საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა და ვიცე-პრემიერმა, შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი გახარიამ თბილისში, სამინისტროს შენობაში (ნოე რამიშვილის ქუჩა, N38) საპატრულო პოლიციის ერთიანი მომსახურების ცენტრი გახსნეს. პრემიერ-მინისტრმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა ცენტრი დაათვალიერეს და იქ არსებული სერვისების ერთ-ერთი პირველი მომხმარებლები გახდნენ.
ახლადშექმნილი ცენტრი საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტში მიმდინარე რეფორმის ძირითადი კომპონენტია. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში გასულ წლებში განხორციელებული რეფორმა ძირითადად შეეხო საპატრულო პოლიციის მხოლოდ „ფრონტ-ოფისს“, „ბექ-ოფისში“ კი - ადმინისტრაციული საქმისწარმოება კვლავ ძველი სისტემით, ქაღალდზე მიმდინარეობდა.
ახალმა ცენტრმა საპატრულო პოლიციის ე.წ. „მე-12 ოთახი“ ჩაანაცვლა. პირველ ეტაპზე, ერთიანი მომსახურების ცენტრი, ნაცვლად 4 სხვადასხვა ადგილისა, მოქალაქეებს საჭირო საპოლიციო მომსახურებას ერთ სივრცეში გაუწევს.
საპატრულო პოლიციის მომსახურების ერთიანი ცენტრი რეგიონში ამ მიმართულებით ერთ-ერთი ყველაზე თანამედროვე საპოლიციო სერვისცენტრია, სადაც „ერთი სარკმლის“ პრინციპით მოხდება: მართვის უფლების შეჩერების შესახებ დადგენილების გაუქმება ან ჯარიმით შეცვლა, ნაპოვნი სანომრე ნიშნის მიღება, სპეციალურ სადგომზე გადაყვანილი სატრანსპორტო საშუალების გაყვანაზე თანხმობის მიღება, სულ, 50-მდე საპოლიციო სერვისი. ცენტრში, ასევე, იქნება შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს კუთხე, რომელიც მოქალაქეებს მომსახურების სააგენტოს გარკვეულ სერვისებს შესთავაზებს.
ახალი ცენტრი აღჭურვილია თანამედროვე ინფრასტრუქტურით, რომელიც ადაპტირებულია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებზე, ვიზიტორთა რიგის მართვის, ელექტრონული ხელმოწერისა და ინფორმაციული ტექნოლოგიების სისტემებით.
ცენტრში, ასევე, დანერგილია განაცხადების ელექტრონული ფორმით მიღების სისტემა, რაც გამორიცხავს განცხადებებისა და საჩივრების ხელით შევსების აქამდე დამკვიდრებულ პრაქტიკას.
ამოქმედდა საინფორმაციო სატელეფონო ცენტრი – 2 41 42 42, რომელიც მოქალაქეებისთვის საჭირო ინფორმაციისა და გარკვეული სერვისების ოპერატიულად მიწოდებას უზრუნველყოფს.
აღნიშნული პროექტის განხორციელების საშუალებით, საგრძნობლად იზრდება საპოლიციო სერვისების მიწოდების ეფექტიანობა და მცირდება სასურველი სერვისის მიღების დრო.
ცენტრის გახსნის შემდეგ, პრემიერ-მინისტრი და შინაგან საქმეთა მინისტრი საპატრულო პოლიციის ახალ ტექნიკურ აღჭურვილობას და სამხრე კამერების მკვეთრად გაუმჯობესებულ პარამეტრებს გაეცნენ.
საპატრულო პოლიციის რეფორმის ფარგლებში, საერთაშორისო ტენდენციების გათვალისწინებით მიმდინარეობს პატრულ-ინსპექტორების თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვა. ახალი კამერები არსებულთან შედარებით ბევრად გაუმჯობესებული პარამეტრებით ხასიათდება, რაც მოიცავს უფრო ხანგრძლივ სამუშაო და ჩაწერის რეჟიმებს, ასევე, ცენტრალიზებული მართვისა და მონაცემთა შენახვის შესაძლებლობებს.
პირველ ეტაპზე, ახალი სამხრე კამერები თბილისის პატრულ-ინსპექტორებს გადაეცათ (შემდგომ ეტაპზე კი უკვე რეგიონების ეკიპაჟებსაც დაურიგდებათ, საერთო ჯამში, 2280 კამერა).

Mr. Giorgi Kvirikashvili, the Prime Minister of Georgia and Mr. Giorgi Gakharia, the Vice-Premier and the Minister of Internal Affairs opened the Patrol Police Unified Service Center at the premises of the Ministry (Noe Ramishvili #38) in Tbilisi. The Prime Minister and the Minister of Internal Affairs had a tour around the Center and became one of the first customers of the services.
The newly created center is the main component of the ongoing reform in the Patrol Police Department. The reforms carried out in the Ministry of Internal Affairs of Georgia in previous years mainly touched upon the front office of the patrol police, while the administrative works in the "back office" were still performed in old "paper" system.
The new Center of Patrol Police has replaced the so called "12th Room". At the first stage, the Unified Service Center, instead of 4 different places, will provide citizens with police service in a single space.
Patrol Police Service Unified Center is one of the most modern police service centers in the region where the services shall be provided with "one-window" principle, in particular: cancellation or substitution with penalty of a decision on suspension of driving license, delivery of found number plate, consent on transportation of vehicle transferred to a special parking lot; totally up to 50 police services will be available. The Center shall also operate the Corner of the Service Agency of the Ministry of Internal Affairs, which will offer citizens certain services of the Service Agency.
The new Center is equipped with modern infrastructure that adapts to persons with disabilities, the visitors' queue management, electronic signature and information technology systems.
The Center has also introduced the e-application system, which excludes previously established practice of manual completing applications and complaints.
The information call center - 2 41 42 42 is launched, which will provide the citizens with all necessary information and will ensure operative delivery of certain services to the citizens.
Through the implementation of this project, the efficiency of delivering police services will be significantly increased, while the time of receiving the desired service will be decreased.
After opening the Center, the Prime Minister and the Minister of Internal Affairs got acquainted with the new technical equipment of Patrol Police and the improved parameters of shoulder cameras.
Within the frames of the Patrol Police reform and taking into consideration the international trends the patrol-inspectors are being equipped with modern technologies. New cameras are characterized by much more improved parameters than the existing ones, including long-term work and recording modes, as well as centralized management and data storage capabilities.
At the first stage, new shoulder cameras were handed over to patrol inspectors of Tbilisi (at the next stage they will be distributed to the crews in regions, in total, 2280 cameras).