virtual shooting range, where citizens were able to get the role of a policeman with the help of the instructor.
The event also included the Awards Ceremony – The "112" gave symbolic prizes to the people who showed high civic responsibility and saved people's lives during emergencies. The Security Police awarded the individuals who found the digits hidden in advance in Zugdidi within the frames of the PR campaign and formed the digit “100”.
The Freedom Square also exhibited the Industrial Park exposition, where the presentation and exhibition-sale of local startups were organized.
In the frames of the 100th anniversary of the founding of the First Democratic Republic of Georgia, a concert was organized with participation of Georgian singers: Nato Metonidze, Ani Kekua, Robi Kukhianidze, Elene Pochkhua, Megi Gogitidze, Keti Orjonikidze, Rusa Morchiladze, etc.
The culmination of the Independence Day in Zugdidi, like in the other cities of Georgia, began at 17:10, just at the time when Noe Zhordania declared Georgia's independence 100 years ago: local ensemble "Odoya" performed Georgian anthem, children released helium bubbles in the sky and the color “candies” were thrown out of the air balloon.