• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობის ფა...
შინაგან საქმეთა სამინიტროს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, N2 სამმართველოს (ახალციხე) N3 სასაზღვრო სექტორის (ჭარალი) დასაცავ მონაკვეთზე ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, საქართველოს 2, უზბეკეთის 1 და ბანგლადეშის რესპუბლიკის 4 მოქალაქე საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობის ბრალდებით დააკავეს. მათ მიერ ჩადენილი დანაშაული 4-დან 5 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიება საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობის ფაქტზე მიმდინარეობს, საქართველოს სსკ-ს 19-344-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით.

• MIA detained 7 persons for the attempt to cross the State Border illegally
The officers of the Land Border Protection Department of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs as a result of the activities carried out on the territory of the Division #2 (Akhlatsikhe) of the Border Sector #3 (Tcharali) detained 2 citizens of Georgia, 1 citizen of Uzbekistan and 4 citizens of the Republic of Bangladesh for the attempt to cross the State Border of Georgia illegally in group. The crime committed by them envisages imprisonment from 4 to 5 years in length.
The investigation established that the offenders tried to cross the Georgian state border in the direction of the Republic of Turkey, bypassing the border checkpoint.
Investigation is in progress on the fact of attempt to cross the state border illegally (sub-clause "a" of the article 19-344 of the Criminal Code of Georgia).