• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების ხარისხის გაუმჯობესები...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით კანონპროექტები შეიმუშავა
საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს.
სამინისტრომ, პრაქტიკაში გამოვლენილი გამოწვევების გათვალისწინებით, „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტები შეიმუშავა, რომლებიც ხელს შეუწყობს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების ხარისხის გაუმჯობესებას.
კანონპროექტის თანახმად, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში განსაზღვრულია ცვლილებები:
• დასჯადი ხდება ე.წ. დრიფტი, რაც გულისხმობს ავტომობილის განზრახ მოცურებას/მოსრიალებას ან/და მოცურებით წრიული ბრუნვის განხორციელებას. სანქციად წესდება ჯარიმა 300 ლარის ოდენობით და მართვის მოწმობაზე მინიჭებული ქულების 30 ქულით შემცირება.
დამამძიმებელ გარემოებას წარმოადგენს, თუ ე.წ. დრიფტს მოჰყვება ზიანი. აღნიშნული გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით და მართვის მოწმობაზე მინიჭებული ქულების 35 ქულით შემცირებას.
• დასჯადი ხდება ჩამოწერის შედეგად აღრიცხვიდან მოხსნილი სატრანსპორტო საშუალების მართვა. აღნიშნულისთვის წესდება ჯარიმა 2 000 ლარის ოდენობით და მართვის მოწმობის 30 ქულით შემცირდება.
• შესაბამის უფლებამოსილ ორგანოსთან შეთანხმების და/ან კანონმდებლობით განსაზღვრული სპეციალური აღჭურვილობის და შეფერილობის ავტომანქანით გაცილების გარეშე არაგაბარიტული სატრანსპორტო საშუალებით გზაზე მოძრაობისთვის სანქცია, ნაცვლად 100 ლარისა, იქნება ჯარიმა 1 000 ლარი, ხოლო თუ აღნიშნულ სამართალდარღვევას მოჰყვა ზიანი, 250 ლარის ნაცვლად, დაწესდება ჯარიმა 2 000 ლარი.
• სატრანსპორტო საშუალების მძღოლის მიერ მოძრაობის დადგენილი სიჩქარის გადაჭარბება 40 კმ/სთ-ზე მეტი სიჩქარით, 150 ლარის ნაცვლად, გამოიწვევს დაჯარიმებას 300 ლარის ოდენობით.
• კანონმდებლობით დადგენილი წესის დარღვევით დამუქებული მინებით სატრანსპორტო საშუალების მართვა, 50 ლარის ნაცვლად, გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით.
• დასჯადი ხდება ისეთი სატრანსპორტო საშუალების მართვა, რომლის ექსპლუატაციისას წარმოქმნილი ხმაურის დონე აღემატება დადგენილ ნორმატივებს. სანქციის სახედ წესდება ჯარიმა 100 ლარის ოდენობით და მართვის მოწმობაზე მინიჭებული ქულების 10 ქულით შემცირება. პირველ ეტაპზე მოწესრიგდება საკანონმდებლო ჩარჩო, ხოლო შემდგომ მოხდება ხმაურისმზომი აღჭურვილობის შეძენა.
გარდა ამისა, აღმოიფხვრება ადმინისტრაციულ წარმოებასთან დაკავშირებული რიგი პრობლემები, მათ შორის, განისაზღვრება ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მიღებული დადგენილების გამოქვეყნების წესი, რომლითაც შემცირდება შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მიღებული დადგენილების ჩაუბარებლობის შემთხვევები.
ცვლილება შედის აგრეთვე „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში. რიგი სამართალდარღვევებისთვის გათვალისწინებულია მართვის მოწმობისთვის მინიჭებულ ქულათა რაოდენობის შემცირება.
„საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მომზადებული კანონპროექტები საქართველოს პარლამენტს გადაეგზავნა.

• The Ministry of Internal Affairs developed laws in order to improve the quality ...
The Ministry of Internal Affairs developed laws in order to improve the quality of road traffic safety
Ensuring road traffic safety is one of the main priorities of the Ministry of Internal Affairs.
Taking into account the challenges identified in practice, the Ministry has developed laws on "Amending the Code of Administrative Offenses" and "Amending the Law of Georgia on Traffic" that will contribute to improving the quality of road traffic safety.
According to the law, the following changes are defined in the Code of Administrative Offenses:
• Punishable is the so-called Drifting, which refers to the intentional sliding of the vehicle and/or the implementation of circular rotation by sliding. A fine of 300 GEL and a reduction of 30 points on the driver's license are imposed as a sanction.
It is an aggravating circumstance if the so-called Drift comes with damage. This will lead to a fine of 500 GEL and a reduction of 35 points on the driver's license.
• Driving a vehicle that has been deregistered as a result of deregistration is punishable. For this, a fine of 2,000 GEL and 30 points of the driver's license will be reduced.
• The sanction for driving on the road with an oversized vehicle without an agreement with the relevant authority and/or with a special equipment and color specified by law, instead of 100 GEL, will be a fine of 1,000 GEL, and if the said offense resulted in damage, instead of 250 GEL, a fine of 2,000 GEL will be imposed.
• Exceeding the set speed limit by a vehicle driver at a speed of more than 40 km/h will result in a fine of 300 GEL instead of 150 GEL.
• Driving a vehicle with tinted windows in violation of the rules established by the legislation will result in a fine of 500 GEL instead of 50 GEL.
• It is punishable to drive such a vehicle, that the level of noise generated during its operation exceeds the established norms. As a sanction, a fine in the amount of 100 GEL and a reduction of 10 points on the driver's license are prescribed. At the first stage, the legal framework will be adjusted, and noise measuring equipment will be purchased later.
In addition, a number of problems related to administrative proceedings will be eliminated, among them, the procedure for publishing the resolution adopted by the Ministry of Internal Affairs in the case of an administrative offense will be determined, which will reduce the cases of failure to hand over the resolution adopted by the Ministry of Internal Affairs.
The amendment is also included in the Law of Georgia "On Road Traffic". A reduction in the number of points assigned to the driver's license is provided for a number of offenses.