• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს მოქალაქეების საზღვარგარეთ უკანონოდ გამგზ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს მოქალაქეების საზღვარგარეთ უკანონოდ გამგზავრების ორგანიზებისთვის 1 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგისა და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1981 წელს დაბადებული ს.კ. ბათუმში დააკავეს.
მას ბრალი ყალბი ოფიციალური დოკუმენტების გამოყენებითა და ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით საქართველოს მოქალაქეების უცხო ქვეყანაში წინასწარი შეცნობით უკანონოდ დარჩენის ორგანიზებასა და ხელშეწყობაში ედება.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულმა ს.კ.-მ საქართველოს ერთ-ერთ მოქალაქეს შესაბამისი პირობები შეუქმნა, კერძოდ ყალბი დოკუმენტების მეშვეობით ორგანიზება გაუწია საზღვარგარეთ მის გამგზავრებას და უკანონოდ დარჩენას.
პოლიციამ, ს.კ.-ის საცხოვრებელი ბინისა და სამუშაო ოფისის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო: სხვადასხვა მოქალაქის სახელზე გაცემული ავიბილეთების ჯავშნები, სასტუმროს ჯავშნები, სამედიცინო კვლევების გაყალბებული შედეგები, რეგისტრაციის ბარათები და საზღვარგარეთ გასამგზავრებლად საჭირო სხვა დოკუმენტები. დაკავებულის ოფისის ჩხრეკისას ასევე ამოღებულია 2500 ლარამდე თანხა.
ყალბი ოფიციალური დოკუმენტების გამოყენებით, ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, საქართველოს მოქალაქეების უცხო ქვეყანაში წინასწარი შეცნობით უკანონოდ დარჩენის ორგანიზებისა და ხელშეწყობის ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 344-ე პრიმა-2 მუხლის მეორე ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

• Ministry of Internal Affairs detained 1 person for organizing illegal travel of ...
Ministry of Internal Affairs detained 1 person for organizing illegal travel of Georgian citizens abroad
The officers of the Main Division for the Fight against Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs detained S.K. (DoB 1981) in Batumi, as a result of operative and investigative activities.
The detainee is accused of organizing and facilitating the illegal travel and stay of Georgian citizens abroad with forged official documents for obtaining illegal financial benefits.
The investigation established that the accused S.K. created appropriate conditions for one of the citizens of Georgia, in particular, organized the trip and illegal stay abroad by means of illegal documents.
The police, as a result of the search activities held in S.K's apartment and work office, seized the following as evidence: air ticket reservations issued on the names of various citizens, hotel reservations, falsified medical examination results, registration cards and other documents required for travel abroad. Law enforcers have also seized up to 2500 GEL during the search activities held in detainee's office.
Investigation is in progress on the fact of organizing and facilitating the illegal travel and stay of Georgian citizens abroad with forged official documents for obtaining illegal financial benefits, crime envisaged under the article 3441 , part III, sub-paragraph “D” of the Criminal Code of Georgia.